WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Становлення судової міліції в Україні - Реферат

Становлення судової міліції в Україні - Реферат


Реферат
на тему:
Становлення судової міліції в Україні
На сьогодні Україна проголошена як суверенна і незалежна, демократична, правова держава. Разом з тим, замало простого декларування цих положень у Конституції. Необхідне вжиття дієвих заходів, спрямованих на практичну реалізацію та втілення цих норм у життя.
Саме на їх забезпечення і спрямована діяльність всіх органів державної влади, яка згідно зі ст. 6 Конституції України здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову гілки [1].
Завданнями судової влади є здійснення правосуддя, завдяки якому забезпечується дотримання та відновлення прав і свобод громадян, органів, підприємств, установ й організацій.
Зрозуміло, що для ефективної реалізації покладених на суди завдань та функцій повинні бути створені умови їх нормальної роботи, а також - реальні гарантії захисту та безпеки їх працівників та інших учасників судочинства.
Такий захист можливий за умов відповідного нормативно-правового забезпечення діяльності представників судової гілки влади. На сьогодні у даній сфері вже створено певну правову базу. Йдеться про гарантії, які передбачені Конституцією України, чинними кодексами України та законами України "Про судоустрій України", "Про статус суддів", "Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів", "Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві", а також іншими законами, указами Президента, постановами Кабінету Міністрів України, міжвідомчими та відомчими нормативними актами.
Забезпечення здійснення нормальної роботи судів усіх ланок сприятиме ствердженню демократичних засад у державі, поваги суспільства до її органів, підвищенню авторитету України в світовому співтоваристві, прискоренню визнання нашої країни як правової держави та її вступу до міжнародних організацій.
Не останню роль у сприянні діяльності судів, а також в реалізації зазначених глобальних процесів належить органам та підрозділам виконавчої влади, зокрема міліції.
На підтвердження цього свідчить той факт, що останнім часом було створено підрозділи міліції саме для забезпечення безпеки працівників суду, правоохоронних органів, осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, членів їх сімей та близьких родичів, а також для охорони установ судових експертиз.
Історія створення підрозділів судової міліції розпочалась із Розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.06.1997 № 335-р., згідно з яким у МВС України передбачалося створення у структурі міліції громадської безпеки спеціальних підрозділів міліції для забезпечення безпеки працівників суду, правоохоронних органів, осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, членів їх сімей та близьких родичів.
Слід наголосити, що такі підрозділи створювались за рахунок перерозподілу штатної чисельності дорожньої міліції, яка утримується на кошти державного бюджету.
На виконання даного розпорядження МВС було видано наказ від 23.07.1997 № 467 [2], яким було створено зазначені спеціальні підрозділи, затверджене Тимчасове положення про них та типовий штат даних спеціальних підрозділів.
Даним наказом Головному управлінню адміністративної служби міліції та Головному управлінню кадрів МВС України (таку вони мали назву того часу) було доручено у двомісячний термін розробити Тимчасову інструкцію про порядок забезпечення безпеки працівників суду, правоохоронних органів, осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, членів їх сімей та близьких родичів. Крім того, було забезпечене здійснення контролю за організацією діяльності створених спеціальних підрозділів, навчання особового складу, дотримання ним законності та дисципліни.
Як бачимо, було здійснено певні заходи щодо нормативно-правового та кадрового забезпечення діяльності спецпідрозділів.
Через певний час на державному рівні знову звернули ретельну увагу на питання забезпечення належних умов діяльності суддів та функціонування судів, про що було видано відповідний Указ Президента України від 15.12.1999 № 1564/99 [3], згідно з яким Кабінет Міністрів України мав вирішити питання щодо утворення в складі регіональних управлінь МВС відповідних спеціальних підрозділів міліції для забезпечення безпеки працівників суду. На відміну від попереднього Розпорядження Кабінету Міністрів України, даним Указом Президента України було передбачене збільшення чисельності особового складу МВС.
Згідно із наведеним Міністерству внутрішніх справ України було доручено вжити заходів до укомплектування спецпідрозділів, заборонено їх використання не за призначенням.
На міністерство покладалося забезпечення належної охорони приміщень судів та громадського порядку під час здійснення правосуддя, а також - вжиття спеціальних заходів щодо забезпечення особистої безпеки суддів та членів їх сімей, а також охорони майна, що їм належить, у тому числі шляхом видачі суддям зброї та інших засобів індивідуального захисту, встановлення сучасних засобів охоронної сигналізації у приміщеннях, в яких проживають судді та їх сім'ї.
На виконання даного Указу була прийнята Постанова Кабінету Міністрів України від 26.11.2001 № 1575 [4], в якій було встановлено граничну чисельність працівників спеціальних підрозділів, на дані підрозділи також покладалося завдання щодо охорони установ судових експертиз.
На сьогодні цими спецпідрозділами охороняється 11 із 12 відділень судово-психіатричної експертизи. Фактично у даному випадку спецпідрозділ міліції займається охоронними функціями, які більш властиві за напрямком роботи Державній службі охорони МВС України, яку вона може здійснювати, в тому числі й на основі укладених договорів. Охорона відділень судово-психіатричної експертизи хоча й певним чином спрямована на сприяння здійсненню правосуддя та реалізацію своїх функцій судами, однак для розглядуваних нами спецпідрозділів не є основною. Такі обставини сприяють нівелюванню ролі

 
 

Цікаве

Загрузка...