WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → До становлення парламентсько-президентської форми правління в Україні - Реферат

До становлення парламентсько-президентської форми правління в Україні - Реферат


Реферат на тему:
До становлення парламентсько-президентської форми правління в Україні
Передбачений Конституцією України перехід до громадянського суспільства демократичної, правової держави потребує демократизації державної влади з точки зору функціонування принципу поділу влади і визначення інститутів Президента України і Верховної Ради України.
Визначення необхідності реформування інститутів публічної влади в Україні досліджувалось у процесі державного будівництва. Зокрема постановою Верховної Ради України від 20 лютого 1997 р. №98/97-ВР про загальний план законодавчих робіт на 1997 р. передбачалося розробити концепцію державно-правової реформи в Україні та Державну програму розвитку законодавства України до 2002 року. Тому Інститут законодавства Верховної Ради України розробив проект Загальної концепції державно-правової реформи в Україні у червні 1997 р. У ході науково-практичної конференції "Теоретичні та практичні питання реалізації Конституції України: проблеми, досвід, перспективи", яка відбулась 25 червня 1997 р. у м.Києві з нагоди першої річниці Конституції зазначались: відсутність координації дій у реформуючому процесі між різними структурами влади, а також необхідність пошуку науково-методичного забезпечення згаданих реформ.
Питання організації державної влади досліджувались у наукових працях Ющика О.І., Авер'янова В.Б. та роботах знаних вчених - Шемшученко Ю.С., Копейчикова В.В., Опришко В.Ф., Погорілко В.Ф., Сіренко В.Ф.
Сьогодні актуальні питання правової реформи і потребують наукового аналізу.
Важко відповісти однозначно чому виникло питання про парламентсько-президентську форму правління. Останнім часом зарубіжні інтелектуали і реформатори стали стверджувати, що президентська форма правління сама по собі призводить до паралічу уряду і неможливості управління державою. Основним недоліком президентської форми правління вважається те, що президенти часто не справляються із завданням забезпечення узгодженої діяльності великих парламентських фракцій.
Вважаємо в Україні позитивно може бути сприйнята така відповідь стосовно виникнення цього питання, щоб принципово нові ідеї Конституції України щодо організації суспільства і держави з врахуванням нових ідей політичної реформи ініційованої Президентом України стали реальністю нашого буття.
Існує досвід сучасних зарубіжних країн у сфері організації діяльності парламенту і глави держави.
Так у Іспанії існує унітарна парламентська монархія - 1978, ФРН, федеративна парламентська республіка - 1949, Італія, парламентська унітарна республіка -1947 та в інших країнах, де парламентаризм виступає гарантією збереження демократії і демонструє свою силу. Значна кількість стабільних демократичних режимів світу сьогодні є парламентськими формами державного правління, при яких виконавча влада породжується більшістю у законодавчих органах і є дієздатною лише спираючись на таку більшість.
Право вибору певної форми держави у кожній країні є у першу чергу політичним вибором вищих органів державної влади. В Україні це питання було ініційовано главою держави - Президентом України, який у серпні 2002 р. проголосив про перехід до парламентсько-президентської моделі та посилення місцевого самоврядування. Ця ідея була підтримана рядом лідерів депутатських груп України. Перший Президент України, лідер фракції Соціал-демократичної партії (об'єднаної) Леонід Кравчук, підтримуючи ідею Президента України при цьому наголосив, що перехід до парламентсько-президентської системи влади потребує колосальних змін до Конституції. Зокрема він зауважив, що при вирішенні цього питання мають бути визначені зміст та принципи реформування президентсько-парламентської системи влади в парламентсько-президентську.
