WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Криміналістика. Судова балістика - Реферат

Криміналістика. Судова балістика - Реферат


Реферат на тему
Криміналістика. Судова балістика
План
1. Поняття судової балістики та її значення
2. Криміналістична класифікація вогнепальної зброї та види боєприпасів
3. Сліди дії вогнепальної зброї, їх види
4. Слідчий огляд вогнепальної зброї та слідів її дії
5. Можливості судово-балістичної експертизи
Література
1. Поняття судової балістики та її значення
Судова балістика - це галузь криміналістичної техніки, яка вивчає ознаки вогнепальної зброї і боєприпасів, закономірності виникнення слідів їх застосування, розробляє засоби і методи збирання й дослідження таких слідів для встановлення певних обставин розслідуваних злочинів, а також рекомендацій щодо запобігання злочинам, пов'язаним із вогнепальною зброєю. У військово-технічній галузі означає - це вчення про закони польоту снарядів, випущених із вогнепальної зброї. У судовій же балістиці досліджується вогнепальна зброя і наслідки застосування її зі злочинною метою. Дослідження зброї надає можливість висунути обґрунтовані версії, виявити суттєві обставини у справі, встановити винну особу.
Судова балістика пов'язана з іншими галузями знань. Найбільш близький зв'язок судової балістики з судовою медициною та судовою хімією, методи яких використовуються при дослідженні зброї та слідів пострілу. Судова ба-лістика пов'язана також з іншими галузями криміналістичної техніки - трасологією, судовою фотографією та ін.
Речовими доказами при використанні вогнепальної зброї можуть бути зброя та її частини, патрони, гільзи, кулі, дріб, картеч, пробоїни, пижі, несгорілі порошинки, пристрої, пристосування і матеріали, що застосовувалися при кустарному виготовленні зброї та боєприпасів.
Завдання судової балістики:
1) визначення властивостей вогнепальної зброї та боєприпасів (наприклад, чи є вилучений у затриманого предмет вогнепальною зброєю; чи придатна зброя до стрільби; чи можливий мимовільний постріл із вказаної зброї та ін.);
2) визначення групової належності зброї та боєприпасів або їх частин (наприклад, до якого виду чи зразку відносяться патрон, куля, гільза; зі зброї якої моделі (системи) відстреляно дану кулю, гільзу тощо);
3) ідентифікація зброї та боєприпасів (наприклад, чи з даної зброї відстреляна куля, гільза; з одного чи різних екземплярів зброї відстреляні дві кулі або гільзи, які виявлені в різних місцях; чи були куля і гільза до пострілу частинами одного патрона та ін.);
4) встановлення окремих обставин застосування вогнепальної зброї (наприклад, відстань, з якої стріляли; напрямок пострілу; взаємне розташування зброї та перешкоди; кількість пострілів та ін.).
Об'єктами судово-балістичного дослідження є: 1) ручна вогнепальна зброя; . 2) окремі частини та приналежності зброї;
3) боєприпаси;
4) сліди пострілу (сліди застосування зброї);
5) засоби та інструменти, що застосовувалися для спорядження патронів або виготовлення снарядів.
2. Криміналістична класифікація вогнепальної зброї та види боєприпасів
Ручна вогнепальна зброя може бути класифікована за різними підставами. За своїм призначенням зброя поділяється на бойову, мисливську та спортивну*.
Бойова зброя (вогнепальна і холодна) призначена для вирішення бойових завдань. Бойова вогнепальна зброя .
Відповідно до Закону РФ "Про зброю" (1996 р.) розрізняють зброю бойову, службову та цивільну.
короткоствольна - довжина ствола 50-200 мм (пістолети і револьвери, рис. 10); середньоствольна - довжина ствола 200-300 мм (пістолети-кулемети, автомати, карабіни); довгоствольна - довжина ствола 450-850 мм (гвинтівки, ручні кулемети).
Мисливська зброя призначена для мисливських цілей (рушниці різних систем, мисливські карабіни та ін.).
Спортивна зброя призначена для занять спортом (спортивні пістолети, малокаліберні гвинтівки тощо).
За будовою каналу ствола зброя може бути нарізною, гладкоствольною чи комбінованою. У більшості моделей вітчизняної нарізної зброї чотири нарізи. Наріз слугує для надання кулі обертального руху. Для поліпшення бойових властивостей дульна частина ствола в деяких видах зброї має звуження ("чок"), а інколи ще й нарізи ("парадокс").
Вогнепальну зброю розрізняють за внутрішнім діаметром ствола - калібром. У нарізній зброї калібр виміряються у міліметрах і відображає відстань між протилежними полями нарізів. Найчастіше бойова зброя має такі калібри: 6,35; 7,62; 7,65; 8; 9; 11,45 мм, спортивна - 5,6 мм. У США та Великобританії калібр визначається в дюймах і лініях (1 дюйм - 25,4 мм, 1 лінія - 2,54 мм).
Калібр гладкоствольної зброї визначається кількістю круглих куль, які можуть бути виготовлені з англійського фунта свинцю (453,592 г). Мисливські рушниці мають калібри 12 (відповідає діаметру 18,2 мм), 16 (16,80 мм), 20 (15,70 мм). Калібр зброї наносять на ділянці казенної частини ствола і на дінце гільзи.
Залежно від будови ударно-спускового механізму розрізняють:
1) неавтоматичну зброю (наприклад, револьвер системи Наган, Сміт Вессон, Бульдог, гвинтівка зразка 1891 р. та ін.);
2) автоматичну самозарядну (наприклад, пістолети ТТ, Макарова, Парабеллум та ін.);
3) автоматичну самострільну (наприклад, пістолет-кулемет "Скорпіон", рис. 11), автомати ППС, АКМ, АКМС, АК-74 та ін.).
За способом виготовлення зброя буває заводська, кустарна, саморобна. Вогнепальна зброя, що використовується зі злочинною метою, за способом виготовлення поділяється на перероблену заводську і атипову. Перероблена зброя виготовляється злочинцями зі стандартної зброї шляхом внесення конструктивних змін - укорочування ствола, відсторонення приклада (наприклад, обрізи бойових і спортивних гвинтівок, мисливських рушниць). Атипова зброя може бути сконструйована як таємна зброя (зброя таємної дії) - стріляючі авторучки, парасольки, трості, стволи, зброя, вмонтована в підбор черевика та ін.
Залежно від функціонального призначення розрізняють зброю просту, яка виконує функції одного виду зброї, та комбіновану - функції двох і більше різних видів зброї (рис. 12).
Серед мисливської зброї буває одноствольна і багато-ствольна (двох-, трьох-, чотирьохствольні рушниці); зброя, що має горизонтальне та вертикальне розміщення стволів.
Боєприпаси. Патрон - це сполучення необхідних для пострілу компонентів (порох, куля або дріб) в оболонці. Патрони поділяються на унітарні та патрони окремого запалювання. Стрільба з сучасної зброї здійснюється унітарним патроном, який складається з гільзи з зарядом поро-ху, кулею або дробом і капсулем, а мисливський патрон має пиж і прокладки. Унітарний патрон характерний для вогнепальної казнозарядної зброї. За принципом устрою капсуля унітарні патрони поділяються на патрони лефор-ше, голчасті, бічного вогню і центрального бою (рис.

 
 

Цікаве

Загрузка...