WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Створення реального ринкового середовища у державі – головна умова захисту підприємницької діяльності від злочинних посягань - Реферат

Створення реального ринкового середовища у державі – головна умова захисту підприємницької діяльності від злочинних посягань - Реферат

достатньо високим ступенем ефективності вирішувати завдання щодо захисту прав підприємця, персоналу підприємств, фізичного і технічного захисту їх матеріальних, фінансових і інформаційних ресурсів. Але проблема, яку розглядаємо, є ширшою. Ключовим в ній є питання забезпечення захисту прав власності в повному їх обсязі та сенсі. А ефективне вирішення його можливе лише за умов комплексу факторів загальнодержавного характеру, які фактично і складають головну суть ринкової системи кожної цивілізованої країни незалежно від моделі та національних умов. На жаль, за відсутності такої в Україні говорити про ефективний захист прав власності як фізичної особи, так і юридичної, не можливо.
Офіційна статистика свідчить проте, що в Україні більшість правопорушень у сфері підприємництва саме і є злочинами проти власності та злочинами у сфері господарської діяльності, об'єктом яких також ж є право власності чи відносини власності. Але при цьому звертає на себе увагу той факт, що значна частина цих правопорушень вчиняється організованими злочинними групами або окремими злочинцями з позицій підприємницьких структур, і найбільших збитків від них завдається державним інтересам, які природно співпадають з інтересами добропорядних підприємців.
Причинно-наслідковий зв'язок рівня криміналізації у зазначеній сфері з рівнем розвинутості цивілізованих ринкових умов в державі одностайно виявляється, якщо уважно простежити рух товару (сировинних, енергетичних та інших основних ресурсів виробництва, готової продукції усіх сфер виробництва) за будь-якою комерційною угодою, які в великій кількості укладаються і здійснюються щоденно. А рух товару, що загальновідомо, - це головна умова підприємницькій діяльності, без якої неможливо досягти успіху. Так ось при розгляді схем руху товару, типових для нашої економіки - від підприємства, що його виробило, до підприємства-споживача - звертає на себе увагу його надзвичайна невпорядкованість і заплутаність. Це, разом з недосконалістю системи обліку прав власності на капітал (майно, кошти, інші основні ресурси, які використовуються в процесі виробництва), що значно ускладнює укладання угод купівлі-продажу цих ресурсів, не може не створювати умов для правопорушень.
За таких умов - нецивілізованих, неорганізованих товарних ринків, ринків інвестиційних, сировинних, енергетичних ресурсів надприбутки так званих підприємців-трейдерів є реальними збитками держави (у формі неотримання прибутків і податків до бюджету) та українського виробника, який змушений компенсувати їх припиненням відновлення основних засобів виробництва, невиплатами зарплати, несплатою за постачання електроенергії, газу, інших ресурсів виробництва. Частіше всього у такій ситуації підприємець виступає співучасником і безпосереднім виконавцем цілого ланцюга правопорушень, найбільш поширеними з яких є ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів; незаконне відкриття або використання за межами України валютних рахунків; легалізація (відмивання) грошових коштів та іншого майна, здобутих злочинним шляхом. Цілком зрозуміло, що звичайному законослухняному підприємцю на місце трейдера розраховувати неможливо. Питання стосовно здорової конкуренції у даному разі виявляються зовсім недоречними - так званий ресурс розподіляється корумпованими чиновникам, керівниками державних об'єднань, підприємств та іншими особами, які мають на це безпосередній вплив, тільки своїм підприємствам, в яких вони в долі від прибутку.
Подібна ситуація не може влаштовувати більшість громадян в нашому суспільстві, у тому числі й тих, хто з різних обставин вимушений прилаштовуватись до існуючих умов і жити за встановленими неписаними правилами. Тому задля запобігання соціального вибуху потрібні рішучі та дієві заходи щодо зміни існуючого становища. Безсумнівно, ці заходи повинні бути здійснені у першу чергу в напрямі захисту найбільш активної і прогресивної частини населення держави - підприємців, від криміналу і корупції, і спрямовані на забезпечення сприятливих умов для їх продуктивної діяльності на користь усього суспільства. При цьому ключовим завданням цих заходів повинно бути забезпечення підприємців інвестиційними, сировинними, енергетичними та іншими основними ресурсами виробництва за мінімальною вартістю, що зробить їх продукцію конкурентною на внутрішньому та світовому ринках.
На прямий взаємозв'язок недоліків економічної політики української держави при здійсненні реформ в частині формування ринкового середовища і злочинності в економічній сфері звертали увагу у статті "Розвиток організованих ринків основних ресурсів виробництва в Україні - пріоритетна умова виведення економіки держави з "тіні" (наук.-практ. журнал "Боротьба з організованою злочинністю і корупцією". - 2002. - № 6), в якій на підставі аналітичних висновків фахівців було розглянуте питання щодо найбільш вигідної для нас структури ринкового середовища, а також шляхів його формування. В розвиток цього, безпосередньо повертаючись до проблеми захисту підприємницької діяльності від кримінальних посягань, необхідно ще раз звернути увагу на те, що ефективне вирішення цього складного завдання можливо лише на базі реально існуючого ринкового середовища. Щоб переконатися в цьому і з'ясувати реальні можливості, які несе в собі повноцінна ринкова система, необхідно детально розглянути завдання і функції, що виконують ринкове середовища та його окремі складові системи.
Так, основними завданнями ринкового середовища є:
забезпечення підприємства можливістю постійного та зручного доступу до ринків основних ресурсів виробництва;
створення умов для формування справедливої ціни на ресурси (мінімізація ціни);
скорочення витрат обігу для операторів ринків;
зменшення витрат підприємств на придбання ресурсів виробництва (результатом чого стане зменшення собівартості продукції).
Ринкова інфраструктура має складатися з окремих ринків, що спеціалізуються на обслуговуванні обігу однорідних ресурсів виробництва (рисунок).
Організований національний ринок кожного з основних ресурсів виробництва у країнах з розвиненою ринковою економікою є комплексною системою, що складається з різних за своїм функціональним призначенням, але взаємопов'язаних між собою систем.
Інформаційна система

 
 

Цікаве

Загрузка...