Лідер депутатської групи "Демократичні ініціативи" Степан Гавриш наголосив, що "найважливішою" є заява про те, що Президент України згоден на обмеження своїх повноважень для створення влади європейського типу, коли парламент визначає зміст і спрямованість політичної, економічної діяльності виконавчого інституту. Він вважає, що Президент висловив достатньо системний погляд на проведення політичних реформ в українській державі, кажучи про європейську модель виборів на пропорційній основі, маючи на увазі модель, котра дасть змогу будувати в Україні плюралістичне суспільство.
Лідер комуністичної партії України Петро Симоненко вважає, що для вирішення питання про політичну реформу, Президент має ініціювати відповідь Конституційного Суду на раніше направлений групою народних депутатів законопроект з питань переходу до парламентсько-президентської республіки, після чого створити конституційну комісію, яка б, з огляду на заяву Президента ще раз оцінила ці пропозиції.
Лідер "Нашої України" Віктор Ющенко не бачить нині перспектив реформування влади в країні. Він вважає, що президентсько-парламентська республіка, і парламентсько-президентська можуть бути ефективні і підкреслює, що було б ліпше, якби в парламенті голос депутата був більш вільний, тоді можна було побачити перспективи парламентської республіки.
Одним з найважливіших питань реалізації політичної реформи є створення коаліційного уряду, який має бути сформований в Україні із представників парламентської більшості при реалізації політичної реформи. У світі існує практика висунення і узгодження кандидатур на посади: глави уряду і членів уряду політичними партіями та їх парламентськими фракціями. Виняток становить ситуація, коли жодна з політичних партій не має більшості в парламенті. Роль глави держави при визначенні прем'єр-міністра в таких випадках може бути вирішальною. Саме це відбувається зараз в Україні, коли парламент вирішує питання про склад нового коаліційного уряду.
Отже призначення парламентської більшості - стати конституційною основою створення коаліційного уряду, при якому має покращитися взаємодія Кабінету Міністрів України і Верховної Ради України.
Також постає ряд інших актуальних питань, які повґязані зі здійсненням політичної реформи в Україні.
Насамперед, Закон України "Про вибори народних депутатів України" потребує вдосконалення. Закон повинен не допускати можливостей використовувати кандидатами в депутати одночасно і мажоритарну і пропорційну систему виборів з метою запобігання ризику не одержати мандат. Як свідчить, зокрема досвід виборів 2002 р. така практика є поширеною. Крупні політичні об'єднання народних депутатів, які висловлюють інтереси певних соціальних прошарків і опосередковуватимуть відносини між виборцями і парламентом стануть реальними представниками громадян України на основі пропорційної системи виборів.
Потребує уточнення і компетенція Президента України. Існує висновок Конституційного Суду України у справі №1-22/2002 від 16 жовтня 2002 року за зверненням Верховної Ради України щодо відповідності проекту Закону України "Про внесення змін і доповнень до Конституції України" вимогам статей 157 і 158 Конституції України (справа щодо внесення змін достатей 81,82,85,87,89,90,94,97,98,106,111,112,113,114,115,116,118, 122 Конституції України та доповнення її статтею 89-1) №7091 від 23 лютого 2001 року, якими змінюється компетенція вищих органів державної влади. Конституційний Суд України визнав пропозиції Верховної Ради України такими, що відповідають вимогам статей 157 і 158 Конституції.
Доцільно навести норми зазначеного законопроекту, які, за умови їх прийняття, по-новому характеризуватимуть інститут президента України. Так, передбачається, що Президент України має: призначати та звільняти за згодою Верховної Ради України Прем'єр-міністра України; приймати рішення про його відставку; призначати на посади та звільняти з посад за поданням Прем'єр-міністра України і за згодою Верховної Ради України Голову Антимонопольного Комітету України, голову Державного Комітету охорони державного кордону України, Голову Служби безпеки України. Верховна Рада України має право висловлення недовіри особам, які призначаються на посади за її згодою, що має наслідком їхню відставку із займаних посад. Наведене посилює установчі і контрольні повноваження Верховної Ради.
Положення проекту Закону України "Про

 
 

Цікаве

Загрузка...