WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Криміналістика. Розслідування зґвалтувань - Реферат

Криміналістика. Розслідування зґвалтувань - Реферат

судово-медичну експертизу. У цих випадках на її вирішення можуть бути поставлені такі питання:
а) чи є на тілі підозрюваного тілесні ушкодження (якщо так, то які, де, якої давності);
б) якими предметами вони могли бути спричинені, чи не виникли вони при подоланні опору потерпілої;
в) чи немає у підозрюваного ознак венеричної хвороби (якщо так, то якої, які строки її давності).
Під час розслідування зґвалтувань досить часто призначається експертиза матеріалів, речовин та виробів з них, які дозволяють отримувати цінні докази для виявлення злочинців. Як правило, це мікрочастки, які залишаються на місці події, на злочинцеві та потерпілій або на їх одязі. На вирішення цієї експертизи можуть бути поставлені такі питання:
а) чи є на одязі потерпілої нашарування у вигляді волокон тканини (якщо так, то чи вони не з одягу підозрюваного);
б) чи є на одязі підозрюваного волокна одягу потерпілої;
в) чи мав місце факт контактної взаємодії одягу підозрюваного та потерпілої;
г) чи є на їх одязі які-небудь частки, які мають загальну групову належність;
ґ) чи є на знаряддях злочину мікрочастки (якщо так, то яка їх групова належність);
д) чи є у піднігтьовому вмісті підозрюваного текстильні волокна (якщо є, то чи мають вони спільну групову належність з волокнами одягу потерпілої).
Судово-біологічна експертиза може бути призначена у разі необхідності дослідити одяг потерпілої або підозрюваного для виявлення групової належності плям крові, слини та інших виділень людського організму.
Судово-психологічна експертиза призначається для вирішення питань, які стосуються психологічної характеристики особи потерпілої та насильника, особливо якщо вони неповнолітні. З її допомогою можна визначити:
а) здатність вказаних осіб правильно сприймати обставини, які мають значення для справи, та давати про них свідчення;
б) можливість запам'ятати в конкретній ситуації прикмети зовнішності людини, предметів, ділянок місцевості тощо;
в) наявність або відсутність стану фізіологічного афекту або іншого емоційного стану;
г) психологічні особливості особи (темперамент, характер, потреби, інтереси тощо), чи усвідомлювала потерпіла значення дій, які вчиняли з нею, та ін.
Стосовно неповнолітніх, то на вирішення судово-психологічної експертизи можуть бути поставлені такі питання:
а) рівень розумового розвитку та його відповідність віку;
б) найбільш яскраве виявлення психічних властивостей особи, які можуть впливати на її поведінку (запальність, замкненість, надзвичайна обережність тощо);
в) чи міг неповнолітній повністю усвідомлювати характер і значення своїх дій або дій, вчинених по відношенню до нього;
г) чи властива йому схильність до фантазування та ін.
Проведення цієї експертизи доручається фахівцям з дитячої та юнацької психології. У процесі розслідування можуть призначатися комплексні медико-психологічні, психолого-психіатричні експертизи.
Допит підозрюваного належить до першочергових слідчих дій. Однак при розслідуванні зґвалтувань проводити його доцільно після допиту потерпілої з використанням тих даних, які вона повідомила. Мета допиту - встановлення не тільки причетності підозрюваного до даного злочину, а й з'ясування його стосунків з потерпілою, обставин та мотивів вчинення зґвалтування.
До допиту підозрюваного слід ретельно підготуватися, проаналізувати показання потерпілої, результати огляду місця події та її одягу, висновок судово-медичної експертизи, ознайомитися з характеристикою та іншими документами, які дозволяють скласти уяву про особу підозрюваного, спосіб його життя та поведінку. Такі дані необхідні для визначення тактики допиту та орієнтації слідчого під час його проведення.
На початку допиту підозрюваному повідомляється у вчиненні якого злочину він підозрюється та роз'яснюються його права (ст. 43і КПК). Далі пропонується дати показання про обставини вчинення злочину, а також про інші відомі йому обставини справи.
Оскільки підозрюваний не попереджається про відповідальність за відмову давати показання та за дачу неправдивих показань, на початку допиту слід роз'яснити йому доцільність отримання від нього повних та правдивих свідчень. При виклику та допиті неповнолітніх підозрюваних необхідно додержуватися вимог, вказаних у статтях 433, 437 та 438 КПК.
Перевірка показань на місці. Під час такої перевірки пояснення потерпілої або обвинуваченого співставляють з раніше отриманими від них свідченнями, а також з фактичною обстановкою місця злочину. Таким шляхом можна виявити суперечності в показаннях, нові речові докази (наприклад, дрібні предмети, які належали потерпілій або підозрюваному). Перевірка показань на місці важлива й тим, що вона сприяє пожвавленню асоціативних Зв'язків, особа одержує можливість повніше і точніше згадати та відтворити окремі обставини події.
Пред'явлення для впізнання. При розслідуванні зґвалтування виникає необхідність у пред'явленні для впізнання (потерпілій, свідкам або підозрюваному) осіб або предметів. Проведення цієї слідчої дії передбачається ст.174 КПК.
3. Профілактичні дії слідчого при розслідуванні зґвалтувань
Виявлення причин та умов, які сприяють вчиненню зґвалтувань, вжиття заходів для їх усунення (статті 23, 23і КПК) - найважливіше завдання досудового слідства. Профілактична робота слідчого по справах про зґвалтування має свою специфіку, оскільки стосується інтимних сторін життя потерпілих, більшість з яких прагне до того, щоб цей випадок не був розголошений навіть серед близьких.
Діяльність слідчого по встановленню причин та умов, які сприяли вчиненню зґвалтування, та вжиття заходів для їх усунення - це комплекс процесуальних та організаційно-виховних заходів, що здійснюються під час розслідування конкретного злочину чи взаємопов'язаних злочинів (наприклад, зґвалтування та хуліганства, вбивства та ін.).
Основні завдання профілактичних, процесуальних та організаційно-виховних дій слідчого полягають у виявленні причин та умов вчинення злочину, вжитті необхідних заходів (через державні органи та громадські організації) для їх усунення, а також припинення аналогічних злочинів на підлеглій території.
Слідчий вивчає структуру та інтенсивність злочинності у районі, узагальнює та аналізує справи. Практика свідчить, що зґвалтування найчастіше трапляються у районах, де погано організоване культурне дозвілля, розповсюджені пияцтво та наркоманія, на низькому рівні здійсню-ється боротьба зі злочинністю.
По конкретній кримінальній справі необхідно вивчати особу насильника, з'ясовувати причини формування антисоціальних установок, які обумовили вчинення злочину. Особливо слід звертати увагу на неправильнеморальне та статеве виховання у сім'ї (бездоглядність, аморальна поведінка батьків), моральний клімат за місцем проживання (наприклад, у гуртожитку, місцях дозвілля молоді тощо).
Література
Криміналістика: Підручник для студентів юрид. спец, вищих закладів освіти. - Кол. авторів: Глібко В. М., Дудніков А. Л., Журавель В. А. та ін. / За ред. В. Ю. Шепітька. - К: Видавничий Дім "Ін Юре", 2001. - 684 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...