WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Участь іноземних розвідувальних відомств у боротьбі з міжнародною організованою злочинністю і тероризмом - Реферат

Участь іноземних розвідувальних відомств у боротьбі з міжнародною організованою злочинністю і тероризмом - Реферат


Реферат
на тему:
Участь іноземних розвідувальних відомств у боротьбі з міжнародною організованою злочинністю і тероризмом*
Наприкінці 2002 року на сторінках майже всіх провідних засобів масової інформації Європи з'явилися повідомлення про вдале завершення спільної операції правоохоронних органів та спеціальних служб багатьох європейських країн по викриттю міжнародної мережі работорговців. Ця операція стала яскравим прикладом спільних дій правоохоронців різних держав у боротьбі з одним із проявів діяльності міжнародної організованої злочинності. Але небагато хто знає, що суттєвий внесок в організацію та проведення заходу було здійснено "бійцями невидимого фронту" - співробітниками зовнішніх розвідок країн-учасниць операції.
Проблема залучення потужного та специфічного інструменту суверенних держав, призначеного для забезпечення власної національної безпеки шляхом збору інформації про події, що відбуваються за кордоном, у боротьбі зі злочинністю виникла одночасно з необхідністю організації протидії діяльності злочинним угрупованням, які діяли проти конкретної країни, знаходячись за межами її території.
Останнім часом у зв'язку з глобалізацією, інтернаціоналізацією та ростом рівня організованості транскордонної злочинності, активізацією міжнародного тероризму ця проблема набула особливої актуальності.
В основі обґрунтувань майже всіх зарубіжних експертів у сфері боротьби з міжнародною злочинністю і тероризмом щодо доцільності використання існуючих закордонних можливостей розвідувальних служб для протидії цим небезпечним явищам - теза про їх транскордонний характер. Внаслідок посилення боротьби з проявами злочинності з боку правоохоронних відомств та контррозвідувальних служб безпосередньо на території країни організатори оргзлочинних угруповань для здійснення своєї протиправної діяльності почали активно використовувати інші держави, в яких адміністративно-правовий режим є менш жорстким. Злочинцями створюються канали контрабанди наркотиків, зброї, незаконного переміщення людей та ін., які проходять через кілька країн та, навіть, регіонів. Очевидно, що розрив у злочинному ланцюгу, викликаний ліквідацією правоохоронними органами на території однієї країни частини міжнародного злочинного угруповання, швидко поновиться, тому що не будуть знищені його осередки в інших країнах.
Іншим аргументом на користь участі зовнішньої розвідки у боротьбі з міжнародною злочинністю експерти називають неспроможність або небажання урядів деяких держав співпрацювати з іншими країнами в цій сфері. На практиці нерідко виникає ситуація, коли деякі уряди прямо чи опосередковано сприяють діяльності міжнародної злочинності (наприклад, режим талібів в Афганістані офіційно декларував свої наміри боротися з виробництвом героїну в країні, але фактично заохочував наркобізнес та, за деякими даними, використовував доходи від продажу наркотиків для фінансування своїх дій). За цих обставин єдиним способом відстеження ситуації (здобувати інформацію про діяльність оргзлочинності) є використання наявних розвідувальних можливостей.
Останнім часом відмічається активізація співробітництва правоохоронних органів та контррозвідувальних служб ряду країн у сфері боротьби з міжнародною злочинністю і тероризмом. Зокрема, збільшується кількість їх офіційних зарубіжних представництв, зростає інформаційний обмін, проводяться спільні операції тощо.
Проте, аналіз повідомлень інформаційних агентств, аналітичних оглядів зарубіжних експертів, наукових досліджень свідчить про те, що для вирішення цього завдання провідними державами також використовуються можливості національних розвідувальних служб.
