WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Законний правовий режим майна подружжя. Правовий режим майна подружжя за шлюбним контрактом - Курсова робота

Законний правовий режим майна подружжя. Правовий режим майна подружжя за шлюбним контрактом - Курсова робота

правовстановлюючому документі дає певні юридичні підстави вважати, що у такій ситуації дійсно начебто здійснюється трансформація спільної сумісної власності у спільну часткову власність подружжя. Звертаючись до нотаріуса із заявою подружжя тим самим начебто висловлює свою волю на укладення угоди щодо поділу їх спільного майна, хоч фактично вони можуть і не бажати припинення права спільної сумісної власності. На підставі спільної письмової заяви подружжя про видачу свідоцтва здійснюється розподіл спільного майна, оскільки заява не може замінити договірні відносини.
Підстави видачі свідоцтва про право на частку у спільному майні подружжя та правовий режим майна, щодо якого видається свідоцтво, повинні визначатися сімейним законодавством. Визначено процедуру видачі свідоцтва про право власності на частку у спільному майні у разі смерті одного з подружжя. Таке свідоцтво видається на половину спільного майна на підставі письмової заяви перешитого подружжя з наступним повідомленням спадкоємців померлого, які прийняли спадщину. У повідомленні, яке надсилається спадкоємцям померлого, що прийняли спадщину, зазначається склад спільного майна подружжя, на частку, якщо другий з подружжя, що є живим, просить видати свідоцтво, а такожроз'яснюється право звернення до суду у разі оспорювання спадкоємцями майнових вимог пережилого подружжя.
Поділ майна може здійснюватися подружжям добровільно на власній розсуд або судовому порядку. Добровільний поділ спільного майна, фактично є правовою формою реалізації подружжя правомочностей співвласників.
Відповідно до ст. 29 КпШС України, якщо між подружжям не досягнуто згоди про спосіб поділу спільного майна, то за позовом подружжя або одного з них суд може постановити рішення: про поділ майна в натурі, якщо це можливо без шкоди для його господарського призначення; про розподіл речей між подружжям з урахуванням їхньої вартості та частки кожного з подружжя у спільному майні; про присудження майна в натурі одному з подружжя з покладенням на нього обов'язку компенсувати другому з подружжя його частку грішми. Застосовуючи перелічені способи поділ суд відповідно до ст. 29 КпШС України має взяти до уваги інтереси неповнолітніх дітей або інтереси одного з подружжя, що заслуговують на увагу. Однак судовий поділ майна не може відбуватися без попереднього визначення часток кожного з подружжя у спільному майні. Тобто суд повинен насамперед визначити їх частку у спільній власності і лише після цього вирішувати питання про поділ майна. Позивачі переважно звертаються з позовом не лише про поділ чи розподіл спільного майна, за якими суд лише виносить рішення про поділ майна, а й про визначення часток подружжя у ньому. [17, ст. 68]
У деяких позовних заявах позивачі звертаються безпосередньо з вимогою про поділ майна у нерівних частках. У ст. 28 КпШС України записано, що у разі поділу майна, яке є спільною сумісною власністю подружжя їх частки визначаються рівними. Це означає, що поділ майна суд може здійснити після визначення ідеальної частки кожного з подружжя у їх спільній власності. Згідно з ст. 28 КпШС в деяких випадках суд може відступити від засад рівності часток подружжя, враховуючи інтереси неповнолітніх дітей або інтереси одного з подружжя. При вирішенні спору про поділ спільного майна подружжя суд повинен враховувати вкладення в його надбання, зроблені одним з подружжя за рахунок його роздільного майна і зазначити в рішенні, які саме інтереси когось із подружжя або їх неповнолітніх дітей він взяв до уваги, відступаючи від засад рівності часток подружжя. [12, ст. 104] Неврахування відповідних інтересів дітей або одного з подружжя розглядається як підстава для скасування судового рішення. [18, ст. 104]
Згідно ст. 28 КпШС України суд може визнати майно, нажите кожним із подружжя пі час їх роздільного проживання при фактичному припиненні шлюбу, власністю кожного з них. Суд може визнати особистою приватною власністю дружини, чоловіка майно, набуте нею, ним за час їхнього окремого проживання у зв'язку з фактичним припиненням шлюбних відносин.
Перш ніж перейти безпосередньо до поділу спільної власності подружжя. Суд має встановити речовий склад спільного майна та його загальну вартість. Дружина - позивач зазначає перелік спільного майна та його вартість. Дружина - відповідач, безмовно, має право внести свої корективи щодо позовних вимог, звернутися з зустрічним позовом. Розбіжності у встановленні дійсної вартості спільного майна суд має право вирішити шляхом призначення експертизи.
Після визначення часток спільному майні подружжя суд має можливість перейти безпосередньо до поділу спільного майна подружжя за правилами ст. 29 КпШС України. Тут необхідно врахувати, що визначення часток у спільному майн подружжя є дією, спрямованою лише на встановлення ідеальних часток у праві власності.
Найпоширенішим способом поділу спільного майна в удовій практиці є розподіл окремих майнових об'єктів з урахуванням їх значимості, потреб у них є кожного з подружжя, їх професійної діяльності можливості використання певних речей для задоволення інтересів неповнолітніх дітей. Таким чином, суд при цьому має кожному виділити певну кількість речей на суму, еквівалентну встановленій частці у спільному майні.
Третій спосіб поділу майна може застосовуватися і самостійно. Як правило, у "чистому вигляді" присудження мана в натрі одному з подружжя з покладенням на нього обов'язку компенсувати другому з подружжя його частку грішми має місце, як правило, тоді, коли один з них звертається з позовом про присудження йому в натурі одного неподільного об'єкта. Відповідно до п.4 ст. 71 СК присудженні одному з подружжя грошової компенсації замість його частки у праві спільної сумісної власності на майно, зокрема на житловий будинок, квартиру, земельну ділянку, допускається лише за його згодою, крім випадків, передбачених ЦК України.
До вимог про поділ спільного майн можуть бути включені і приватизовані жилі приміщення. Дещо складнішою може бути ситуація, коли подружжя приватизували квартиру на праві спільної часткової або спільної сумісної власності. На поділ приватизованої подружжям квартири на праві часткової чи на праві спільної сумісної власності також повинні поширюватися не правила сімейного законодавства, а відповідні загальні положення цивільного права про приватну власність громадян.
Вищевикладені положення сімейного права про поділ спільного майна подружжя поширюється на паєнагромадження в дачних, гаражних чи інших кооперативах чи товариствах або на дачу, гараж, іншу будівлю, надані одному з них у користування та на які в нього виникло права власності. Буде мати практичне значення також правовий режим ділянки

 
 

Цікаве

Загрузка...