WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Шляхи вирішення нагальних проблем у кредитно-фінансовій та банківській сферах держави - Реферат

Шляхи вирішення нагальних проблем у кредитно-фінансовій та банківській сферах держави - Реферат

в організації цієї роботи в економічних відомствах, зокрема в Національному банку України.
На підтвердження цьому можуть бути результати перевірки, проведеної Координаційним комітетом, виконання Національним банком України Розпорядження Президента України "Про заходи щодо активізації боротьби з корупцією і організованою злочинністю" від 10.02.95 р. № 35 та Комплексної цільової програми боротьби зі злочинністю на 1996-2000 роки.
На момент перевірки НБУ не було виконано ряд заходів, передбачених Комплексною цільовоюпрограмою, зокрема щодо розробки механізму виявлення та активної протидії "відмиванню" юридичними і фізичними особами коштів і майна, одержаних протиправним шляхом; опрацювання пропозицій до законопроектів "Про застосування органами, що мають контрольні повноваження, фінансових санкцій за проведення безтоварних операцій" та "Про більш широке застосування фінансових санкцій за порушення у сфері приватизації".
Недостатнім як за обсягом, так і за якістю був банківський нагляд з боку Національного банку України, особливо за діяльністю комерційних банків. Представники Національного банку України стверджують, що НБУ не наділений контрольними функціями відносно комерційних банків. Проте, згідно з п. 6.6 Положення про ревізійну службу НБУ на неї покладено обов'язки щодо перевірки комерційних банків. Крім того, відповідно до ст. 48 Закону "Про банки і банківську діяльність" НБУ наділено широкими повноваженнями щодо дотримання фінансового законодавства всіма юридичними особами, в тому числі й комерційними банками.
Контрольні підрозділи НБУ, передусім, департамент банківського нагляду та ревізійна служба, не повною мірою використовують покладені на них функції з нагляду за діяльністю та фінансовим станом комерційних банків. Незважаючи на велику кількість проведених перевірок, ефективність багатьох з них залишається низькою.
Регіональними відділеннями НБУ за 1996 рік на порушників закону було накладено штрафів на загальну суму 150 тис. грн., у той же час за позовами прокурорів тільки за друге півріччя з них було стягнуто 5 млн 400 тис. гривень! За результатами загальнонаглядових перевірок банківських установ, проведених органами прокуратури, порушено 863 кримінальні справи.
Про розповсюдженість порушень законодавства у фінансово-банківській системі свідчать і такі дані: тільки органами прокуратури в 1996 р. було виявлено 7828 порушень закону, за якими до різних видів відповідальності притягнуто 2467 чоловік.
Найбільш поширені порушення закону, пов'язані з недотриманням комерційними банками вимог Законів "Про кредитування", "Про заставу", надання кредитів неплатоспроможним позичальникам, низький рівень оформлення кредитних угод, проведення ризикової кредитної політики, безконтрольне використання наданих кредитів, недостатній рівень претензійно-позовної роботи та ін.
Національний банк, його Правління не вживають належних заходів щодо ефективного перекриття каналів, можливостей для незаконних валютних операцій, "відмивання" коштів, які отримані злочинним шляхом. Немає належного інформаційного зв'язку банків з правоохоронними органами, як це вимагає Закон України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю".
Поряд з іншими причинами, живучість і поширеність порушень за-конодавства в банківській системі криється і в невиправданому лібералізмі стосовно посадових осіб, які їх допускають.
Як свідчать результати перевірки Генеральної прокуратури, Донецьким обласним управлінням НБУ, наприклад, були встановлені чисельні порушення порядку проведення розрахункових операцій в Авдіївському відділенні АБ "Інко", Курахівській філії Енергобанку, Красноармійській філії "Приватбанку" та інших, за які чинним законодавством передбачені серйозні санкції. Проте, відповідних заходів до порушників закону не було вжито.
Враховуючи викладене, а також з метою вироблення спільних заходів для вирішення даної проблеми вважаємо за доцільне розглянути слідуючі пропозиції.
Припинення подальшої криміналізації кредитно-фінансової та банківської системи потребує прискореного прийняття проектів законів України "Про банки і банківську діяльність"; "Про боротьбу з відмиванням коштів, отриманих злочинним шляхом"; "Про кредит"; ""Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю"", а також Кримінального і Кримінально-процесуального кодексів України.
Міністерству фінансів, Міністерству економіки, іншим зацікавленим міністерствам і відомствам України розробити законопроекти щодо суспільного і державного контролю за діяльністю усіх суб'єктів господарювання незалежно від форм власності; переглянути існуючу систему контролю з діяльності комерційних банків з цільового використання централізованих кредитів та своєчасного їх повернення, зробити її більш жорсткою та ефективною.
Національному банку України підготувати пропозиції щодо внесення змін і доповнень до чинного законодавства, передбачивши можливість ліквідації комерційних банків та їх філій у випадках грубого порушення платіжної дисципліни, навмисного затримання проходження платежів при розрахунках між підприємствами та надходжень до бюджету.
З метою оживлення внутрішнього ринку та розширення каналів нормального грошового та кредитного обігу законодавче вирішити питання про поступове обмеження бартерних операцій; збільшити обсяги кредитування підприємств та фінансової підтримки ефективних економічних проектів; посилити бюджетну дисципліну з боку підприємств та держави як за витрачанням державних коштів, так і за надходженням платежів до бюджету.
Для погашення заборгованості по виплаті заробітної платні запровадити механізм майнової відповідальності підприємств, які заборгували своїм працівникам, аж до звільнення з посад їх керівників, продажу ліквідних фондів та валютних ресурсів таких підприємств на аукціоні з виплатою виручених коштів робітникам.
Правоохоронним і контролюючим органам здійснювати спільні пе-ревірки фінансово-господарської діяльності підприємств і установ, які мають значну заборгованість перед бюджетом і оголосили себе банкрутами; своєчасності проходження податкових та інших платежів в комерційних банках та їх філіях; діяльності підприємницьких структур, які займаються переведенням безготівкових коштів в готівку та її конвертацією в іноземну валюту; суб'єктів господарювання щодо цільового використання бюджетних коштів.

 
 

Цікаве

Загрузка...