WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Характерні особливості конкурентної розвідки та промислового шпигунства - Реферат

Характерні особливості конкурентної розвідки та промислового шпигунства - Реферат

офіс, варто лише знайти телефоніста, який погодиться знайти потрібний телефонний кабель. Такі"закладки" можуть бути встановлені по лінії телефонного кабелю на відстані до трьох кілометрів від офісу, що значно ускладнює їх виявлення [3, c. 20-21].
Таким чином, ми перейшли до технічних методів промислового шпигунства одержання інформації. Виробництво й збут такої техніки врегульовано законодавчо.
Для перехоплення і реєстрації акустичної інформації існує величезний арсенал різноманітних засобів: мікрофони, електронні стетоскопи, радіо-мікрофони ("радіозакладки"), лазерні мікрофони, апарати магнітного запису.
Непомітне підкидання радіопередавальних (частіше закамуфльованих) пристроїв - досить поширений спосіб добування інформації. Такі предмети протягом декількох годин або декількох днів, поки не "сяде" елемент живлення, "усмоктують" всю озвучену в приміщенні інформацію. А якщо в зловмисників є бажання якомога довше "попрацювати" на "ворожій" території, то вони підключають "вухо" стаціонарно до електромережі; тоді підслуховувальний пристрій працюватиме доти, доки його не знайдуть. Вибір "жучків" величезний, коштують вони від 10-20 дол. до 100-200 дол., є і саморобні - примітивні. До речі, дешеві "жучки" можна використовувати для підслуховування розмов на вулиці, розкидаючи "шкідливих комах" у траві й листі й покриваючи такою "мережею" великі території, такі зокрема можна придбати на будь-якому радіоринку, щоправда, якщо вас порекомендують авторитетні особи [4, c. 24].
За даними фахівців, в Україні найпоширенішим з усіх технічних способів зняття інформації є негласне підключення до телефонних ліній. Прослуховування телефонів популярне через простоту й дешевизну. Випадки негласного відео-спостереження одиничні.
Нині відомо чимало методів "сканування" телефонних переговорів - від простих, як, наприклад, перехоплення сигналу радіотелефонів, до таких дорогих і технічно складних, як високочастотне нав'язування (коли телефонна лінія може використовуватися не тільки як безпосереднє джерело інформації, а й як канал передачі інформації, отриманої з іншого джерела, зокрема, за допомогою акустичного "жучка", а також як джерело живлення для спеціальних підслуховувальних пристроїв, що передають інформацію по радіоканалах).
Пристрої прослуховування, які найчастіше встановлюють у прослуховуваних офісах, залежно від джерел електроживлення можуть бути стаціонарними або автономними. Зокрема, автономні "жучки" черпають енергію від невеликих батарейок або акумуляторів, до яких приєднують мініатюрні мікрофони й передавачі. Цих "комах" зловмисники непомітно "залишають" у приміщенні, де вони й працюють, поки вистачає заряду батареї (зазвичай 7-10 діб) [4, c. 24].
Рік від року зростає популярність "мобільного" шпигунства й захисту від нього. За словами продавців захисного устаткування, за останній рік значно зріс попит на блокатори стільникових телефонів.
Існують зовнішні пристрої, при використанні яких навіть відключений мобільний телефон (якщо з нього не виймуть акумулятор) можуть активувати і "змусити" його передавати розмову власника та й усі розмови в приміщенні, де перебуває цей телефон. Для протидії "мобільному" прослуховуванню фахівці розробили різноманітні шумогенератори для мобільних телефонів (найпростіші з них коштують 250-300 дол.). Причому, якщо такий закордонний пристрій просто створює шумові перешкоди в радіодіапазоні роботи мобільного телефону, то вітчизняні пристрої працюють більш широко: вони блокують таким чином, що "убивають" тільки синхроімпульс зв'язку з базою і ніяк себе не демаскують. Такі пристрої і коштують дорожче - 1,2 тис. доларів [4, c. 24].
Інший напрям промислового шпигунства, що набуває популярності в усьому світі, а також і в Україні, - це отримання конфіденційної інформації за допомогою Інтернету.
В Україні понад 20 підприємств мають ліцензію на розробку й виготовлення підслуховувальних закладних пристроїв. Ці підприємства, як і підприємства, що випускають зброю, перебувають під невсипущим державним контролем. Відповідно до Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" користуватися технічними засобами для несанкціонованого знімання інформації мають право співробітники відомств, що ведуть оперативно-розшукову діяльність (СБУ, МВС, СЗР, Міністерство оборони, прикордонники).
Це основні методи промислового шпигунства, які, у свою чергу, поділяються ще на низку способів добування конфіденційної інформації (дезінформування конкурентів, шантаж і підкуп, використання можливостей правоохоронних та контрольних органів тощо).
На противагу промисловому шпигунству, конкурентна розвідка - постійний процес збору, нагромадження, структурування, аналізу даних про внутрішнє й зовнішнє середовище компанії й надання вищому менеджменту компанії інформації, що дозволяє йому передбачати зміни в обстановці й приймати своєчасні оптимальні рішення щодо управління ризиками, впровадження змін у компанії й відповідних заходів, спрямованих на задоволення майбутніх запитів споживачів і підтримку прибутковості. Важливим є та обставина, що конкурентна розвідка здійснює збір інформації про навколишнє бізнес-середовище тільки законними методами.
Методи конкурентної розвідки умовно можна поділити на цілком законні (білі) та методи, які за своєю формою не порушують норм законів, проте не завжди відповідають морально-етичним нормам ведення чесної конкурентної боротьби (сірі методи).
До першої групи методів конкурентної розвідки, тобто до законних, належать:
o вивчення й аналіз публікацій конкурента;
o вивчення, аналіз та обробка відкритої інформації про конкурента.
До другої групи методів належать такі:
o матеріальне заохочення співробітників конкурента з метою отримання конфіденційної інформації;
o "переманювання" спеціалістів конкурента і отримання в них відомостей, що мають обмежений доступ;
o вивідування інформації у співробітника конкурента;
o проведення підставних переговорів з метою вивідування конфіденційної інформації;
o отримання необхідної інформації про конкурента через зв'язки в правоохоронних та контролюючих органах.
Поділ методів конкурентної розвідки залежно від спрямованості
Розвідка проти компанії Систематичний аналіз інформаційного поля Як відомо, що більше підприємство, то легше зібрати й проаналізувати інформацію, адже великий бізнес, зазвичай, є публічний і завжди намагається заявити про себе й свої дії сам. Хоча насправді реальні показники завжди приховуються, це обумовлено податковою політикою. Аналіз відповідної інформації в пресі дає ґрунт для досить точних висновків про стратегію підприємства, його плани, виробничі потужності, величини його оборотів і прибутку. А також, за наявності сильного аналітичного підрозділу, проведення дослідження аналітичних статей окремих експертів (подеколи ще й співробітників

 
 

Цікаве

Загрузка...