WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Криміналістика. Розслідування злочинних порушень правил безпеки дорожнього руху - Реферат

Криміналістика. Розслідування злочинних порушень правил безпеки дорожнього руху - Реферат

не втратити, в разі одержання повідомлення про аварію на огляд місця події слід виїздити негайно, оскільки сліди дорожньо-транспортної події (особливо ті, що знаходяться на його периферії) можуть бути знищені рухом транспорту і пішоходів, зупинити який на значний проміжок часу не завжди можливо. Крім того, обстановка місця події може бути викривлена діями заінтересо-ваних осіб (водій може змінити довжину сліду гальмування, виправити прим'ятини на корпусі автомобіля, привести в зламаний стан окремі вузли транспортного засобу тощо). Погодні умови (дощ, сніг, вітер, сонце) також впливають на збереження слідів дорожньо-транспортної події.
Огляд місця події, проведений вчасно, кваліфіковано і ретельно, дозволяє встановити такі дані:
1) умови і точне місце злочинного порушення правил безпеки дорожнього руху;
2) час його вчинення;
3) вид дорожньо-транспортної події;
4) механізм події, що включає в себе послідовність і направленість дій його учасників;
5) предмети і сліди, що залишилися на місці події;
6) орієнтовну швидкість руху транспорту j пішоходу;
7) учасників події;
8) заходи, вжиті водієм транспорту і пішоходом для запобігання події;
9) технічний стан транспортних засобів;
10) причини дорожньо-транспортної події;
11) ознаки, що вказують на напрямок руху транспорту, що зник;
12) відомості гіроочевидців і свідків.
Даний перелік не є вичерпним. Залежно від конкретних обставин на місці події можуть бути одержані й інші відомості, що мають значення для справи.
Злочинне порушення правил безпеки дорожнього руху є подією складною, динамічною, в процесі якої взаємодіють багато різноманітних об'єктів, тому й огляд місця такої події відрізняється чималою специфікою і складністю, вимагає ретельної підготовки для його проведення. Одержавши повідомлення про подію, ще до виїзду на місце слід потурбуватися про те, щоб потерпілим була надана перша медична допомога, а при необхідності вони відправлені до лікарні (в цьому випадку положення тіла потерпілого фіксується за допомогою фарби, крейди, цегли), працівники ДАІ забезпечили збереження обстановки і слідів на місці події, повністю чи частково зупинили рух, встановили очевидців і свідків дорожньо-транспортної події, водіїв - учасників події, вилучили у них посвідчення, реєстраційні документи на транспорт, дорожні листи.
Виходячи з одержаного повідомлення, слідчий визначає, яких фахівців необхідно залучити до огляду (авто інженера, криміналіста, судового медика та ін.). Якщо водій зник з місця події, то до групи доцільно включити співро-бітника кримінального розшуку, який може надати певну допомогу й в установленні свідків. У разі, коли місце дорожньо-транспортної події знаходиться за межами населеного пункту, необхідно заздалегідь запросити понятих. До виїзду на місце події слід перевірити комплектність і справність науково-технічних засобів, які слідчо-оперативна група бере із собою (слідча валіза, фотокомплект, у нічний час - освітлювальні прилади).
Прибувши на місце події, слідчий перевіряє, чи надана медична допомога постраждалим, ефективність охорони і загороджувальних заходів, виконання інших вказівок, зроблених ним раніше. Перед відправленням постраждалих до лікувального закладу фіксуються їхні дані та до якої саме лікарні вони направлені. Після цього слідчий заслуховує повідомлення працівників міліції, опитує очевидців, свідків і учасників події для з'ясування її обставин і тих змін, що сталися в обстановці до прибуття слідчо-оперативної групи. При виявленні у водія ознак сп'яніння його слід направити на медичне освідування у супроводі працівників міліції.
