WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Конституційні обов’язки громадян - Курсова робота

Конституційні обов’язки громадян - Курсова робота

завдали шкоди пам'яткам історії та культури або. її охоронній зоні, зобов'язані відновити у попередньому стані пам'ятку або вказану зону, а при неможливостіцього - відшкодувати заподіяні збитки. [12, c.327]
Чинне законодавство встановлює правило, за яким у разі відмови добровільно відшкодувати збитки, заподіяні порушеннями порядку використання і охорони природних ресурсів, пам'яток історії та культури, відповідні спори вирішуються в судовому порядку.
Людина - породження природи, саме природа значною мірою годує нас, забезпечує всім необхідним. Але ж розвиток суспільства, техніки привів до виникнення багатьох проблем, зв'язаних із необхідністю захисту природи, дбайливого ставлення до неї. Звичайно, чимало з них можуть бути вирішені лише державою в цілому, але й кожний з нас повинен і має змогу зробити свій внесок у збереження природи. Для цього потрібно лише не забути загасити запалене в лісі вогнище, поважати все живе, що є на землі.
Відносини, що стосуються природоохоронних проблем, регулює Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25 червня 1991 р. У цьому законі проголошено пріоритетність вимог екологічної безпеки при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності, обов'язковість виконання екологічних вимог та запобігання шкідливому впливові на природне середовище. Держава встановлює права та обов'язки природокористувачів. Важливим правом кожного є право безкоштовного загального використання природних ресурсів. Отже, прогулянка до лісу чи купання в річці (ви маєте право робити це безоплатно) -це загальне природокористування, але якщо Вам потрібно придбати матеріали для будівництва дачі чи Ви бажаєте ловити рибу на продаж (доведеться сплатити встановлену плату),- це спеціальне користування.
Для особливого захисту найбільш цінних територій передбачено створення заповідників, заказників, національних природних парків. На жаль, чимало видів птахів, плазунів, звірів сьогодні опинилися під загрозою цілковитого винищення. Для захисту цих видів створено Червону книгу України, положення про яку затверджено Верховною Радою України 29 жовтня 1992 р. Тварини чи рослини, що внесені до неї, підлягають особливому захисту, на них заборонено полювання. Мета цієї книги -збереження вимираючих видів, допомога в їх відродженні.
Відома істина-"Без минулого немає майбутнього". Матеріальним носієм цього минулого, нашої історії є культурна спадщина. Конституція України проголосила обов'язок не заподіювати шкоди культурній спадщині. Більшості з Вас доводилося бувати в музеях, біля архітектурних пам'яток, дехто бував на скіфських курганах і давньоруських городищах, на залишках Ольвії та Херсонесу. Шанобливо ставитися до цих пам'яток, знати й зберігати традиції, пам'ять про минуле - це не лише юридичний, а й моральний обов'язок кожного з Вас:
Конституція України також зобов'язує кожного відшкодовувати завдані природі і культурній спадщині збитки.
Конституція України, зокрема ст. 50, гарантує кожному громадянину України право на безпечне для його життя та здоров'я навколишнє природне середовище; подання до суду позовів до державних органів, підприємств, юридичних осіб про відшкодування шкоди, заподіяної їх здоров'ю та майну внаслідок негативного впливу на природне середовище; компенсацію в установленому порядку шкоди, заподіяної здоров'ю і майну громадян внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього середовища.
У ст. 68 Закону "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлена дисциплінарна, адміністративна, цивільна і кримінальна відповідальність осіб, винних у порушенні прав громадян на екологічно безпечне природне середовище; передбачена відповідальність за порушення норм екологічної безпеки тощо. Так, ст. 69 вказаного Закону визначає особливості застосування цивільної відповідальності. У ній зазна-чається, що шкода, заподіяна внаслідок порушення даного законодавства, підлягає компенсації, як правило, у повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від плати за забруднення оточуючого природного середовища і погіршення якості природних ре-сурсів. Разом з тим вказано, що особи, яким завдано такої шкоди, мають право на відшкодування неодержаних прибутків за час, необхідний для відновлення здоров'я, тощо. Одночасно особи, які володіють джерелами підвищеної екологічної небезпеки, зобов'язані компенсувати заподіяну шкоду громадянам та юридичним особам, якщо не доведуть, що шкода виникла внаслідок стихійних природних явищ чи умисних дій потерпілих. [18, c.29]
Висновок
Права людини не є абсолютними, безмежними. Межею здійснення власних прав і свобод є права інших осіб. Ця межа схарактеризована в статті 68 Конституції України, як обов'язок кожного не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Його дотримання - запорука того, що люди зможуть здійснювати свої права, і таким чином задовільняти свої потреби та інтереси. Однак уявлення про те, де "починаються" права інших, у різних людей часто не співпадають, адже поряд з однаковими у всіх членів суспільства інтересами, існують інтереси групові та індивідуальні, а розуміння того, як їх задовольнити, нерідко суттєво відрізняється.
Важливим елементом взаємодії держави, права і особи виступають конституційні обов'язки. В обов'язках виражаються як особисті, так і загальні інтереси. Під конституційними обов'язками розуміють такий тип поведінки людини, здійснення якого забезпечує нормальне життя суспільства і держави. їх небагато, але кожен з них має дуже велике значення. Причому, в залежності від змісту, деякі обов'язки є обов'язками кожної людини, що проживає в Україні, інші - тільки громадянина України (наприклад, захист Вітчизни).
Важливим обов'язком громадянина України є захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів (ст. 65). Конституція України закріплює обов'язок кожного/кожної не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ними збитки (ст. 66). Кожний громадянин або громадянка зобов'язані сплачувати податки і збори (ст.67). Важливим обов'язком громадянина і громадянки, як і кожної особи, яка проживає в Україні є неухильно дотримуватись Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Основні обов'язки громадян закріплює Конституція України. Умовно їх можна кваліфікувати по групах. У сфері економічного й соціального життя - це обов'язки сплачувати податки і збори, подавати декларації про свій майновий стан і доходи, зберігати природу і охороняти її багатства. У царині культурної діяльності громадяни несуть обов'язки з охорони історичних пам'яток та інших культурних цінностей, повинні відшкодовувати завдані ними збитки.
До обов'язків у сфері суспільно-політичного життя належать обов'язки додержуватися Конституції та законів України; оберігати інтереси держави і сприяти

 
 

Цікаве

Загрузка...