WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Швейцарія та організована злочинність: еволюція від політики замовчування до активної протидії - Реферат

Швейцарія та організована злочинність: еволюція від політики замовчування до активної протидії - Реферат

Швейцарії заслуговує на детальне вивчення та використання правоохоронцями та службами охорони безпеки України. Проте, слід мати на увазі, що й на сьогодні швейцарці нечітко собі уявляють, як практично таку допомогу іноземним державам надавати [9]. Тому перед українськими правоохоронними органами постає, перш за все, завдання продемонструвати швейцарській стороні, що їх допомога може бути для української сторони дуже корисною, в тому числі й в інтересах Швейцарії.
Серед інших заходів необхідно виділити наміри активно задіяти армійські формування для боротьби із ОЗ, а також - провести переорієнтацію дослідницьких установ поліції, особливо - Поліцейського інституту у Ноєнбурзі [8]. Відзначається, що заплановану боротьбу неможливо успішно вести, якщо не залучити до неї широкі верстви підприємців та фінансових кіл (які, до речі, дотепер мало брали участь у цій діяльності).
Міжнародна співпраця швейцарських правоохоронних органів та політичних сил спрямована, перш за все, на європейські країни, особливо - на її сусідів та країни Південної Європи, звідки, на думку швейцарських фахівців, виходить сьогодні головна небезпека для країни [8].
Як вже було вищезазначене, з другої половині 90-их pp. XX ст. відзначається подальше зростання активності ОЗ у Швейцарії. Саме вона, разом із тероризмом, насильницьким екстремізмом, шпигунством та незаконними банківськими операціями, сприймалася тоді й розуміється нині як найбільша загроза для безпеки країни [10]. Військові дії у Південній Європі, особливо на Балканах (в Косово), й в Туреччині (курдська проблема) також призвели до активізації діяльності ОЗ. У зв'язку з цим особливо пожвавилася торгівля зброєю та амуніцією, шпигунство за військовими технологіями та контрабандна діяльність. Проте, лише у 2002 році, було, врешті-решт, у Швейцарії відкрито заявлено про те, що масштаби ОЗ стали загрожуючими для суспільства, держави та економіки країни. Організована злочинність, тобто ТОЗ, діє вже не тільки в кримінальній сфері та у напівлегальній економіці, але й у легальних галузях економіки. Зрозуміло, що це була спочатку неофіційна точка зору, а журналістська публіцистика [11]. При цьому відзначалося, що дії правоохоронних органів є недостатніми, бо їм бракує персоналу, матеріального забезпечення (особливо технічних та електронних засобів). Тут же зазначалося, що легальна економіка все більше стає пронизаною злочинними елементами й організаціями, зростає рівень корумпованості державних службовців та політиків. За допомогою хабарів, або через купівлю фірм та промислових й фінансових об'єктів посилюється влада ОЗ над економікою та політикою країни. В результаті - ймовірна загроза для стабільності й правопорядку у країні. Тут же відзначається, що законодавство Швейцарії по боротьбі із "відмиванням" грошей є взірцевим для всього світу, але його практичне використання має чимало перешкод, і механізм використання є недосконалим. І хоча поліцейська статистика доводить, що у 2001 р. кількість злочинів, пов'язаних із ВГ, зросла на 80 % [11], це зростання необхідно пояснювати, перш за все, за рахунок покращення роботи фінансових інститутів, які стали частіше заявляти про підозрілі операції.
Однією з проблем була хронічна нестача фахівців по боротьбі із ВГ (так, їх кількість на всю країну становила у 90-их pp. лише чотири, а з 2000 р. - 25 осіб) [11]. Тому, починаючи із 2001 навчального року, у Вищій економічній школі у м. Люцерні та Вищій промисловій школі у м. Нойшателі були запроваджені післямагистерські навчальні курси за спеціальністю "Боротьба із злочинністю в економіці" [11].
