WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → У боротьбі з організованою злочинністю та корупцією важливі конкретні дії - Реферат

У боротьбі з організованою злочинністю та корупцією важливі конкретні дії - Реферат

велика кількість людей, які в минулому були законослухняними, і серед них - різні ділки, які тільки очікували сприятливої нагоди збагатитися як за рахунок інших, так і за рахунок помилок державної влади. Встановлено, що певна частина з них - це ті, хто раніше знаходилися при владі, хто, завдякинечесно здобутим коштам, проникли до владних структур та посилювали розквіт егоїстичних пристрастей, породжуючи ланцюгову корупцію, порочність, ігноруючи всі поняття про чесність, моральність і законність.
Статистична звітність щодо боротьби з організованою злочинністю є дуже складною та суперечливою. Вона жодною мірою не відображає реального становища цього дуже небезпечного для держави явища і результатів протидії йому. Основними причинами зазначеного, на наш погляд, є те, що ніби як соціальне явище, організована злочинність існує, а як юридичне (кримінальне) - не існує. Нинішнє визначення законодавцем поняття вчинення злочину організованою групою або злочинною організацією (ст. 28 Кримінального кодексу України) є надто оціночним і умовним, що породжує труднощі в його практичному застосування. Недарма в науці ведуться численні дискусії щодо визначення організованої злочинної діяльності та введення такого визначення до нормативно-правових актів. Зокрема А.П. Закалюк пропонує визначити кримінально-правове поняття "злочинна діяльність", як систему цілеспрямованих неодночасних злочинних, інших протиправних і непротиправних дій суб'єкта злочину, вчинених з прямим умислом, підкорених єдиній меті забезпечення умов та безпосереднього вчинення злочину (злочинів), підтримки і розвитку самої злочинної діяльності [1]. Було б виправданим, якщо діяльність організованих угруповань оцінювали б не стільки за структурою їх побудови і розподілом ролей співучасників, що має місце і при груповому скоєнні злочинів, а за видами злочинної діяльності (отримання надприбутків, наркобізнес, торгівля зброєю тощо)і її метою - незаконне збагачення.
Наявні випадки, коли правоохоронні органи з метою штучного покращання показників роботи з викриття організованих злочинних груп досить часто виходять з припущення про вчинення злочинів організованою групою, не маючи для цього прямих та достатніх доказів. Показники про розкриття злочинів дуже важливі для оцінки роботи правоохоронних органів.
Розбіжності виявляються також і у статистичних звітах, які ведуться різними відомствами. Все це дає можливість злочинним угрупованням швидше розвиватися, удосконалювати свою організаційну структуру, професіоналізовуватися, озброюватися, інтернаціоналізовуватися та визначати шляхи збагачення, займатися розподілом сфер впливу і ліквідувати конкурентів.
Радикальною стратегією боротьби зі злочинністю може бути попередження її шляхом вивчення і усунення криміногенних факторів.
Боротьба з організованою злочинністю, на нашу думку, повинна переслідувати три основні мети: наступ на окремих фігурантів, на незаконне здобуте багатство і локалізація причин і умов, що її породжують, як це реалізується, наприклад, в Італії. Такі цілі стали новим поштовхом для "прозріння" правосвідомості громадян. Законодавством Італії для мафії передбачено спеціальні тюрми з більш жорстким режимом утримання, ніж інших злочинців. Мафіозі у тюрмах повністю позбавлені зв'язків із зовнішнім світом, зустрічі з рідними є дуже рідкими та небезпосередніми тощо. Довічність ув'язнення та суворий режим штовхають мафіозі на співробітництво з правоохоронними органами. Це є першим важливим заходом держави. Крім цього, законодавством країни передбачено норми, що дозволяють у судовому порядку проводити конфіскацію майна, незаконно нажитого членами мафії, навіть без доказування їх вини у вчиненні конкретного злочину. Це є другим важливим і ефективним заходом у боротьбі з організованою злочинністю. Відчуження майна у членів організованих угруповань, як стверджують спеціалісти, є рівнозначним позбавленню їх влади, а не тільки ліквідації економічного підґрунтя існування. Це дає можливість психологічно звільнити простих людей від ореолу влади організованих угруповань. Третім важливим заходом впливу на мафію є те, що законодавство Італії передбачає звільнення членів мафіозних угруповань від відбуття довічного ув'язнення в обмін на допомогу з їх боку правоохоронним органам у виявленні мафіозних угруповань та розслідуванні учинених ними злочинів. Щоб здобути свободу, деякі з членів мафіозних угруповань йдуть на співпрацю з правоохоронними органами, незважаючи на небезпеку, що їм загрожує з боку мафії. Четвертим заходом у боротьбі з мафією стала громадськість, яка поступово почала вірити у свої можливості у боротьбі з цим явищем [2].
Розв'язання проблеми подолання злочинності полягає головним чином у нормалізації самої економіки. Необхідно рішуче відсікати джерела надприбутків від кримінальних структур, політики і, навпаки. Це стосується, насамперед, фінансово-кредитної системи, нафтопродуктів, енергоносіїв, кольорових металів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та інших високоліквідних товарів і послуг. Для цього необхідно, у першу чергу, створити спеціальну державну комісію для аналізу та вироблення комплексу економічних заходів на базі сучасного законодавства, створити міцну та прозору податкову систему, прийняти спеціалізований пакет законів, спрямований на зміну правових норм, що сприяють діяльності організованих злочинних угруповань, нейтралізацію їх злочинних можливостей, у тому числі, - на боротьбу з "відмиванням" злочинних доходів. Найкращий спосіб боротьби з організованою злочинністю - завдати могутнього удару по її прибутках.
Розвиток організованої злочинності у всіх країнах світу виносить на порядок денний питання про неспроможність традиційної поліцейської системи протистояти цьому спруту. Існуючі недоліки організації правоохоронних органів завжди призводять до їх глобальної корумпованості, а тому маємо лише імітацію боротьби зі злочинністю. Схема деградації правоохоронних органів є однаковою для багатьох країн. Низький рівень захищеності й заробітної плати ставить держслужбовців перед дилемою: бути чесним і потерпати від злиднів, або постійно зазнавати загроз безпеки як особистої, так і своїх родичів, бути багатим, здоровим, але безчесним. Тому не дивно, що люди схиляються до останнього. Підкуп, погрози, фізичне знищення незговірливих осіб дозволяють мафіозним структурам мирно співіснувати з правоохоронними органами.
Слід мати на увазі, що злочинні організації надають перевагу підкупу, оскільки вбивства є дуже резонансними і лише фізично позбавляють перешкоди, а підкуп - прихований і дає можливість залучати співучасників.
Нейтралізувати підкуп можливо лише у сукупності відбору людей високої моральної чистоти з відповідним

 
 

Цікаве

Загрузка...