WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Швейцарія та організована злочинність: еволюція від політики замовчування до активної протидії - Реферат

Швейцарія та організована злочинність: еволюція від політики замовчування до активної протидії - Реферат


Реферат
на тему:
Швейцарія та організована злочинність: еволюція від політики замовчування до активної протидії
Швейцарія - одна з найзагадкових країн Європи, про яку мешканцям України доводиться чути. Безумовно, якщо вони не належать до туристів та енциклопедично обізнаних ерудитів. Проте, є серед наших співвітчизників певна категорія людей, що добре знаються не тільки на географічному, але й економічному та політичному стані Швейцарії. Це, перш за все ті, що встигли добре "погріти руки" на розкраданні майна колишнього СРСР, або ж розбагатіли на хвилі переходу від комунізму до капіталізму. Альпійська країна відома в усьому світі не стільки її красою, скільки можливостями для "відмивання" брудних грошей і таємного збереження капіталів, які рідко підпадають під категорію "нажито чесною працею". Злочинність, особливо її організовані форми, сприяє підйому швейцарської економіки, і "вклад" країн Східної Європи у процвітання Швейцарії є досить значним.
Зрозуміло, що такий стан речей є об'єктивно позитивним фактором для підтримання чи не найвищого в світі рівня добробуту жителів Швейцарії, але сприймається далеко не однозначно у тих країнах, які постраждали внаслідок незаконного переливу капіталу до Швейцарії. Як би цей процес критичного сприйняття обмежився лише бідними, корумпованими і знесиленими країнами Азії, Африки та Східної Європи, то стан речей міг би й надалі довго зберігатися без змін. Проте, й високорозвинені країни Заходу, перш за все Європейська Співдружність (далі - ЄС) та США, гостро відчувають кримінальний відтік капіталів до Швейцарії. Це, в свою чергу, призводить до зростання зовнішнього тиску на країну, що не може залишити швейцарців байдужими, бо рівень інтеграції їх економіки до економіки Західної Європи та США такий, що у разі накладення санкцій західними партнерами вона може зазнати відчутного негативного впливу.
Крім зовнішнього фактору, діють і внутрішні причини, що сприяють пожвавленню боротьби з організованою злочинністю (далі - ОЗ). Серед них: і зростання активності швейцарської ОЗ, і діяльність транснаціональних кримінальних синдикатів (далі - ТКС) в країні як наслідок сучасної глобалізації.
Швейцарія знаходиться нині на шляху вибору: її політика щодо ОЗ та ТКС змінюється від доброзичливого замовчування до активної протидії. Країна може вже сьогодні пишатися певними здобутками. І хоча умови в Україні та Швейцарії неможливо характеризувати як загальні (Швейцарія і в наш час знаходиться серед країн із найменшими показниками рівня корупції та ОЗ), використання швейцарського досвіду може виявитися корисним для оперативних працівників, Координаційного комітету по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю політиків України.
Еволюцію швейцарської державної політики у галузі боротьби з ОЗ слід розглядати, перш за все, у широкому контексті переорієнтації цієї країни від консервативного нейтралітету і провінційної замкненості до зростаючої участі у спільному житті світової спільності та обережної спроби інтеграції із країнами ЄС. Саме 90-ті роки минулого століття стали вирішальними у цьому еволюційному процесі. Проте, не слід забувати і про чітко виражений національний егоїзм швейцарців - все, що сприяє збереженню їх добробуту, вони намагаються якомога довше зберігати без змін, хоч це шкодить іншим країнам і націям, а також - знаходиться у протиріччі із мораллю, про яку, до речі, так часто говорять в цій країні. Найбільш чітке усвідомлення проблеми простежується у лекції швейцарського економіста, фахівця з проблем внутрішньої безпеки й радника політичних партій Хайко Борхерта "Швейцарська політика державної безпеки: реформи 90-х років", що була прочитана в університеті Сант-Галену у червні 2003 року [1]: в ній виступають контури майбутніх еволюцій у політичному, економічному, культурному і навіть соціальному житті альпійської держави. Якщо взяти до уваги, що населення Швейцарії за своєю суттю є дуже консервативними, то даний еволюційний процес можливо характеризувати як період революційних зрушень у швейцарській політиці та менталітеті її населення. Якщо до кінця ХХ століття панувало гасло "Державна безпека за допомогою ізоляції від інших країн та народів", то зараз поступово втілюється в життя принцип "Державна безпека через міжнародну співпрацю" [2]. Таким чином, політика ізоляції, яка тривала у Швейцарії протягом багатьох століть, вже вичерпала себе й переживає значну трансформацію.
Серед головних причин, що призвели до цієї еволюції, - ОЗ, тиск на країну ззовні та загроза масової еміграції до Швейцарії. Ці причини, разом із катастрофами, можливими війнами та тероризмом, характеризуються як стратегічні загрози для країни [3]. Завдання, що постало перед країною, характеризується як необхідність прориву із "золотої шкатулки" [4].
Транснаціональна організована злочинність (далі - ТОЗ) сприймається в Швейцарії на сьогодні як головна загроза її існуванню. Показовим у цьому відношенні є дослідження швейцарського вченого-соціолога Петри Бартелмесс, яка у статті "Транснаціональна організована злочинність: напад на політично-державний устрій на міжнародному рівні та у Швейцарії" [5] висловила розповсюджену у цій країні думку щодо дій ТОЗ проти Швейцарії. Закінчення "холодної війни", дестабілізація політичних систем в колишніх країнах Варшавського пакту, глобалізація світу і лібералізація економічних зв'язків змінили звичну схему загроз небезпеки для Швейцарії як держави. Зовнішні загрози змінилися внутрішніми. Причому простежується, що внутрішні загрози є так званими "транснаціональними факторами". Екологічні загрози, а також загрози від тероризму і масових міграцій сприймаються на цьому тлі як значно менші біди, ніж загроза ТОЗ, особливо з країн-спадкоємців Радянського Союзу, з СНД [6].
Глобалізація у галузі теоретичного аналізу проблеми одозначно досягла й Швейцарії. На сьогодні у поглядах швейцарських фахівців на ТОЗ простежується чітка тенденція не конструювання особливих, притаманних лише цій країні теорій, а прийняття на озброєння того, чого досягла сучасна наука і практична діяльність у західному світі в цілому. Так, починаючи із 90-их років, були закладені індикатори, що характеризують ТОЗ. До них належать: 1. Тривалий і стабільний зв'язок між декількома особами; 2.

 
 

Цікаве

Загрузка...