WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Швейцарія та організована злочинність: еволюція від політики замовчування до активної протидії - Реферат

Швейцарія та організована злочинність: еволюція від політики замовчування до активної протидії - Реферат

сьогодні визнається вже і західноєвропейськими спеціалістами той факт, що ОЗ - це не тільки явище, яке притаманне світу "недорозвинених" країн. Тож констатується, що навіть самий високий рівень розвитку економіки та демократії ще не є запорукою викорінення умов для розвитку ОЗ, хоча і створює певні важливі передумови для обмеження та боротьби з ОЗ. На жаль, ні швейцарські, ні інші західні фахівці ще не переконані, що ОЗ і, особливо ТОЗ, необхідно вивчати в одному комплексі, без поділу на "схід" та "захід", бо кримінальні структури вже давно відійшли від цього поділу за географічною і, тим більше, ідеологічною ознакою.
Якщо швейцарські оперативні працівники та вчені ще не мають глибоких практичних узагальнень та квантитативних аналізів діяльності ТОЗ, то вони вже доклали чималих зусиль для того, щоб емпіричний матеріал, отриманий дослідниками інших націй, теоретично узагальнити та використати для боротьби з ОЗ у Швейцарії.
Так, у роботах підкреслюється, що гарантування безпеки є однією з найістотніших функцій держави. Тому боротьба із ОЗ в цілому і ТОЗ особливо є завданням держави. У той самий час сучасні структури держави, на які покладено це завдання, тобто поліція і митниця, не спроможні виконати їх. Навіть постійно збільшуючи чисельність їх працівників виконати це завдання існуючі органи не в змозі, бо міжнародний потік людського та товарного оберту постійно зростає і вже сьогодні досяг масштабів, коли ні оперативна, ніструктурна бази боротьби з ОЗ, тобто ТОЗ, не відповідають цим завданням. Тож боротьба ведеться лише як демонстрація наявності цих органів, а репресивні акції завдають удару лише самим бідним, які намагаються або нелегально працювати в цій країні, або провезти мізерну контрабанду. Справжні злодії, тобто представники (Т) ОЗ, мають достатні зв'язки, фінансові та транспортні можливості, щоб обійти перешкоди поліції і митниці [23]. Діяльність нелегальних ринків є набагато гнучкішою, ніж це вважалося фахівцями раніше. Ці ринки здатні швидко пристосовуватися до усіх змін, в тому числі й до ударів з боку органів боротьби з ОЗ. Раніше вважалося, що нелегальні ринки мають тенденції до монополії, зараз вже відомо, що цих монополій не існує, триває жорстока конкурентна боротьба і в разі арешту або вбивства якоїсь із діючих осіб ОЗ її місце буде швидко зайняте іншим злочинцем [24]. Тому боротьба традиційними методами з ОЗ призводить лише до того, що "поганих", "недосконалих" або "невдалих" злочинців замінять більш "перфектні" злочинці.
Саме тому постає питання про вироблення нової стратегії у боротьбі з ОЗ і, особливо, із ТОЗ. В цьому пункті додаються до вже відомих такі аспекти боротьби:
1. Надання більшої уваги до запобіжних, тобто превентивних заходів;
2. Розширення простору боротьби із ОЗ, тобто ТОЗ до таких його компонентів, як "відмивання грошей" та "корупція";
3. Значне покращання міжнародної кооперації у боротьбі із ТОЗ.
Найважливіше місце відводиться при такій стратегії п. 1. Запобіжна робота повинна охоплювати такі аспекти, як робота з дітьми, надання суттєвої соціальної та матеріальної допомоги комунальній структурі, широка виховна робота, вдосконалення законів, перекриття можливих каналів ОЗ за допомогою роз'яснювальної роботи, співпраця державних та приватних організацій захисту від ОЗ [25].
Так як надії на боротьбу із ОЗ взагалі та ТОЗ зокрема, традиційними методами не виправдалися, то пропонується більше уваги приділяти завданню нищівних ударів по стратегічних контактних вузлах та сітках ТОЗ, а також - по фінансових операціях ОЗ. Звідси - політики, державні службовці, підприємці, які замічені у контактах з ОЗ, мають піддаватися репресіям, а їх фінансовий капітал - підлягати арешту. Зрозуміло, що внесок Швейцарії в цю боротьбу важко переоцінити.
Міжнародна кооперація, особливо на рівні ООН, у веденні боротьби з ОЗ передбачає, перш за все, уніфікацію законодавств, принаймні в європейських країнах, а також - швидке усунення бюрократичних та національних, блокових перешкод у цій боротьбі. Швейцарські фахівці базують свої плани на підсумках наради ООН у м. Палермо у грудні 2000 р. та на підписаних там міжнародних угодах. З юридично-правової точки зору передбачається необхідність розширення штрафних санкцій на помічників, посередників ОЗ. Належність до ОЗ розглядатиметься як самостійний кримінальний делікт [26].
Особливого розгляду заслуговує погляд швейцарських фахівців на розвиток ОЗ, тобто ТОЗ на їх батьківщині, а також погляди на перспективи боротьби. Позитивно те, що наявність ОЗ, тобто ТОЗ, в країні вже не піддається сумніву, і робляться спроби проаналізувати ці явища. Разом із тероризмом та міграцією, ОЗ розглядається на сьогодні як одна з головних загроз існуванню швейцарської держави. Відповідно була скоригована і робота спецслужб Швейцарії. В цілому ця теза є результатом значної еволюції у поглядах щодо ОЗ в альпійській країні. Якщо ще в 1994 р. Конфедераційний відділ юстиції та поліції (КВЮП) в опублікованих "Підсумках виконання Програми по захисту внутрішньої безпеки" відзначав, що ТОЗ в Швейцарії відіграє зовсім незначну роль, то це була офіційна точка зору на проблему. І це при тому, що ще у 1993 році визнаними експертами міжнародної злочинності, швейцарськими науковцями М. Пієтом та Д. Бургхаузом було доведено, що Швейцарія не тільки сильно вражена ТОЗ, але й відіграє в її діяльності досить значну роль.
З середини 90-их років становище почалося поступово виправлятися та акцентувалося на дослідженні походження діючих у Швейцарії ТОЗ-угруповань. Було доведено, що головними країнами-"постачальниками" злочинних організацій до Швейцарії були Албанія, Італія, Колумбія, США, Югославія та країни-нащадки колишнього СРСР. Були присутні майже всі "класичні" види діяльності ОЗ, а саме: торгівля наркотиками, проституція, рекет і контрабанда.
Швейцарців, у першу чергу, турбують загрози легалізації ("відмивання брудних" грошей) для їх держави. Ці загрози полягають у таких факторах:
1. Через могутній "наплив" нелегального капіталу фінансовий, виробничий та торговельний ринок Швейцарії може все більше підпадати під вплив злочинних організацій, які сьогодні ще непомітно розширяють свою присутність у швейцарській економіці. В результаті опиняється під загрозою політична та

 
 

Цікаве

Загрузка...