WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Участь іноземних розвідувальних відомств у боротьбі з міжнародною організованою злочинністю і тероризмом - Реферат

Участь іноземних розвідувальних відомств у боротьбі з міжнародною організованою злочинністю і тероризмом - Реферат

хімічної, біологічної зброї та матеріалів подвійного призначення). Отримана СІС розвідувальна інформація реалізовується відповідним державним органам, які наділені правоохоронними функціями.
Відповідно до затвердженої Урядом Румунії Програми діяльності національної зовнішньої розвідки (СЗІ) на 2001-2004 рр. основними пріоритетами цієї спецслужби є активізація боротьби з міжнародним тероризмом і міжнародною злочинністю. Після подій 11 вересня 2001 р. почалась реорганізація СЗІ, викликана необхідністю диференціації завдань по боротьбі з тероризмом та організованою злочинністю. Зокрема, в 2002 році в структурі розвідки було створено два окремі підрозділи - по боротьбі з тероризмом і з оргзлочинністю.
В Естонії здобування за кордоном розвідувальної інформації про міжнародні терористичні організації та організовані злочинні угруповання, діяльність яких загрожує національним інтересам, належить до компетенції зовнішньої розвідки країни - Служби інформації Естонії. У своїй діяльності розвідка Естонії отримує фінансову, матеріальну та кадрову допомогу від спецслужб США, країн Скандинавії, ФРН і Великої Британії.
Активну боротьбу з тероризмом і діяльністю організованих злочинних угруповань веде й національна розвідувальна організація Туреччини - МІТ. У структурі цієї спецслужби діє спеціальний підрозділ, який безпосередньо збирає, аналізує та обробляє закордонну інформацію у вказаній сфері.
25 липня 2002 року підписана Угода про співробітництво розвідувальних відомств Республіки Азербайджан та Ісламської Республіки Іран щодо спільної діяльності у сфері боротьби з організованою злочинністю, наркобізнесом і тероризмом. Зі слів керівника іранської розвідки Алі Юнеса, в рамках вказаної Угоди сторони планують відкрити у столицях обох країн представництва (бюро по зв'язках) національних спецслужб.
28 лютого 2003 року в Південно-Африканській Республіці (ПАР) була офіційно відкрита Національна академія розвідки. На церемонії відкриття заступник Президента ПАР Джекоб Зума наголосив на тому, що Південно-Африканська Республіка повинна мати першокласну розвідувальну службу для протидії новим викликам світовій безпеці, зокрема, різним формам екстремізму та міжнародному тероризму.
Особливий інтерес представляють погляди російських фахівців щодо залучення національних розвідорганів до боротьби з міжнародною оргзлочинністю. Так, згідно з науковими розробками Московської державної юридичної академії [1], використання агентурно-оперативних можливостей Служби зовнішньої розвідки РФ та Головного управління розвідки Генерального штабу ЗС РФ передбачає обмін розвідувальною інформацією з національними правоохоронними органами в межах міжвідомчих нормативно-правових актів з таких питань:
1. Взаємодія злочинних угруповань, які діють на території РФ та країн СНД, зі злочинними організаціями інших країн.
2. Протиправна діяльність російських громадян на території інших країн.
3. Прояви транснаціональної злочинної діяльності міжнародних терористичних угруповань.
4. Канали і способи протиправного переміщення грошових коштів з Росії до закордонних банків і фірм.
5. Прийоми прикриття, які використовуються з метою незаконного вивезення з РФ готівкових грошей, цінної сировини, кольорових металів, рідкоземельних металів і елементів, культурних цінностей.
6. Державні службовці РФ, які підтримують корумповані зв'язки з громадянами інших країн та особами без громадянства, а також російськими громадянами, які постійно проживають за кордоном.
7. Канали витоку за кордон відомостей, що становлять комерційну таємницю.
8. Оперативна та криміналістична техніка, що знаходиться на озброєнні іноземних правоохоронних органів.
