WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Швейцарія та організована злочинність: еволюція від політики замовчування до активної протидії - Реферат

Швейцарія та організована злочинність: еволюція від політики замовчування до активної протидії - Реферат

Вчинення ними важких злочинів та 3. Мета, що полягає у збагаченні [7]. Крім цих трьох основних індикаторів, називаються й інші: підприємницька діяльність; транснаціональна сфера діяльності; значна таємність у всіх видах активності; відокремлення в особливу групу; використання силових методів залякування та "уладнання" справ, їх вплив на політику, економіку держав та регіонів, органи влади, юстиції та охорони громадського порядку [8].
У цій теоретичній побудові слід виділити ряд особливостей. З одного боку діяльність ТОЗ за впливом на державу з метою сприяння її підприємницькій діяльності ставиться швейцарськими дослідниками на один щабель із лоббістською діяльністю легальних підприємців [9]. З іншого боку, проводитьсяпорівняння між ТОЗ і терористичною діяльністю: якщо мета тероризму полягає у знищенні політичної системи, то у діяльності ОЗ вбачається лише її "корекція" на користь злочинного бізнесу [10].
Необхідно підкреслити, що вплив ТОЗ на державні структури швейцарські фахівці, так само як і німецькі та англо-американські, в цілому недооцінюють [11].
При аналізі видів діяльності ТОЗ швейцарськими дослідниками відзначаються, перш за все, торгівля наркотиками, проституція, рекет та нелегальні азартні ігри. Крім цього "класичного" набору, згадуються іноді нелегальна торгівля зброєю, творами мистецтва та фальшивими грішми, торгівля людьми та переправлення нелегалів через кордони [12]. Дивно, що в Швейцарії, в країні банків і фінансових операцій, фінансові злочини і махінації, так само, як і "відмивання" грошей (надалі - ВГ) не розглядаються, як основний прояв ТОЗ і, тим більше, як загроза для легальної економіки та соціального життя [13]. Замість цього піддається детальному аналізу схема "відмивання" грошей та їх шлях до офіційної економіки [14]. Цілком ймовірно, що швейцарські дослідники намагаються делікатно обійти цю проблему за допомогою винесення деталей на перший план аналізу, бо саме приток нелегальних грошей з усього світу становить чи не головну опору швейцарської економіки.
Характерна в цьому відношенні наукова оцінка нелегальної фінансової діяльності ТОЗ. Тут виділяються три фази:
1. Цільове розміщення грошей. На цій стадії відбувається перше вкладення "брудних грошей" в легальну економіку,
2. Фаза приховування. На цьому етапі "замітаються сліди" походження грошей.
3. Інтеграційна фаза. "Очищені гроші" вкладаються для отримання прибутків у легальні та нелегальні операції [15].
Позитивно, що швейцарські дослідники детально аналізують і вплив ТОЗ, особливо її грошей та методів поставлення в залежність від них державних службовців і політиків, на суспільне та економічне життя Швейцарії. Так, відзначається, що нелегальні прибутки вкладаються у легальний бізнес не тільки з метою отримання подальших прибутків, але й для підвищення впливу на легальну економіку. За рахунок "брудних грошей" також підкуповуються політики та державні службовці, які потім приймають певні рішення. Саме в такій діяльності вбачається найбільша загроза ТОЗ [16].
Незважаючи на той факт, що злочини, які б підпадали під класифікацію ТОЗ, вчинялися і дотепер, швейцарські дослідники, - слідом за фахівцями інших західних країн дотримуються думки, що саме сьогодні ТОЗ досягла якісно нового рівня у злочинному механізмі та стала надзвичайно значним фактором загрози існування суспільств та держав, що раніше було важко уявити [17]. Так як ТОЗ, на відміну від тероризму, не має на меті знищення держави, а займається пристосуванням держави до своїх потреб і використанням можливостей в рамках існуючого суспільного ладу, то її діяльність не є такою явною як при тероризмі. Хоча, на думку швейцарських фахівців, збитки від ТОЗ не менші (якщо не більші!), ніж від тероризму. Загроза полягає в даному разі у поступовій зміні державного та економічного устрою, тобто, в обмеженні свобод, вільної конкуренції та необхідної впевненості при проведенні ділових операцій (особливо у банківському секторі). Відзначається, що через корумпування державних інституцій реальною стає загроза впливу на формування політичних рішень і програм [18], а саме найзначніше надбання західної демократії, завдяки якому громадяни мають деякий вплив на державну політику, зводиться нанівець. Причини такого розвитку - у різкому зростанні ефективності ТОЗ-діяльності, починаючи з 90-их років, та у накопиченні ОЗ через це величезних ресурсів [19]. Проте, швейцарські дослідники недооцінюють роль процесів глобалізації після падіння "залізної завіси" та змін у Східній Європі [20]. У той самий час вони, спираючись переважно на дослідження, проведені у Федеративній Республіці Німеччині, відзначають такі суттєві зміни у діяльності ТОЗ за останнє десятиліття:
а) структурні зміни. Кооперативні зв'язки, тобто принципи й підвалини співпраці, все менше спираються на традиційні родинні зв'язки етнічного походження та багаторічну практику. Все більшим аргументом у прийнятті рішень стають такі фактори, як розвиненість структури зв'язку та сполучень, можливість найоптимальнішого виконання та найменші витрати на операцію. Таким чином відбувається відкриття ТОЗ-структур назовні і зростання їх багатонаціональності, тобто глобалізація та інтернаціоналізація набувають все більшого поширення. Все більшого значення набувають й діяльність східноєвропейських ТОЗ-угруповань, які здебільшого характеризуються у Західній Європі як "російська мафія" [21];
б) східноєвропейський фактор ще деякою мірою недооцінюється фахівцями у країнах Центральної та Західної Європи. Проте цей фактор в цілому вже характеризується як новий етап у глобальному розвитку ТОЗ і як найбільш суттєвий компонент світового та особливо європейського розвитку ОЗ. Тож і швейцарці починають замислюватися над впливом східноєвропейської ОЗ на їх державу та суспільство [22]. Так відзначається, що заплутаність реформаційних процесів у Східній Європі, слабкість урядів та правових систем, занепад економіки та зубожіння населення утворюють сприятливу базу для розвитку ОЗ. Проте, швейцарці не мають на сьогодні глибоких досліджень, які б вивчали суть явища та його розвиток. Їх доробки - це, переважно, вивчення аналізів, що проводилися російськими або німецькими дослідниками;
в) універсальність ТОЗ-процесів. На відміну від попередніх років,

 
 

Цікаве

Загрузка...