Одержана при опитуваннях інформація сприяє більш точному і правильному визначенню меж і об'єктів огляду, послідовності та методу його проведення. Межі огляду місця дорожньо-транспортної події залежать від механізму та інших обставин того, що трапилося, і можуть знаходитися на порівняно великій відстані від безпосереднього місця аварії.
Визначення послідовності та вибір методу огляду тісно пов'язані з конкретними ситуаціями, що виникають внаслідок дорожньо-транспортних подій. Дуже часто при огляді місця дорожньо-транспортної події необхідно застосовувати концентричний метод - від периферії до центра. Це пояснюється специфікою самого місця події, бо сліди і речові докази, що знаходяться на певному віддаленні від центра аварії, можуть бути швидко знищені рухомим транспортом чи пішоходами. Тому такі об'єкти .оглядаються першочергово. Якщо водій разом з транспортним засобом зник з місця події, огляд спочатку слід вести у напрямку його можливого руху, що дозволяє швидше виявити сліди, які характеризують даний автомобіль, і, використовуючи цю інформацію, організувати його розшук. Якщо ж транспорт знаходиться на місці, то перш за все проводиться огляд тієї ділянки дороги, звідки він рухався. За наявності трупа, визначивши межі місця події і ознайомившись із загальною обстановкою, огляд треба починати з трупа.
Основними об'єктами огляду місця дорожньо-транспортної події є:
1) ділянка вулиці чи дороги, де сталася аварія (з прилеглою територією);
2) труп;
3) транспортні засоби, що брали участь у дорожньо-транспортній події.
На початку огляду з'ясовується і фіксується (у протоколі, на схемі) дорожня обстановка: назва вулиці (або інші топографічні дані) і спосіб регулювання руху на ній; тип дорожнього покриття (асфальтобетон, бетон, кругляк, ґрунтова дорога тощо) і його стан (сухе, вологе, взяте кригою, засніжене тощо); ширина проїжджої частини (за наявності осьової лінії визначається відстань від цієї лінії до тротуару, узбіччя); радіус повороту і профіль дороги (горизонтальний, схил чи узвіз); наявність і ширина узбіч, кюветів, тротуарів; зовнішнє оточення місця події (стовпи, будівлі, дерева та ін.); розташування дорожніх знаків, світлофору, покажчиків, зупинок транспорту і переходів; розмітка проїжджої частини; оглядовість (можливість бачити дорожню обстановку з місця водія); видимість (відстань, на якій водій розрізняє елементи дорожньої обстановки і окремі предмети); освітленість; наявність перешкод руху і дефектів дороги.
Під час огляду дорожнього полотна необхідно звертати увагу на наявність і взаємо розташування слідів колес, плям крові, рідин, щопролилися (палива, мастила), окремих частин транспортного засобу, речей постраждалих тощо. Розташування цих та інших слідів повинно бути одно-значно визначено шляхом прив'язки до нерухомих орієнтирів. Такими можуть бути край дорожнього покриття, бордюрний камінь, осьова лінія, стовпи, кут будинку, пішохідна доріжка, лінія "стоп" тощо (своєрідні вимірювальні бази для подовжніх і поперечних розмірів). Виміри, спря-мовані поперек проїжджої частини, зручніше робити від правого краю тротуару за напрямком руху.
Вивчення і вимір слідів коліс транспортного засобу дозволяє встановити маневри автомобіля, чи намагався водій уникнути події, взаємне розташування транспортних засобів під час руху, їх положення щодо тротуару, пішоходу, осьової лінії. У разі виявлення слідів протектора, в яких відбилися індивідуальні ідентифікаційні ознаки (тріщини, латки, інші наслідки ремонту і експлуатації шини), вони можуть допомогти у встановленні транспортного засобу, причетного до дорожньо-транспортної події. За шириною колії (відстань між середніми лініями бігових доріжок шин чи між їх однойменними боковими гранями), за шириною бігової доріжки, малюнком протектора .можна орієнтовно визначити тип і модель транспорту. Сліди коліс необхідно не тільки описати в протоколі огляду, а й сфотографувати із застосуванням

 
 

Цікаве

Загрузка...