WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Криміналістика. Розслідування вбивств на замовлення - Реферат

Криміналістика. Розслідування вбивств на замовлення - Реферат


Реферат на тему
Криміналістика. Розслідування вбивств на замовлення
План
1. Поняття та ознаки вбивства на замовлення
2. Криміналістична характеристика вбивств на замовлення
3. Початковий етап розслідування
Література
1. Поняття та ознаки вбивства на замовлення
Зараз в Україні велику соціальну небезпеку становлять вбивства на замовлення, або вбивства, що вчиняються найманими особами. Розкриття і розслідування таких вбивств пов'язані зі значними труднощами.
Замовленим є умисне вбивство, яке вчиняється особою за винагороду в інтересах третьої особи. Таке вбивство має специфічний механізм організації та вчинення, часто характеризується відсутністю безпосередніх зв'язків між замовником (організатором) і кілером (виконавцем злочину), попередніх стосунків між найманою особою і жертвою (вони не знайомі один з одним, не мають спільних інтересів, вбивця не зацікавлений особисто у смерті тієї чи іншої особи, а має тільки корисливий мотив).
В історії людства це не новий вид злочину. Вбивства на замовлення, або знищення, були відомі вже до нашої ери, опис їх зберігається у пам'ятках Стародавнього Сходу. Стосовно вітчизняної історії, то не можна не згадати про знищення Святополком своїх братів Бориса і Гліба (XI ст.).
Вбивство найманими особами існувало у нашій країні й у застійні роки. Проте воно не мало такого розмаху як сьогодні. Вбивства на замовлення існували на побутовому підґрунті (ревнощі, помста, одержання спадщини), а наймачами чи замовниками були жінки у віці від 20 до 60 років. Виконавцями таких злочинів були дилетанти з, нижчого прошарку кримінального середовища.
Вбивство на замовлення як спеціальність вперше з'явилось на Сицилії. Сицилійська мафія понад 150 років не змінювала своїх ритуалів і залишалася найбільш консервативною з усіх злочинних організацій. Вона одержала назву "Товариство честі". Право винесення смертного вироку належало голові мафіозної "сім'ї". Засудженого до смерті вбивали не "всліпу", а заздалегідь попередивши.
У рамках мафіозних кланів у США на початку 30-х pp. XX ст. була створена організація професійних кілерів - "Корпорація вбивць". З цього часу жоден мафіозний керівник під страхом смерті не мав права вчиняти кару самостійно. Аби знищити ту чи іншу людину, йому необхідно було подати "заяву" до корпорації, оплатити "послугу" і чекати виконання вироку. Більшість тогочасних вбивств на замовлення у США не були розкриті.
Сьогодні в Україні крупні банківські, страхові, довірчі товариства і фірми мають відділи безпеки, які виконують функцію "роботи" з боржниками, усунення конкурентів, застосовуючи найрізноманітніші методи. У пресі можна зустріти об'яви на зразок "виконую будь-які конфіденційні доручення", "конфіденційні послуги за високу оплату", "колишній спортсмен шукає можливість заробити 2000 доларів". Попит породжує пропозицію, з'являються організатори і виконавці, замовники і кілери.
З переходом України на шлях ринкових відносин, з капіталізацією економіки, з поширенням корупції і проникненням злочинців до різних сфер суспільного життя і бізнесу виникають проблеми і суперечності, які все частіше вирішуються за допомогою кулі, ліквідацією конкурента. На початку 90-х років вбивство на замовлення вже впостало як явище, а фігура професійного кілера набула "популярності". У ці часи жертвами кілерів були кооператори і лідери злочинного середовища. Статистика свідчить що кількість вбивств на замовлення щороку збільшується, змінюється і особа жертви.
Вбивства на замовлення вчиняються в умовах неочевидності. Тому бути абсолютно впевненим у тому, що такий злочин вчинений найманими особами, можна тільки після його розкриття та встановлення замовника. Однак цілеспрямована організація роботи по розкриттю замовлених злочинів передбачає їх діагностику на ранніх етапах.
Теорія криміналістики дозволяє сформулювати криміналістичні ознаки, які відрізняють вбивства на замовлення від інших умисних вбивств вже за наявності первинної інформації про подію злочину. До таких ознак на-лежать: зухвалість злочину; використання автоматичної чи напівавтоматичної зброї, вибухових пристроїв; залишення знарядь злочину на місці його вчинення; неприйняття заходів, спрямованих на приховування трупа; велика кількість ушкоджень життєво важливих органів жертви (у багатьох випадках має місце "контрольний" постріл); відкритий характер багатьох злочинів; відсутність ознак інших складів злочинів за наявності у жертви грошей, цінностей, документів; соціальний стан жертви.
