WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Центральне бюро розслідувань – cтратегічний елемент системи внутрішньої безпеки України - Реферат

Центральне бюро розслідувань – cтратегічний елемент системи внутрішньої безпеки України - Реферат

прикриття особового складу (рисунок).
Запровадження цих принципів побудови центрального апарату дасть можливість забезпечити адекватне реагування на зміни у стані суспільних відносин негативного характеру, що пов'язані з організованою злочинністю і корупцією, та більш ефективне функціонування системи внутрішньої безпеки.
Основою діяльності центрального апарату Бюро повинно стати забезпечення захисту основних прав людини в суспільстві шляхом виконання таких завдань у боротьбі з організованою злочинністю і корупцією на сучасному етапі:
- викриття організованих груп та злочинних організацій (організованих кримінальних структур), діяльність яких має міжрегіональний, міжнародний і транснаціональний характер, розкриття злочинів, що ними вчиняються;
- виявлення і припинення фактів корупції в центральних органах виконавчої влади, корумпованих зв'язків організованих кримінальних структур в органах законодавчої, виконавчої та судової влади;
- організація діяльності органів внутрішніх справ щодо ліквідації економічного підґрунтя організованих кримінальних структур, протидії використанню їх учасниками у своїх інтересах органів державної влади, підприємств і установ, об'єднань громадян та засобів масової інформації, легалізації (відмиванню) доходів, здобутих злочинним шляхом;
- проведення адміністративного провадження, дізнання у справах, які відносяться до його компетенції;
- забезпечення відшкодування шкоди, завданої діяльністю організованих кримінальних структур, корупційними діяннями посадових осіб державі, а також - фізичним і юридичним особам;
- організація міжнародного співробітництва у сфері боротьби з організованою злочинністю і корупцією.
Однак, жодні пропозиції щодо реформування організаційно-управлінських структур спецпідрозділів по боротьбі з організованою злочинністю, забезпечення внутрішньої безпеки країни не дадуть бажаного ефекту, якщо не вирішити нижченаведені основні проблеми.
По-перше, відповідно до пункту 5 статті 12 Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" необхідно внести доповнення до статті 101 Кримінально-процесуального Кодексу України щодо визнання ЦБР, як спеціального державного органу по боротьбі з організованою злочинністю, органом дізнання.
По друге, - потребує законодавчого закріплення розподіл функції, повноважень та засобів оперативно-розшукового впливу між НБР, МВС та СБУ. Одночасно необхідно визначити коло питань, вирішення яких підлягає обов'язковій координації, у тому числі шляхом постійної взаємодії у створенні єдиного інформаційного простору, паритетного використання існуючих оперативно-розшукових та технічних можливостей кожного з відомств.
По трете, - необхідно терміново запровадити принципово нові критерії оцінки, які відповідали би міжнародним стандартам, та ліквідувати існуючу практику порівняння досягнутих цифрових показників з аналогічними показниками минулих звітних періодів (років), що змушує правоохоронні органи, у тому числі органи внутрішніх справ та їх спецпідрозділи по боротьбі з організованою злочинністю до гонитви за їх покращанням.
При розробці організаційно-управлінської структури ЦБР ми використовували також пропозиції відомого вченого О.М. Бандурки щодо необхідності докорінного реформування системи органів внутрішніх справ, скорочення управлінського апарату, переобтяженого структурними елементами [18, с. 95-98].
Успіх реформування спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю та створення Центрального бюро розслідувань, спрямованість і зміст його діяльності у сенсі викриття суспільно небезпечних організованих кримінальних структур та їх корумпованих зв'язків; протидію її впливу на діяльність державних органів та їх корумпованість значною мірою залежатиме від політичної волі нового керівництва держави.
У практиці діяльності цих органів повинні бути викоренені факти, коли справи, в яких фігурують відомі політики, високі чиновники, впливові бізнесмени, інші резонансні справи, як правило, тривають роками і не потрапляють до суду, розслідування за ними залежно від політичної ситуації і поведінки фігурантів то "затихає", то починається з новою силою***.
Проведене нами дослідження показало, що в цьому напрямі удосконалювалися організаційні структури спеціальних органів у більшості країн світу (Італія, Литва, Польща та США), які досягли помітних успіхів у боротьбі з організованою злочинністю й корупцією.
Список використаних джерел
1. Юридична енциклопедія. - К., 1998. - Т. 1. - С. 207.
2. Про основи національної безпеки України: Закон України від 19 червня 2003 р. № 964-IV // Відомості Верховної Ради. - 2003. - № 39. - Ст. 351.
3. Про Службу безпеки України: Закон України // Нормативно-правові акти. - К., 1998.
4. Копан О.В. Забезпечення внутрішньої безпеки України: теоретико-управлінські засади. Введення в поліцейську стратегію: Монографія. - К., 2001.
5. Про правовий режим воєнного стану: Закон України від 6 квітня 2000 р. № 1647-III.
6. Про правовий режим надзвичайного стану: Закон України від 16 березня 2000 р. № 1550-III.
7. Про оперативно-розшукову діяльність: Закон України // Нормативно-правові акти. - К., 1998.
8. Наумкин В.В. Организованная преступность как одна из угроз национальной и международной безопасности. Состояние, проблемы применения и совершенствования законодательства о борьбе с организованной преступностью и коррупцией: Материалы Всероссийск. науч. - практ. конференции, 7-8 июня 2000 года. - М., 2001. - Вып. 2.
9. Про підсумки розгляду звіту Голови Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією, доповідей Голови Координаційного комітету по боротьбі з організованою злочинністю, Голови Службибезпеки України, Міністра внутрішніх справ України про стан боротьби з організованою злочинністю, а також доповіді Генерального прокурора України про стан прокурорського нагляду у сфері боротьби з організованою злочинністю: Постанова Верховної Ради України від 26 грудня 2002 р. № 388-IV // Голос України. - 2003.- 21 січ. - № 11.
10. Про підсумки парламентських слухань щодо стану боротьби з корупцією в Україні: Постанова Верховної Ради України від5 липня 2001р. № 2612-ІІІ // Голос України. - 2001. - 15 серп. - № 145.
11. Корнієнко М.В. Мета взаємодії: боротьба зі злочинністю // Бюл. по обміну досвідом роботи. - К., 2001. - № 130/2001/2.
12. Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю: Закон України // Нормативно-правові акти. - К., 1998.
13. Про підсумки інспекторської перевірки оперативно-службової діяльності підрозділів ГУБОЗ МВС України та заходи щодо її покращання: Рішення Колегії МВС України від 21.11.2002 р. № 14км/1т.
14. Про невідкладні додаткові заходи щодо посилення боротьби з організованою злочинністю і корупцією: Указ Президента України від 6 лютого 2003 р. № 84 // Офіц. вісник України. - 2003. - № 6. - Ст. 228.
15. Дульський О.О. Організаційно-правові основи діяльності спецпідрозділів по боротьбі з організованою злочинністю МВС України і дис. … канд. юрид. наук. - К., 2003.
16. Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю": Закон України від 24.02.1994 р. № 4001-ХІІ.
17. Доповідна записка Координаційного Комітету по боротьбі з організованою злочинністю і корупцією при Президентові України № 91ап. - К., 1999. - 11 с.
18. Бандурка О.М. Основи управління органами внутрішніх справ України. - Х.: Основа, 1999.

 
 

Цікаве

Загрузка...