WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Економіко – правові аспекти вступу України до Світової організації торгівлі - Реферат

Економіко – правові аспекти вступу України до Світової організації торгівлі - Реферат

напряму зовнішньоекономічної політики щодо інтеграції України у світову економіку, комплексного реформування зовнішньоторговельного режиму та послідовного забезпечення подальшої гармонізації законодавства України з нормами і принципами СОТ.
Варто відмітити, що Україною досягнуто значного прогресу у сфері гармонізації національного законодавства з нормами і принципами СОТ. Із 20 пріоритетних законопроектів уже прийнято близько п'ятнадцяти. Серед них особливої уваги заслуговує Митний кодекс України, схвалений 11 липня 2002 р. Верховною Радою та підписаний Президентом України. Згідно нього Україна буде додержуватися загальновизнаних у міжнародній практиці систем класифікаціїта кодування товарів, митних режимів, митної статистики, інших загальноприйнятих у світових митних відносинах норм і стандартів, а також забезпечення виконання міжнародних договорів України з питань митної справи. Крім того Україна буде співробітничати у галузі узгодження процедур митного контролю, митного оформлення та взаємного визнання документів, що використовуються митними органами для здійснення митних процедур.
Українське законодавство також зазнало великих позитивних змін у принциповій для СОТ сфері захисту прав інтелектуальної власності. 17 січня 2002 року Верховною Радою України було прийнято закон "Про особливості державного регулювання діяльності, пов'язаної з виробництвом, експортом, імпортом дисків для лазерних систем зчитування". Крім того, протягом 2001 року Верховною Радою України було прийнято ще шість законів у сфері інтелектуальної власності, серед яких: "Про приєднання України до відповідних договорів Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ)", "Про приєднання України до Міжнародної конвенції про охорону прав виконавців, виробників фонограм і організацій мовлення", "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення прав на об'єкти права інтелектуальної власності", "Про внесення змін до Зако-ну України "Про авторське право і суміжні права", "Про охорону прав на винаходи і корисні моделі".
Для приведення українського законодавства у відповідність з нормами Угоди про технічні бар'єри у торгівлі прийнято закони України "Про стандартизацію", "Про підтвердження відповідності" і "Про акредитацію органів з оцінки відповідності". З прийняттям закону "Про закупівлю товарів, робіт, послуг за державні кошти" в Україні створена необхідна законодавча база для побудови єдиної системи державних закупівель.
Однак серед неприйнятих законів залишилися такі, які відіграють ключову роль у вирішенні питання гармонізації. Це, передусім, Податковий кодекс, який прийнято лише в другому читанні і остаточне прийняття якого планується на кінець 2002 року.
Важливим є Цивільний кодекс, який вже було прийнято в цілому, але Президент наклав на нього вето і повернув його для доопрацювання до Верховної Ради України. Крім Податкового і Цивільного кодексів потрібно внести зміни та доповнення до таких законів: "Про регулювання імпорту сільськогосподарської продукції", "Про телебачення та радіомовлення" та "Про якість і безпеку харчових продуктів та продовольчої сировини".
В цілому найбільш суттєві зміни ще необхідно внести, як слушно відзначає народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради у закордонних справах І.Осташ, до таких сфер законодавства:
- забезпечення режиму найбільшого сприяння у доступі на український ринок іноземних товарів і послуг та усунення дискримінаційних вимог до іноземних суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності;
- вирішення питання щодо заборонених субсидій у промисловості та сільському господарстві;
- спрощення механізмів санітарного, фітосанітарного та ветеринарного контролю.
Слід зазначити, що створення нормативно - правових засад входження України в систему міжнародних регулятивних норм СОТ залежить не тільки від прийняття відповідних законів, але й від того, яким чином функціонуватиме правова система на практиці, наскільки ефективною і незалежною буде система судочинства і наскільки нові закони спиратимуться на зміну нинішньої ділової етики в сферах як бізнесу, так і державного управління. Навряд чи можна сподіватися на позитивне вирішення цих питань поза результативною політикою, спрямованою проти корупції, адміністративного свавілля та кримінальної злочинності.
Характеризуючи прогрес, досягнутий у двосторонніх переговорах, слід відзначити, що Україна вже підписала протоколи про доступ до ринків товарів та послуг з вісьмома країнами: Мексикою, Уругваєм, Новою Зеландією, Канадою, Республікою Корея, Словенією, Грузією та Латвією. На завершальній стадії знаходяться двосторонні переговори стосовно доступу до ринку товарів з Бразилією, Еквадором, Кубою, ЄС, Японією, Туреччиною та США.
Водночас, до важливих проблем, що залишаються неузгодженими, можна віднести: по-перше, питання зниження ставок тарифів на імпортні товари. Більшість тарифних ставок в Україні, вважають експерти, перебуває на прийнятому рівні, а від захисту кількох груп товарів українська влада найближчим часом відмовлятися не збирається. По-друге, обмеження державної підтримки сільського господарства, що є одною із основних умов вступу України у Світову організацію торгівлі. Проте Україна не виявила готовності відмовитися від дотування сільського господарства, тому ця проблема залишиться серйозною перепоною в подальших переговорах України і СОТ. По-третє, припинення субсидіювання окремих галузей економіки. Мається на увазі пільги при сплаті мита, надані деяким галузям, а також спеціальним економічним зонам і територіям пріоритетного розвитку. Накінець, потребує гармонізації понад 1000 стандартів відповідно до вимог Міжнародної організації стандартизації.
Для успішного завершення процесу приєднання України до СОТ слід докласти певних зусиль, як вважає доктор економічних наук, директор економічних програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова Сіденко В.Р., в організаційному плані. По-перше, переговорний процес йде практично за відсутності серйозного аналітичного пророблення питань можливого впливу приєднання до СОТ на українську економіку, з визначенням прогнозних кількісних параметрів такого впливу як в цілому, так і в розрізі окремих галузей

 
 

Цікаве

Загрузка...