WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Конституційні основи компетенції Верховної Ради Автономної Республіки Крим - Реферат

Конституційні основи компетенції Верховної Ради Автономної Республіки Крим - Реферат

органів державного керування, і здійснюються повноваження, привласнені автономній республіці. Ця обставина знайшла відображення у формулюванні статті 18, 26 Конституції Автономної Республіки Крим, що встановлює, що перераховані в ній питання підлягають "веденню Автономної Республіки Крим в особі її вищих органів державної влади й органів державного керування".
Отже, компетенція автономної республіки і компетенція її органів знаходяться в діалектичній єдності, взаємозв'язку і взаємозалежності. При розгляді цих понять не можна, очевидно, уживати визначення "первинна", "вторинна" чи виходити з того, що одна з них має "початковий", а інша "похідний" характер. Як без відповідних органів немає держави, так без установленої компетенції окремих органів держави не буде компетенції держави, і навпаки. Прав Б. Л. Железнов, що вказує що компетенція держави і компетенція його органів знаходиться у відношенні своєрідної взаємної трансформації.[13] Конституція України вказує лише місце Верховної Ради Автономної Республіки Крим у системі органів Автономної Республіки Крим /представницький орган Автономної Республіки Крим - ст.136 , тобто Верховна Рада Автономної Республіки Крим приймає рішення і постанови в межах своїх повноважень/.
Тим самим держава установила основи компетенції Верховної Ради Автономної Республіки Крим, надавши більш докладну її регламентацію самій автономній республіці.
Таким чином, маючи велику можливість дискутувати щодо поняття компетенції Верховної Ради Автономної Республіки Крим, необхідно відзначити, що поняття - компетенція Верховної РадиАвтономної Республіки Крим є складною, комплексною категорією, що відображає єдність, взаємозв'язок і взаємозалежність компетенції автономної республіки і її державних органів.
Так, усі повноваження автономної республіки можна підрозділити на наступні групи: в області державного будівництва, в області забезпечення правопорядку, в області господарського будівництва, в області соціально-культурного будівництва. Представляється, що таке групування охоплює всі повноваження Верховної Ради і разом з тим дозволяє виразити специфіку задач і функцій представницького органа державної влади.
У приведеній класифікації деякі повноваження Верховної Ради Автономної Республіки Крим сформульовані не так, як формуються повноваження автономної республіки в Конституції Автономної Республіки Крим. Пояснюється це тим, що, по-перше, компетенція Верховної Ради автономії не завжди збігається з компетенцією Автономної Республіки Крим, оскільки в здійсненні останньої беруть участь і інші органи республіки; по-друге, у ст. 26 Конституції Автономної Республіки Крим даний перелік не тільки повноважень республіки, але й окремих предметів її ведення без указівки повноважень. У таких випадках, природно, було необхідно сформулювати повноваження Верховної Ради з предмету ведення республіки.
Як бачимо, для визначення компетенції Верховної Ради автономної республіки прямих указівок нормативних актів виявляється недостатньо і приходиться звертатися до допомоги логічних побудов, що в окремих людей можуть не збігатися. Це спричиняє небажані явища. Так, у літературі висловлюються різні, нерідко суперечливі судження про компетенцію Верховної чи Ради про предмети її ведення, що, зрозуміло, не сприяє правильному функціонуванню цього органу.
Відсутність чіткої регламентації компетенції будь-якого державного органа знижує ефективність виконання їм своїх задач, дезорганізує роботу й інших зв'язаних з ним органів. Якщо це небажано в діяльності будь-якого державного органу, то тим більше неприпустимо в роботі органів державної влади.
У зв'язку з цим представляється доцільним удосконалювати правову регламентацію компетенції Верховної Ради автономної республіки. Очевидно, було б корисним у регламенті Автономної Республіки Крим установити перелік усіх повноважень цього органа в позитивній формі.
До речі, відомий досвід у цьому плані мається в автономних республіках на першому етапі розвитку. Наприклад, у Конституції Татарської АРСР 1926 року, що широко використовувала досвід конституційної творчості Російської Федерації, глава III "ПРО центральну владу" містить двох частин, присвячені відповідно З'їзду Рад Татарської АРСР і Центральному виконавчому Комітету республіки (див. ст. 24-44 Конституції Татарської АРСР 1926 г). Тут були норми формування вищих органів, що стосуються порядку, державної влади автономії; організації їхньої роботи і деяких інших відносин; але головна увага приділялася закріпленню предметів ведення і повноважень цих органів.
Конституційні норми, що охоплюють власне кажучи усі функції цього органа, якими-небудь іншими актами не конкретизувалися.
Представляється, що більш чітке правове регулювання компетенції Верховної Ради Автономної Республіки Крим, із указівкою переліку його повноважень по всіх основних напрямках роботи, і в дійсний період сприяло б кращому виконанню їм задач представницького органу державної влади.
ЛІТЕРАТУРА
1. Кутафин О.Е. Шеремет К.Ф. Компетенция местных Советов. М. 1986 г. С.21., Б.М. Лазарев. Компетенция органов управления. М. 1972 г.
2. Карлов А. А. Формирование института местного самоуправления. К. 1993. С.79, сферы руководства. Советское государственное право. М. 1983. С.457
3. Кутафин О.Е. , Фадеев В.И. Муниципальное право Российской Федерации. М. 1987. С.246
4. Азовкин И.А. Местные советы в системе органов власти. М.1971 г. С. 179
5. Фадеев В.И. Муниципальное право России. М. 1994. С. 871.
6. Б.М. Лазарев. Компетенция органов управления. М. 1972 г. С.102.
7. там же - С. 46-47.
8. Кутафин О.Е. Шеремет К.Ф. Компетенция Местных Советов. М.1986 г. С.22.
9. Карлов А..А. См. Формирование института местного самоуправления. К. 1993.С.19.
10. Авакьян С. А. Правовое регулирование деятельности Советов. М. 1980 г. 20.
11. Любченко П.М. Компетенція місцевого самоврядування: орган правовых питань реализации. Автореферат дис.к.юр.наук. Национальная юридическая академия Украины. Х. 1999.С.8.
12. Б.М. Лазарев там же С.30.
13. С. Б. Л. Железнов. Компетенция РСФСР и его субъектов. К, 1974, С. 71.

 
 

Цікаве

Загрузка...