2. Криміналістична характеристика вбивств на замовлення
Криміналістична характеристика вбивств на замовлення має певні особливості, які стосуються окремих її елементів та зв'язків між ними. При встановленні одного елемента може бути одержана інформація про ознаки іншого. Розглянемо основні елементи криміналістичної характеристики даного виду злочинів.
Спосіб вчинення. Способів позбавлення життя людини багато, але вбивствам на замовлення притаманний відкритий, зухвалий напад на жертву. Спосіб вчинення вбивства може бути небезпечним для життя інших людей: відкрита перестрілка в багатолюдних місцях, використання вибухівки, гранат, вогнепальної зброї, гранатометів. Може застосовуватись й снайперський постріл у життєво важливі органи. Під час виконання замовлення має місце прагнення знищити тільки замовленого (людину, яку оплатили).
Мафіозні структури віддають перевагу латентним злочинам. Цим можуть пояснюватися випадки втеплення трупів, уторування в асфальт, розчинення у кислоті. Професійні вбивства на замовлення слід шукати у статистиці не-щасних випадків: автокатастроф типу "п'яний за кермом", побутових ушкоджень електрострумом, серцевих нападів тощо.
При реалізації способу вчинення злочину важливу роль відіграють дії по його підготовці, які забирають багато часу та пов'язані з пошуком кілера, вивченням жертви, вибором знаряддя злочину, розробкою сценарію вбивства. Ретельно хронометрується "життєвий графік" жертви, пе-ревіряється, де і з ким проживає, чим займається, з ким зустрічається, розпорядок дня, наявність охорони тощо
Спосіб приховання. У більшості випадків злочинець залишає труп на місці вчинення злочину. Майже не буває випадків приховання трупів керівників великих підприємств, фінансово-кредитних установ, "авторитетів" злочинного світу.
Однією з ознак вбивства на замовлення є факт залишення зброї на місці події або під час втечі: без зброї легше втікати. Деякі замовники позбавляються і самих кілерів (чи посередників).
Збільшення вбивств на замовлення породжує новий вид кримінального бізнесу - "шустовку" зброї, в результаті якої на зброї знищуються ідентифікаційні ознаки.
Місце вчинення злочину. Більшість вбивств на замовлення вчиняється за місцем проживання жертви. Злочинці для нападу обирають сходові площадки у під'їзді жертви, кабіни ліфтів, територію біля будинку чи під'їзду. "Під'їзні" вбивства завдали тон першим вбивствам на замовлення на початку 90-хроків.
Місцем вчинення злочину може бути узбіччя дороги, що найчастіше використовується при застосуванні вибухових пристроїв.
Місце вчинення вбивства на замовлення може і не бути заздалегідь визначеним (наприклад, якщо використовується валіза-пастка, наповнена вибухівкою).
Час злочину. Як правило, для нападу злочинці обирають ранковий час, рідше вечірній. Це пов'язано з чіткою регламентацією робочого дня жертви і системою часових інтервалів виходу з домівки.
Знаряддя злочину. Під час вчинення вбивства на замовлення використовуються вогнепальна зброя, радіокеровані чи контактні вибухові пристрої, гранати. Вогнепальна зброя оснащується глушителями, оптичними або лазерними прицілами, пристроями нічного бачення. Речі господарсько-побутового призначення майже не використовуються.
Особа жертви. Найчастіше жертвами вбивств на замовлення стають:
1) особи, які займають керівні посади у бізнесі (президенти акціонерних товариств, керівники фінансово-кредитних установ, директори великих торговельних чи інших комплексів);
2) представники вищих органів державної влади і управління;
3) працівники правоохоронних та правозастраховчих органів (прокуратури, МВС, СБ, судів та ін.);
4) лідери і члени злочинних угруповань.
Людину вбивають, як правило, не за зроблене, а за те, що вона могла б зробити, або вона реально заважає здійсненню планів замовника вбивства. Це може стосуватися сфери політики, бізнесу, кримінального впливу чи особистих стосунків.
Особа злочинця. Вбивство на замовлення характеризується складним злочинним переплетінням: замовник - кілер або замовник - посередник (декілька посередників) - кілер.
Особливістю вбивства

 
 

Цікаве

Загрузка...