Великою проблемою на сьогодні залишається проведення криміналістичної та судової роботи по економічних злочинах. Тут "винними" є також низька кваліфікація співробітників та відсутність електронної бази (відповідних комп'ютерних програм). Що стосується технічного боку проблеми, то до її вирішення приступила швейцарська дочірня фірма "Сименс" і близька до розробки досконалої програми для форенситичної дослідницької роботи, так званого "Forensic Investigation". Було розроблено інструмент для проведення розслідувань злочинів у фінансовій галузі, так званий "Financial Investigation Tools", або скорочено "FIT". Першим використало цю програму князівство Ліхтенштайн, яке потрапило ще до 2000 року до "чорного списку" міжнародних фінансових органів і якому вкрай необхідно було покращити свою репутацію у міжнародному діловому світі. Використання цієї програми дещо покращило рівень виявлення економічних злочинів, особливо в галузі ВГ, і дало можливість на її основі розробити більш досконалу програму пошуку злочинців у фінансовій сфері ("Financial Intelligence Unit", або - скорочено - FIU) [11].
Стан внутрішньої безпеки, а також міжнародний авторитет досягли на початку XXI століття такого критичного стану, що й міністр юстиції, пані Рут Метцлер, взялася за координацію боротьби із ОЗ, яку й зараз швейцарці розуміють не інакше як ТОЗ. Так, у промові 24 січня 2001 року в Цюріхському університеті вона відзначила, що наявний міф про ОЗ на кшталт італійської мафії вже в минулому. Нині ОЗ є нічим іншим як ТОЗ і оперує в міжнародному масштабі з високим рівнем розподілу праці та кооперації. ТОЗ організована як підприємства, що застосовують такі самі структури та засоби, що й офіційні підприємства. Саме тому боротися із ОЗ, тобто ТОЗ, можливо лише за допомогою співпраці офіційних підприємств із правоохоронними органами. Що стосується Швейцарії, то для неї боротьба з ВГ є найбільш важливою ділянкою у боротьбі із ТОЗ. І у цій боротьбі очікується співпраця й допомога швейцарського Об'єднання банків. Проте, зазначена діяльність банків, як і раніше, є дуже незадовільною [12].
Посилення боротьби із ТОЗ також передбачає різке збільшення кількості прокурорів на конфедераційному рівні (з 120 до 550) до 2004 року [12].
Конфедераційне поліцейське міністерство констатувало у січні 1999 року, що центри ОЗ у Швейцарії знаходяться у Західній Швейцарії, а саме: в районах Цюріху та Тессіну. До кола інтересів правоохоронців потрапили ОЗУ з території колишнього СРСР, які були охарактеризовані як "російська ОЗ" [13]. 687 як швейцарців та іноземців, а також 194 фірм, які розміщені у Швейцарії і зайняті фінансами або торгівлею, були зафіксовані у противоправних зв'язках із "російською ОЗ". Тому й увесь аналіз побудований на детальномуописі злочинів за участю кримінальних груп з території СНД. Відзначається високий ступінь організації, раціональний розподіл "праці", пристосування до умов, зайнятість у фінансовому секторі, спеціалізація на торгівлі наркотиками та зброєю. Головним заняттям стали фінансові акції з переміщення грошей, переважно ВГ. Тому і центрами діяльності ТОЗ виявилися міста Цюріх, Женева та Тессін - основні фінансові центри Швейцарії [13]. ОЗ з території колишнього СРСР займалася крім ВГ також фінансовими маніпуляціями і спиралася при цьому на 342 фірми за кордоном.
Крім того, торгівля жінками, проституція знаходилися серед основних злочинів "російської мафії" у Швейцарії. Було виявлено, що 95 % жінок, що були задіяні у проституції, походили зі Східної Європи і приїхали по туристичних візах. Значно зросла кількість дітей, яких ТОЗ використовувала у сексуальному бізнесі та порнографії [13].
Швейцарські органи охорони правопорядку (конфедераційне міністерство поліції) видали в липні 2002 року Доповідь про внутрішню безпеку Швейцарії, в якій йдеться про головні тенденції розвитку ТОЗ [13]. Це була перша спроба дати узагальнюючу характеристику загроз внутрішній безпеці Швейцарії. Особливістю доповіді за 2001 рік став факт реєстрації активної діяльності албанських етнічних ОЗУ та

 
 

Цікаве

Загрузка...