Зокрема, у структурі Центрального розвідувального управління (ЦРУ) США функціонують Центр по боротьбі з тероризмом та Центр по боротьбі з наркобізнесом, які призначені для отримання закордонної інформації щодо міжнародних терористичних організацій та організованих злочинних угруповань, аналізу, розробки і проведення за кордоном агентурно-оперативних заходів з припинення їх діяльності.
У зв'язку з терористичними актами 11 вересня 2001р. проводиться реорганізація національних спецслужб. Зокрема, з метою підвищення боротьби з міжнародним тероризмом і оргзлочинністю планується заснувати окрему Службу агентурної розвідки та Агентство з питань технічного збору інформації.
27 листопада 2002 року Президент США Дж. Буш підписав закон, що санкціонує розвідувальну діяльність на 2003 рік. Як відмічається в повідомленнях ЗМІ, більшість положень закону про повноваження американських розвідників тримається у таємниці. Зі слів членів Конгресу США, закон передбачає найбільше за всю історію збільшення асигнувань на розвідку, що дозволить розширити контртерористичну діяльність, посилити кадровий склад розвідки та приділити більше уваги агентурному збору розвідувальних даних.
У свою чергу, відразу після подій 11 вересня 2001 р. в США Уряд Великобританії надав додаткові повноваження зовнішньополітичній розвідці (Secret Intelligence Service - MI-6) та іншим національним спецслужбам по збору розвідувальної інформації щодо діяльності терористичних організацій та міжнародних організованих злочинних угруповань за межами Великобританії. 10 жовтня 2001 року Міністерство фінансів країни ухвалило рішення щодо додаткового виділення коштів суму 15 млн ф. ст. вказаним спецслужбам. Крім того, у бік збільшення заплановано перегляд рівня їх фінансування на найближчі роки. При цьому відповідними посадовими особами було підкреслено, що питання збільшення фінансування діяльності розвідки буде вирішене у будь-якому разі, навіть за рахунок урізання державою коштів на охорону здоров'я, освіту та громадський транспорт.
Останнім часом до завдань Федеральної розвідувальної служби ФРН (BND) включений контроль за нерозповсюдженням ядерних матеріалів і технологій, нелегальним вивозом високотехнологічної продукції подвійного призначення, незаконною торгівлею зброєю, міжнародним тероризмом, організованою злочинністю, незаконною торгівлею наркотиками і нелегальною міграцією. Основним способом практичної реалізації цих завдань є здобування закордонної інформації за допомогою "класичних" (агентурних) методів через наявну розгалужену агентурну мережу у багатьох країнах світу. Безпосередньою організацією розвіддіяльності займається Управління агентурної розвідки ("Operative Aufklarung"). Особлива увага зосереджена на таких кризових регіонах, як Близький та Середній Схід, Північна Африка.
У зв'язку з новими глобальними терористичними загрозами переглянуто національну розвідувальну концепцію в Королівстві Іспанія. Так, 6 травня 2002 р. в країні створено Національний центр розвідки (НЦР), який керується у своїй діяльності новим баченням внутрішньої безпеки - через призму зовнішніх загроз. Серед пріоритетних розвідувальних завдань для НЦР Урядом Іспанії виділені, в тому числі, здобування відомостей про плани і наміри терористичних угруповань та організацій, що можуть завдати шкоди безпеці Іспанії, а такожвиявлення діяльності міжнародних злочинних угруповань, що спеціалізуються у сферах наркобізнесу, нелегальної міграції, торгівлі зброєю. Для практичної реалізації цих завдань в структурі НЦР створено Управління по боротьбі з тероризмом. Одночасно передбачено суттєве підвищення фінансування розвідки та технічне переоснащення.
Згідно із Законом Словацької Республіки № SR 46/1993 до завдань національної зовнішньої розвідки (Словацька інформаційна служба, СІС) відноситься здобування, накопичення, аналіз інформації щодо організованої злочинної діяльності і тероризму. Особлива увага приділяється боротьбі з нелегальною міграцією і проліферацією (нелегальна торгівля звичайними видами зброї, незаконне виготовлення та поширення ядерної,

 
 

Цікаве

Загрузка...