WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Законний правовий режим майна подружжя. Правовий режим майна подружжя за шлюбним контрактом - Курсова робота

Законний правовий режим майна подружжя. Правовий режим майна подружжя за шлюбним контрактом - Курсова робота

допомогою субсидіарного застосування норм цивільного законодавства.
Основні правові засади захисту цивільних прав, у тому числі права власності. Сформульовано у ЦК України, у законі України "Про власність". Подружжя може повною мірою використовувати визначені в цих законодавчих актах цивільно-правові засоби захисту права спільної власності. Яке є різновидом права приватної власності. Тобто кожний з подружжя має однакове право на застосування речово-правових засобів захисту порушеного іншими особами права спільної власності. Дещо складнішою може виявитися ситуація, якщо один з подружжя створює іншому перешкоди у користуванні спільним майном. Один з подружжя може звернутися до другого з подружжя з негаторним позовом про усунення перешкод у здійсненні права власності на спільне майно. Здійснюючи правомочність співвласників, подружжя може укладати щодо спільного майна різні угоди. При укладенні угод одним з подружжявважається, що він діє за згодою другого з подружжя, а щодо угод з відчуження спільного майна подружжя, що потребують обов'язкового нотаріального посвідчення, згода другого з подружжя має бути висловлена у письмовій формі. Таким чином, можна зробити висновок про те, що законодавець у наведеній нормі передбачив так звану презумпцію згоди однин з подружжя на укладення другим з подружжя угод щодо відчуження спільного майна, за винятком угод, що потребують обов'язкового нотаріального посвідчення. Якщо не буде встановлено факту незгоди другим, який не брав участі в угоді на її укладення, то й не буде підстав для визнання її недійсною чи застосування інших правових наслідків. В індикаційний позов може бути задоволений лише у тому разі, коли буде встановлено що дружина - відчужував здійснив відчуження спільного майна всупереч волі другого з подружжя зокрема з застосуванням насильства, погрози, обману. Угода, укладена одним з подружжя, з розпорядження спільним майном може бути визнана недійсною на вимогу другого з подружжя, якщо буде встановлено, що набувачеві спільного майна було відомо про незгоду другого з подружжя на укладення такої угоди або коли відчуження спільного майна було здійснено всупереч волі другого з подружжя.
У разі наявності підстав для визнання недійсними угод самовільного відчуження спільного майна може виникнути питання про доцільність визнання недійсною такої угоди у повному обсязі чи в частині частки того з подружжя, який оспорює правомірність угоди. Суд повинен додержуватися правила ст. 114 ЦК України про право привілейованої купівлі частки в спільній власності, а тому за доведеності факту продажу майна без згоди другого з подружжя, висловлений у письмовій формі і з порушенням ст.. 114 ЦК, суд н має права відмовити у визнанні договору недійсним у цілому. [19, ст. 42-43]
Безперечно, немає потреби визнавати недійсним договір відчуження спільного майна одним з подружжя без згоди другого, якщо останній просить визнати його недійсним лише в частині належної йому частки.
1.4. Поділ майна подружжя.
Поділ спільного майна здійснюється або добровільно шляхом укладення подружжям відповідної цивільно-правової угоди, у тому числі з нотаріальним посвідченням або в судовому порядку на вимогу одного із подружжя чи на вимогу інших осіб у зв'язку зі зверненням стягнення на їх майно.
Поділ майна подружжя є одним із соціальних способів припинення їх права спільної сумісної власності на все нажите ними в період шлюбу майно або лише на його частину. Поділ спільного майна подружжя може здійснюватися в добровільному або судовому порядку. За допомогою позову одного з подружжя про поділ спільного майна дружина - позивач може набути самостійного права приватної власності на виділену йому частину майна, щодо якої він може одноособово на власний здійснювати правомочності власника.
Нічого не може змінити у цих сумнівах і існуюча в сімейному права презумпція спільності набутого подружжям у період шлюбу майна та рівності їх прав на це майно, адже розгляду спорів, що виникають між подружжям.
Поділ подружжям спільного об'єкта нерухомості фактично змінює його правовий режим. У разі встановлення договором відчуження нерухомого майна, який потребує обов'язкового нотаріального посвідчення. Тому цілком логічним може бути висновок про те, що коли законодавець встановлює обов'язкову нотаріальну форму для договорів відчуження нерухомості, то таку саму форму законодавець має встановити і для договорів про поділ подружжям їх спільного об'єкта нерухомості.
Від поділу подружжям спільного майна необхідно чітко відрізняти дії пов'язані з видачею державними нотаріальними конторами свідоцтва право власності на частку в спільному майні подружжя. В Законі України "Про нотаріат", як вже зазначалося, лише передбачено право державних нотаріальних контор видавати подружжю свідоцтво про право власності на частку у спільному майні. Така невизначеність правових наслідків даної нотаріальної дії дала підставу представникам нотаріального права стверджувати, що вчинення цієї нотаріальної діє дозволяє подружжю спільного сумісного майна подружжя, тобто перевести це майно у часткову власність і в такий спосіб надати кожному з них право розпоряджатися самостійно вже належною йому часткою майна. [10, ст. 214]
Видача свідоцтва на частку у спільному майні подружжя призводить до виникнення між ними спільної часткової власності, то і у цьому випадку кожен з подружжя може не набути абсолютно самостійного права на свій розсуд розпоряджатися часткою у спільній частковій власності, оскільки за законодавством України володіння, користування і розпорядження майном при спільній частковій власності проводиться за згодою всіх учасників, а за відсутності згоди спір вирішує суд. Свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя може бути спрямоване на ліквідацію як спільної сумісної, так і спільної часткової власності, а особливо коли свідоцтво видається на конкретне подільне майно, яке кожний з подружжя отримав у власне володіння.
Порядок видачі свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя встановлений главою 4 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України. Відповідно до цієї Інструкції нотаріус на підставі спільної заяви подружжя видає одному або кожному з них свідоцтво про право власності на частку в спільному мані. Набутому ними з час шлюбу. При цьому, якщо до складу майна, на частку якого видається свідоцтво, входить які підтверджують право власності подружжя, а щодо жилих будинків та іншого нерухомого майна - також довідку характеристику БТІ. Про видачу свідоцтва про право власності на нерухоме майно робиться відмітка на правовстановлюючому документі. Саме наявність такої відмітки на

 
 

Цікаве

Загрузка...