WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Створення реального ринкового середовища у державі – головна умова захисту підприємницької діяльності від злочинних посягань - Реферат

Створення реального ринкового середовища у державі – головна умова захисту підприємницької діяльності від злочинних посягань - Реферат


Реферат
на тему:
Створення реального ринкового середовища у державі - головна умова захисту підприємницької діяльності від злочинних посягань
Проведення радикальної економічної реформи, процеси роздержавлення, демонополізації та приватизації в Україні, що супроводжуються значним оновленням законодавства, яке регулює відносини у сфері економіки та управління, призвели до виникнення специфічного типу суспільних відносин - підприємницьких. Їх сферою є процес здійснення економічно незалежними від держави суб'єктами діяльності, спрямованої на отримання прибутку в умовах конкуренції і вільного ціноутворення.
Незважаючи на те, що про існування в нашій державі підприємництва у повній відповідності до його класичного визначення поки що говорити рано, роки ринкових перетворень визначили його місце і роль в економіці держави і загалом у суспільстві. Суб'єкти підприємництва, більшість з яких є недержавні господарські структури, на сьогодні суттєво впливають на економіку України, беруть участь у розвитку сучасних технологій, розширенні експорту, створенні нових робочих місць, підвищенні податкових надходжень до бюджету.
У той самий час проявилися глибокі протиріччя, обумовлені діалектичною суттю вільного підприємництва і конкуренції, які є одночасно й джерелом прогресу, джерелом загроз, небезпек, ризиків та конфліктів. Прояви цих протиріч маємо можливість спостерігати фактично у всіх сферах життєдіяльності суспільства. На жаль, у зв'язку з незавершеністю державної структурної перебудови і відсутністю реально працюючих ринкових інструментів в економіці позитивні наслідки не так явно проявляються, як негативні. Серед негативу, як головне, слід визнати, що підприємництво, з одного боку, стало базою для здійснення протиправних дій в економічній та інших сферах життєдіяльності (це, перш за все, контрабанда, ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів; незаконне відкриття або використання за межами України валютних рахунків; легалізація (відмивання) грошових коштів та іншого майна, здобутих злочинним шляхом та інші злочини), а, з іншого - стало об'єктом кримінальних посягань як з боку криміногенних елементів (крадіжки, вимагання, грабіж, розбій, незаконне позбавлення волі або викрадення людини, шахрайство, умисне знищення або пошкодження майна та ін.) і корумпованих чиновників (зловживання владою або службовим становищем, перевищення влади або службових повноважень, одержання хабара, завідомо незаконні затримання, привід або арешт, невиконання судового рішення, протидія законній господарській діяльності й ін.), так і з боку конкурентів (незаконне використання товарного знака, порушення антимонопольного законодавства, незаконне збирання з метою використання або використання відомостей, що становлять комерційну таємницю, розголошення комерційної таємниці та ін.) і промислового шпигунства (незаконне збирання з метою використання або використання відомостей, що становлять комерційну таємницю та ін.).
Відсутність дієвої системи державного регулювання підприємництва, неспроможність локалізувати негативні тенденції його розвитку значно вплинуло на поглиблення напруженості криміногенної обстановки в Україні, посилення міжрегіональних зв'язків організованих злочинних груп, їх фінансове зміцнення, всіляке застосування з їх боку жорстких методів впливу на підприємницькі структури, у тому числі - через корумпованих представників правоохоронних, контролюючих та інших державних органів.
Подібна ситуація характерна для всіх країн з перехідною економікою. Україні, як й іншим країнам такого сценарію розвитку, доводиться вирішувати типові завдання, головною метою яких є забезпечення максимально сприятливих умов для реалізації переваг ринкової системи економіки і, зокрема, підприємництва на користь всього суспільства. Вирішення цього завдання є одним із необхідних чинників підтримки стабільності економічного і соціального становища, виключення можливості виникнення соціальних, трудових, міжнаціональних та інших конфліктів, які загрожують безпеці держави.
У країнах СНД і Балтії проблем із забезпеченням захисту підприємництва від злочинних посягань не менше, ніж в Україні. Там також правове поле поки ще формується, і тому, враховуючи ідентичність умов, необхідно брати до уваги і використовувати на практиці позитивні приклади впровадження новацій.
У той самий час досвід в теорії і практиці забезпечення безпеки підприємництва, який накопичений в розвинених країнах з багаторічною історією ринкових відносин, безумовно потребує глибокого вивчення, але в частині практичного втілення потребує відповідної адаптації до наших умов.
В Україні прийняті Концепція і Закон про національну безпеку, новий Кримінальний кодекс, ряд інших законодавчих актів, регулюючих сферу безпеки.
На сьогодні зацікавленими організаціями, відомствами, навчальними та науковими установами (переважно самостійно, без належної взаємодії) ведеться активний пошук ефективних та дієвих підходів, реалізація яких за сучасних умов уможливить ефективно вирішити проблеми безпеки корпоративних інтересів, фізичного захисту осіб та об'єктів, технічного захисту інформації та ін. На підставі проведених досліджень ініціюється прийняття нових законів і інших нормативних актів, у тому числі законів "Про безпеку особи і її власності" та "Про безпеку в підприємництві". Ці закони, на думку ініціаторів, повинні встановити норми, правила та процедури забезпечення безпеки особи, а також охоронної діяльності, діяльності недержавних служб безпеки і детективних агенцій на підставі положень Конституції. На законодавчому рівні повинні бути визначені права владних структур, суспільних і приватних організацій, визначені рівні права та обов'язки працівників і спеціалістів з безпеки як в державному, так і в недержавному секторах економіки, принципи такої діяльності і механізм їх реалізації. Прийняття зазначених законів врегулює цивілізовані форми охорони і режиму на підприємствах, питання технічного оснащення, використання засобів спостереження, сигналізації, межі контролю доступу, відеосистем та інших засобів профілактики й захисту1.
Поза сумніву, це важливі та необхідні заходи, які сприятимуть створенню єдиної і надійної системи безпеки підприємництва. Вони дозволять з

 
 

Цікаве

Загрузка...