9. практичний досвід іноземних спецпідрозділів по боротьбі з організованою злочинністю.
10. Досвід підготовки кадрів іноземних поліцейських служб в спеціальних учбових закладах.
11. Факти зрощування іноземних правоохоронних органів з кримінальними структурами.
Крім того, зовнішня розвідка надає практичну допомогу органам внутрішніх справ, державної безпеки, митної та прикордонної служб під час проведення контрольованих поставок зброї, боєприпасів, наркотичних та психотропних речовин через кордон РФ.
Іншими напрямами діяльності розвідорганів є протидія проникненню злочинних формувань іноземних країн на територію Росії, захист інтересів РФ при укладанні умов на експорт та імпорт продукції, збір інформації стосовно міжнародних аферистів та фінансових махінаторів, припинення спроб використання міжнародних ОЗУ в терористичній та екстремістській діяльності.
Оперативні джерела спрямовуються на виявлення фактів незаконного обороту за кордоном зброї, військової та спеціальної техніки, рідкоземельних та дорогоцінних металів, культурних цінностей, хіміко-фармакологічних препаратів, цінної сировини, стосовно яких є підстави вважати дані предмети викраденими і контрабандним шляхом вивезеними з Росії. За необхідності джерелами можуть відпрацьовуватися завдання, спрямовані на негласне або легендоване отримання зразків зазначених предметів з метою подальшого встановлення каналів їх витоку за кордон. Оперативні підрозділи військової зовнішньої розвідки РФ також відслідковують ситуацію, пов'язану з перебуванням в регіонах з нестабільною військово-політичною обстановкою російських громадян певних категорій (бойовиків терористичних організацій, представників ОЗУ, що спеціалізуються на торгівлі зброєю тощо).
Характерною особливістю законодавчого забезпечення боротьби вищевказаних відомств з міжнародною оргзлочинністю є надання їм фактичного права здійснювати оперативно-розшукову діяльність в умовах закордону, оскільки вони, на відміну від Міністерства внутрішніх справ Росії, не обмежені в своїй оперативно-службовій діяльності міжнародними договорами на зразок укладеної 18.12.98. Радою міністрів внутрішніх справ держав-членів СНД "Угоди про співробітництво в сфері спеціального супроводження ОРД".
У процесі проведення контрольованих поставок зусилля органів зовнішньої розвідки спрямовуються на реалізацію заходів із забезпечення негласного контролю за переміщенням забороненого вантажу та осіб, котрі його супроводжують, на маршруті до адресату.
Підсумовуючи викладене, можна дійти такихвисновків:
1. Боротьба з міжнародною організованою злочинністю і тероризмом входить до основних завдань розвідувальних відомств майже всіх провідних країн світу.
2. Для безпосередньої реалізації цього завдання у структурах багатьох розвідувальних відомств створені окремі підрозділи.
3. Про ефективність залучення розвідувальних відомств для боротьби з міжнародною оргзлочинністю і тероризмом можуть свідчити непоодинокі факти збільшення бюджетних коштів урядами різних країн на фінансування діяльності спецслужб, особливо після вересневих подій 2001 року в США.
Необхідно також зазначити, що проблема залучення розвідувальних відомств для вирішення завдань по боротьбі з міжнародною організованою злочинністю і тероризмом є багатогранною та потребує подальшого ретельного вивчення. Зокрема, особливий інтерес викликають такі напрями досліджень, як конкретні форми і методи діяльності зовнішньої розвідки у боротьбі зі злочинністю, їх правові аспекти, механізм взаємодії як з вітчизняними правоохоронними органами та контррозвідувальними службами, так й із відповідними відомствами інших держав.
Досвід провідних держав в цій сфері може бути використаним й відповідними суб'єктами Закону України "Про розвідувальні органи України", згідно з яким участь у боротьбі з тероризмом є одним з основних завдань національної зовнішньої розвідки.
Список використаних джерел
1. Овчинский В.С. "Оперативно-розыскная деятельность". - М.: Инфро-М, 2001.

 
 

Цікаве

Загрузка...