WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Криміналістика. Розслідування вбивств на замовлення - Реферат

Криміналістика. Розслідування вбивств на замовлення - Реферат

на замовлення є інститут замовника. Як замовники виступають комерційні партнери - бізнесмени, корумповані посадові особи, авторитети злочинного світу. Посередник у вбивстві на замовлення здійснює пошук конкретного виконавця, є зв'язуючи ланкою між замовником і кілером. Посередниками можуть бути особи з оточення організатора, підлеглі йому по службі, члени злочинних угруповань тощо. Крім іншого, посередник - це додатковий засіб захисту замовника. Ні кілер, ні замовник не знають один одного, а для того, щоб обірвати сплетіння, треба лише знищити посередника.
Хто такі кглери (або ліквідатори, "курки")? Кілер - в перекладі з англійської означає "вбивця". У нашій лексиці ця назва з'явилася наприкінці 80-х років XX ст. До недавнього часу професія "мокрушник" - вбивця - не користувалася "повагою" у злочинному середовищі. Сьогодні кримінальний світ стає жорстокішим, а професія кілера перетворилася на одну з "престижних" і високооплачуваних.
Умовно кілери можуть бути поділені на два типи: кілери-дилетанти та кілери-професіонали. Дилетанти характеризуються низькою вартістю послуг. При цьому їх використання не дає ніяких гарантій і не виключає помилок: дилетант може вбити не ту людину, лише поранити жертву, залишити докази причетності.
Професіонал йде на справу, коли відчуває майже повну гарантію власної безпеки. Він володіє достатньо високими навичками у "мистецтві" вбивати людей, використовує найсучаснішу техніку спостереження і радіозв'язку, здійснює заходи щодо підготовки вбивства. Професіонал мусить мати надійну легенду. Ніхто і ніколи не повинен запідозрити у ньому ліквідатора. Він має бути неяскравим, непомітним, вміти "розчинюватися" у натовпі. Професійного кілера нерідко запрошують з іншого регіону, далекого зарубіжжя чи з країн СНД.
У свою чергу, наймані вбивці-професіонали поділяються на кілерів одинаків, які виконують замовлення від випадку до випадку, та кілерів, які перебувають на постійному утриманні того чи іншого злочинного угруповання. Останні мають спеціальну підготовку, займаються спортом, стрільбою, постійно перебувають у формі. Вони здійснюють вбивства групою по два-три чоловіки.
Для виконання вбивств на замовлення можуть бути завербовані колишні військовослужбовці, які мають досвід інтернаціональних і міжнаціональних війн, працівники МВС, СБ, охоронних підрозділів, майстри спорту (снайпери, сапери, біатлоністи). Сьогодні злочинці роблять спроби змінити типовий зразок кілера. Останнім часом у вчиненні вбивств на замовлення намітилися нові тенденції: до таких вбивств стали залучати жінок.
3. Початковий етап розслідування
Специфіка розслідування вбивств на замовлення, особливість контингенту осіб, які їх вчиняють, вимагають від слідчого проведення широкого кола слідчих дій і оперативно-розшукових заходів.
Типовими первісними слідчими діями при розслідуванні таких вбивств є:
1) огляд місця події;
2) огляд трупа;
3) огляд зброї та інших предметів;
4) виявлення і допит свідків;
5) пред'явлення трупа для впізнання;
6) призначення судово-медичної експертизи трупа;
7) призначення інших судових експертиз.
На початковому етапі при розробці по "гарячих слідах" можуть бути встановлені особи, які підозрюються у причетності до вчиненого злочину. У цих випадках необхідно провести такі слідчі дії, як затримання і допит підозрюваного, особистий обшук та обшук за місцем проживання і роботи підозрюваного.
При розслідуванні вбивств на замовлення огляд місця події набуває важливого значення у зв'язку з особливостями характеру злочину, відсутністю попередніх зв'язків між злочинцем і жертвою, необхідністю отримання первісної інформації про злочин.
На місці події слідчий повинен правильно визначити межі огляду. Використання кілером сучасної зброї дозволяє вести стрільбу на великій відстані, що необхідно враховувати при з'ясуванні механізму злочину, виявленні слідів і знарядь злочину. Під час огляду місця події можна встановити сліди взуття, рук, застосування зброї, мікро-сліди, одонтологічні сліди.
