WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Причини та умови умисних вбивств - Реферат

Причини та умови умисних вбивств - Реферат

потреби, її добробут повинні стати кінцевою метою сучасної політики.
Поряд зі змінами владних відносин, з поширенням економічної та політичної свободи особистості, а також релігійної, культурної та інших свобод з життя суспільства повинні витискуватись різноманітні позаекономічні, насильницькі методи впливу на людину.
Умисні вбивства відносяться до категорії найбільш тяжких насильницьких злочинів. Насильство над особистістю як спосіб дії при зазіханні на життя людини є основним елементом цього злочину.
Судячи з даних кримінологічних досліджень, на зростання та підвищення суспільної небезпеки насильницької злочинності вплинули такі фактори:
докорінна переоцінка колишніх цінностей і моральних принципів, все більше визнання масовою свідомістю влади грошей, матеріального фактору як єдиної цінності;
знецінювання людського життя, якщо воно не підкріплено високими матеріальними показниками;
загальне розмивання меж морального та аморального, моральності;
підсилення масштабів іступеню соціальної конфліктності в суспільстві у зв'язку зі зростанням соціально-економічного диференціювання населення, матеріального рівня громадян;
суттєва модифікація укладу життя та соціального статусу значної частини населення, пов'язані з цим жорстокість і переорієнтація на будь-які засоби досягнення мети [5].
Розглянемо конкретні причини та умови умисних вбивств.
Серед обставин, що зумовлюють скоєння умисних вбивств, виділяють безробіття, алкоголізм, пияцтво, наркоманію, негаразди у побуті, розпусту, наявність у свідомості винних таких якостей, як жадібність, здирництво, корисливість, наявні серйозні недоліки у виховній роботі, особливо серед молоді, безкарність хуліганських проявів, недоліки в діяльності установ виконання покарань щодо перевиховання осіб, які відбувають покарання, недостатню роботу органів внутрішніх справ з особами, звільненими з місць позбавлення волі, неналежну роботу з виявлення фактів незаконного виготовлення, зберігання і носіння холодної і вогнепальної зброї, неналежне реагування органів внутрішніх справ на факти погроз вбивством, переслідування жертви, а також підготовку до вчинення злочину, недоліки в організації патрульно-постової служби міліції по охороні громадського порядку та безпеки громадян, недостатній рівень розкриття цих злочинів, а також інших тяжких злочинів проти особи.
Алкоголізм посідає одне з головних місць серед причин вчинення умисних вбивств. Звичайне або просте алкогольне сп'яніння відбувається по - різному. Поведінка людини, яка перебуває у стані сп'яніння, майже завжди обумовлена не тільки безпосереднім впливом алкоголю, а й іншими факторами, пов'язаними з вихованням, звичайною поведінкою, психологією і моральністю. Стан алкогольного сп'яніння та обумовлені ним процеси у психіці можуть стати безпосередньою причиною вчинення умисного вбивства.
Як правило, побутове п'янство, як і хронічний алкоголізм і алкогольна деградація особи, часто обумовлюють вчинення злочинів, в тому числі й умисних вбивств (інколи особою, яка не знаходиться у стані сп'яніння).
Значна кількість умисних вбивств скоюється з хуліганських мотивів.
Причини й умови, що передують проявам хуліганства, здебільшого співпадають з причинами та умовами, які обумовлюють вчинення умисних вбивств. У зв'язку з цим слід особливо відмітити, що обстановка безкарності хуліганів, що має місце, вселяє в їх свідомість почуття безвідповідальності і нерідко обумовлює вчинення ними умисних вбивств.
Вчинення вбивств нерідко спричиняють негаразди у побуті (розпуста). Як вже відзначалось, значна кількість умисних вбивств має побутовий характер.
Вбивствам, що скоюються в побуті, як правило, передують систематичні скандали між обвинуваченим і потерпілим, бійки, погрози тощо. Нерідко про це знають родичі, сусіди, співмешканці, співробітники обвинуваченого і потерпілого, проте в багатьох випадках ніяких заходів стосовно осіб, які чинять такі дії, зазначеною категорією не вживається. Відсутність належного реагування на аморальну поведінку винного, яка передує скоєнню злочину, є однією з суттєвих умов, що сприяє вчиненню умисних вбивств [6].
З року в рік зростає кількість вбивств з корисливих спонукань. Як вже зазначалось, це результат глибоких соціально-економічних змін, що відбуваються в країні, та змін матеріального стану громадян. Безпосередніми причинами корисливих вбивств є наявність в свідомості винних таких якостей, як жадібність, здирництво, корисливість.
Протягом 1992 - 1996 років майже половина умисних вбивств скоюється, але безпосередньо з корисливою мотивацією, або поєднується з нею поряд з іншою, найчастіше насильницько-егоїстичною, супроводжується привласненням особистого майна жертви. Це здебільшого виявляється при вчиненні злочинів на побутовій основі, у сім'ї, під час дозвілля. Саме корислива мотивація визначає вчинення умисних вбивств на замовлення, що виконуються за оплату.
Вчинення умисних вбивств нерідко сприяють наявні серйозні недоліки у виховній роботі, особливо серед молоді (майже не здійснюється виховна робота у молодіжному середовищі), в результаті чого там поширюється пияцтво, наркоманія, азартні ігри, що призводить до скоєння злочинів, в тому числі й умисних вбивств.
Серед осіб, які скоюють умисні вбивства, велика кількість раніше засуджених. Це свідчить про серйозні недоліки в діяльності установ виконання покарань щодо перевиховання осіб, які відбувають покарання, про недостатню роботу органів внутрішніх справ, прокуратури, суду з особами, звільненими з місць позбавлення волі. Незадовільна робота з перевиховання осіб, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі - одна з основних причин, що сприяє проявам рецидиву, зокрема стосовно вчинення умисних вбивств. У багатьох випадках дострокове звільнення з місць позбавлення волі не тільки не сприяє виправленню звільнених, але й викликає у деяких відчуття безкарності за скоєння злочину.
Одним з негативних явищ останніх років є безробіття.

 
 

Цікаве

Загрузка...