WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Криміналістика. Розслідування підпалів та інших злочинів, пов'язаних з виникненням пожеж - Реферат

Криміналістика. Розслідування підпалів та інших злочинів, пов'язаних з виникненням пожеж - Реферат


Реферат на тему
Криміналістика. Розслідування підпалів та інших злочинів, пов'язаних з виникненням пожеж
План
1. Криміналістична характеристика підпалів та інших злочинів, пов'язаних з виникненням пожеж
2. Початковий етап розслідування
3. Наступний етап розслідування
4. Особливості тактики проведення окремих слідчих дій
5. Профілактичні дії слідчого при розслідуванні пожеж
Література
1. Криміналістична характеристика підпалів та інших злочинів, пов'язаних з виникненням пожеж
Підпали та інші злочини, пов'язані з виникненням пожеж, спричиняють збитки господарству, майну, життю та здоров'ю громадян. Основним завданням при розслідуванні цих злочинів є дослідження всіх обставин, пов'язаних з пожежею, встановленням причин, виявленням винних у її виникненні. Кримінальне законодавство України передбачає відповідальність за умисне знищення або пошкодження майна (ст. 194 КК), знищення або пошкодження лісових масивів (ст. 245 КК), терористичний акт (ст. 258 КК), порушення правил поводження в вибуховими, легкозаймистими та їдкими речовинами або радіоактивними матеріалами (ст. 267 КК), незаконне перевезення на повітряному судні вибухових або легкозаймистих речовин (ст. 269 КК), порушення встановлених законодавством вимог пожежної без-пеки (ст. 270 КК), порушення правил безпеки на вибухонебезпечних підприємствах або у вибухонебезпечних цехах (ст. 273 КК), порушення правил ядерної або радіаційної безпеки (ст. 274 КК) та ін.
Криміналістична характеристика цього виду злочинів включає:
а) способи вчинення злочину;
б) способи приховання;
в) сукупність найбільш типових слідів;
г) дані про особу злочинця;
ґ) дані про особу потерпілого.
Можна виділити підпали: а) від легкозаймистих речовин; б) з використанням спеціальних пристроїв; в) при створенні умов, що сприяють самозайманню; г) при порушенні правил пожежної безпеки.
Порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки трапляються у разі: а) експлуатації опалювальних, освітлювальних, інших приладів; б) використання приладів, установок, устаткування, не обладнаного протипожежним захистом; в) ведення робіт з відкритим вогнем; г) порушення правил зберігання, перевезення, виготовлення різних легкозаймистих речовин та матеріалів.
До основних способів приховування підпалів відносяться знищення слідів злочину, знарядь і засобів підпалу, інсценування обстановки, що вказує на випадкове виникнення пожежі. Способи приховування пожежі внаслідок порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки такі: маскування слідів (знищення приладу, внесення змін в обстановку, фальсифікація документів, що підтверджують справність обладнання та наявність протипожежного захисту тощо), іноді інсценування підпалу.
Залежно від того, де мали місце підпал чи пожежа внаслідок порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки (виробництво, сільськогосподарські об'єкти, установи та ін.), з'ясовуються обстановка, місце, час, шляхи проникнення і відходу, способи вчинення підпалу, особи, які мають доступ до об'єктів. Такі дані дозволяють висунути версії про подію, її причини, осіб, які вчинили злочин, інсценування пожежі з метою приховання іншого злочину (вбивства, розкрадання, диверсії).
Найбільш типовими слідами, пов'язаними з вчиненням названих злочинів, є сліди дії полум'я (попіл, залишки матеріалів, що не згоріли, сліди плавлення і пальних речовин), а також дії окремих осіб (сліди взуття, рук, знарядь злому, транспортних засобів тощо).
Злочини слід шукати серед осіб, інтереси яких пов'язані зі знищенням даного об'єкта чи майна. Відомості про особу потерпілого можуть орієнтувати слідчі органи відносно характеру події, її мотивів, особи злочинця, причин та умов, що сприяли вчиненню злочину.
У разі порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки коло осіб, які притягаються до відповідальності, обмежене суб'єктами, які мають відношення до діяльності та дій, що спричинили подібні порушення.
Основними джерелами відомостей про обставини злочину і особу злочинця можуть бути первісні слідчі та оперативно-розшукові дії: огляд місця події, допит свідків, призначення і проведення окремих видів експертиз.
Обставини, що підлягають з'ясуванню у справах про пожежі, визначаються залежно від характеру події. Так, у справах про підпали необхідно з'ясувати:
1) спосіб вчинення і використані засоби;
2) об'єкти;
3) винну особу;
4) співучасників;
5) мотиви і мету;
6) чи не було вчинено якого-небудь іншого злочину;
7) наслідки;
8) матеріальну шкоду;
9) причини та умови, що сприяли вчиненню цього злочину.
У справах про порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки обставинами, що підлягають з'ясуванню, є такі:
1) які вимоги пожежної безпеки порушені (не дотримані), в яких діях це виявилось;
2) причини порушення;
3) причинний зв'язок між діями і виникненням пожежі;
4) винна особа;
5) наслідки (заподіяння значних матеріальних збитків, шкоди здоров'ю людей тощо);
6) причини та умови, що сприяли виникненню пожежі.
2. Початковий етап розслідування
Підставою для порушення кримінальної справи є матеріали, які свідчать про те, що пожежа сталася внаслідок підпалу або порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, а також заяви громадян. Розсліду-вання злочинів, пов'язаних з підпалом, іншими злочинами, пов'язаними з виникненням пожеж, наслідком яких були людські жертви або значні матеріальні збитки, проводиться слідчими органами. Розслідування пожеж, не пов'язаних із вказаними наслідками, покладено на державний пожежний нагляд МВС, який є органом дізнання, порушує справи цієї категорії та проводить їх розслідування.
Типові слідчі ситуації на початковому етапі розслідування підпалів і порушень встановлених законодавством вимог пожежної безпеки:
а) є дані про подію злочину та спосіб його вчинення, особа злочинця невідома;
б) є дані про подію злочину, проте спосіб його вчинення і особа злочинця невідомі.
Залежно від ситуації слідчий обирає оптимальні слідчі дії, оперативно-розшукові заходи, а в окремих випадках - тактичні операції, спрямовані на затримання злочинця, виявлення речових доказів, встановлення документів, що відносяться до забезпечення пожежної безпеки, з'ясування причин та умов, що сприяли виникненню пожежі. Первісні слідчі дії при розслідуванні пожеж:
а) огляд місця події;
б) призначення пожежно-технічної, судово-медичної, криміналістичної експертиз;
в) обшуки у підозрюваних осіб;
г) освідування;
ґ) допити свідків.
Огляд місця події у справах про пожежі повинен проводитися негайно. Для цього запрошуються фахівці - інженер-електрик, інженер-будівельник (якщо є дані про те, що поширенню пожежі сприяли конструктивні дефекти будівництва), інженер-хімік (якщо є припущення про можливе самозаймання речовини) та іншіспеціалісти - відповідно до специфіки об'єкта, що оглядається.
Під час огляду місця події особлива увага

 
 

Цікаве

Загрузка...