На місці вчинення злочину кілер часто залишає зброю, тому необхідно відшукати цю зброю і детально її оглянути. Зброя може містити певну інформацію про злочинця (пальцеві відбитки, сліди крові, одонтологічні сліди тощо).
Для виявлення стріляних гільз використовують дані про спрямованість, кут і дистанцію викидання їх зі зброї. При цьому враховуються модель застосованої зброї, передбачуване місце знаходження злочинця, можливість рикошету.
Під час вчинення вбивства на замовлення можуть бути використані різні вибухові пристрої. У такому випадку існує певна специфіка в огляді місця події: залучення фахівців до огляду; послідовність його проведення; пошук слідів на залишках вибухових пристроїв; виявлення залишків вибухівки тощо.
При огляді трупа на місці події обов'язково досліджуються: поза трупа, зовнішній стан одягу на трупі, ложе трупа, тіло трупа і ушкодження на ньому. Якщо особа жертви не встановлена, здійснюють опис ознак зовніш-ності загиблого та його одягу.
Виявлення і допит свідків має певні труднощі при розслідуванні вбивств на замовлення. Це пов'язано зі страхом тих чи інших осіб перед злочинцями, небажанням наражатися нанебезпеку. Закон України "Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві" (ст. 7) передбачає такі заходи забезпечення їх безпеки:
а) особисту охорону, охорону житла і майна;
б) видачу спеціальних засобів індивідуального захисту і сповіщення про небезпеку;
в) використання технічних засобів контролю, прослуховування телефонних та інших переговорів, візуальне спостереження;
г) заміну документів та зміну зовнішності; ґ) зміну місця роботи або навчання;
д) переселення в інше місце проживання;
е) поміщення до дошкільної виховної установи або установи соціального захисту населення;
є) забезпечення конфіденційності відомостей про особу;
ж) закритий судовий розгляд та ін. Існує кілька шляхів встановлення свідків:
1) виявлення свідків шляхом опитування громадян, які знаходились в районі, де сталась подія;
2) встановлення свідків, які живуть чи працюють поблизу місця виявлення трупа;
3) встановлення свідків в результаті оперативно-розшукової діяльності;
4) повідомлення у засобах масової інформації про необхідність надання допомоги.
Як свідки можуть бути допитані:
а) особи, які першими виявили труп;
б) особи, які повідомили в міліцію чи прокуратуру про виявлення трупа;
в) очевидці події;
г) інші особи (близькі, рідні, знайомі).
Допит свідка-очевидця (чи особи, яка першою виявила труп) передбачає з'ясування таких обставин: коли і чому він з'явився на місці вбивства; хто ще був з ним; чи не виявляв потерпілий ознак життя; чи не була змінена обста-новка на місці події; чи не бачив свідок, як було вчинено злочин; що він чув або бачив; скільки було злочинців, їх зовнішність, як вони були одягнені; якою зброєю було вчинено вбивство; чи користувались злочинці транспортом; чи мали вони радіозв'язок; про що розмовляли злочинці; як вони звертались один до одного; в якому напрямку зникли злочинці; як довго вони перебували на місці події тощо. " Специфіка вбивств на замовлення передбачає необхідність використання сучасних криміналістичних науково технічних розробок. Однак можуть дати певний результат й традиційні засоби відтворення особи злочинця за допомогою свідка-очевидця - у вигляді словесного або рисованого портрета, фоторобота (у тому числі й із застосуванням комп'ютерної техніки).
У розкритті вбивств на замовлення важливе значення має створення так званих психологічних портретів, чи психологічних профілів. Це один з різновидів криміналістичних розумових моделей. Портрет (профіль) розшукуваного злочинця являє собою систему відомостей про психологічні та інші ознаки даної особи, важливі для її виявлення та ідентифікації. Ця система охоплює не тільки психологічні, а й правові, соціально-демографічні, криміналістичні ознаки. На відміну від багатофункціонального словесного портрета, психологічний портрет відбиває внутрішні, психологічні, а також поведінкові ознаки людини. Його основна функція - бути засобом пошуку, виявлення злочинця, особа якого не встановлена.
Певну допомогу в розкритті вбивств на замовлення можуть надати довідково-інформаційні та оперативні обліки органів внутрішніх справ.
Література
Криміналістика: Підручник для студентів юрид. спец, вищих закладів освіти. - Кол. авторів: Глібко В. М., Дудніков А. Л., Журавель В. А. та ін. / За ред. В. Ю. Шепітька. - К: Видавничий Дім "Ін Юре", 2001. - 684 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...