WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Стан боротьби зі злочинністю у банківській системі України: шляхи нейтралізації та протидії - Реферат

Стан боротьби зі злочинністю у банківській системі України: шляхи нейтралізації та протидії - Реферат

кримінальних справ відносно посадових осіб, які здійснюють свою фінансово-господарську діяльність в кредитно-фінансовій та банківській сферах.
За 6 місяців 2003 року в банківській сфері вчинено 2459 злочинів. Питома вага кваліфікованих злочинів становила 71,7 % (за аналогічний період 2002 року - 68,1 %).
Аналіз криміногенної ситуації у фінансово-кредитній системі дає підстави стверджувати, якщо у 1998 р. році у фінансово-кредитній системі найбільш характерними правопорушеннями були розкрадання, несплата податків у бюджет, приховування прибутків, незаконний вивіз і неповернення валютних коштів із-за кордону, шахрайські операції у виробничій і комерційній діяльності, зловживання при наданні кредитів, позичок, конвертація з подальшою крадіжкою грошових коштів через ЛОРО-рахунки, незаконна емісія ціннихпаперів банків, вексельний обіг, нецільове використання та розкрадання бюджетних коштів, приховування їх від оподаткування тощо. У 2003 р. основними видами порушень чинного законодавства у фінансово-банківській системі залишаються зловживання службовим становищем, шахрайство позичальників з фінансовими ресурсами, в тому числі у змові з посадовими особами банків, службовий підлог, розкрадання грошових коштів та майна. Об'єктом посягання є кредитні ресурси та фонди, майно, що знаходиться у заставі та майно самих банків. При цьому активно використовуються фальсифікація даних щодо фінансово-господарської діяльності підприємств, заставного майна.
Порівняно з 1998 роком, значно зросли суми матеріальних збитків і суми відшкодувань, забезпечених у ході розслідування кримінальних справ. Якщо в 1998 році забезпечено відшкодування в сумі 18,1 млн грн, то у 2002 році ця сума збільшилася в 4 рази і досягла 88,1 млн грн. Наведені факти свідчать про більш якісне документування правопорушень і концентрацію роботи по значних справах. Так, якщо 2001 року у сфері банківської діяльності працівниками ДСБЕЗ порушено 5 кримінальних справ, збитки по яких становили понад 1 млн грн, то у 2002 році таких справ було 65, а за 6 місяців 2003 року - 18.
Так, за матеріалами ДСБЕЗ МВС України, у 2003 р. у Дніпропетровській області порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 222 Кримінального кодексу України відносно одного з керівників Державної холдингової компанії "Павлоградвугілля", який з метою незаконного отримання кредиту на суму 400 мільйонів гривень, зловживаючи службовим становищем, надав до Павлоградської філії АКБ "Промінвестбанк" у якості застави вугілля, яке знаходилося у надрах землі й перебувало у власності держави та неправдиву інформацію про баланс підприємства.
На виконання указів Президента України "Про невідкладні додаткові заходи щодо посилення боротьби з організованою злочинністю і корупцією" та "Про підвищення ефективності діяльності Координаційного комітету по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю" працівниками за 6 місяців 2003 року в Україні у сфері банківської діяльності викрито 2459 злочинів, з них безпосередньо у банках - 829. Викрито 436 фактів шахрайства з фінансовими ресурсами, 800 злочинів, пов'язаних з порушенням порядку зайняття господарською і банківською діяльністю.
Недоліки у фінансово-банківській системі можна умовно розподілити на за характером: соціально-економічні, організаційно-управлінські та нормативно-правові.
Однією з головних вад соціально-економічного характеру є, безумовно, "тінізація" економіки в цілому та її головної складової - грошового обігу. В країні існує мережа фіктивних комерційних структур, які займаються конвертацією безготівкових коштів у готівкову валюту. При деяких банках створюються спеціальні "конвертаційні центри" та фіктивні фірми для переведення легальних коштів у "тінь" і, навпаки, з нелегального сектора - в легальний. Через систему рахунків закордонних банків-нерезидентів України (ЛОРО-рахунки) здійснювалося незаконне переведення безготівкових коштів в готівку та їх конвертація в іноземну валюту, яка в подальшому опиняється за кордоном. Найбільш масштабно такі протиправні операції здійснювалися з використанням ЛОРО-рахунків прибалтійських банків "Рієтум-банк", "Сауліс-банк", "Латеко-банк", "Балтікінтернаціональ" та інших в українських банківських установах.
Так, лише однією спеціально створеною для протиправних фінансових операцій фіктивною фірмою "Троян" через ЛОРО-рахунки в "Донбіржбанку" за 2 місяці проконвертовано і переведено за межі України 430 млн грн.
У 1999 році Службою безпеки України викрито механізм використання "фіктивних" фірм та підконтрольних компаній у офшорних зонах для здійснення протиправних конвертаційних операцій. Встановлено, що після зарахування грошових коштів на рахунок "буферної" фірми і автоматичного їх перерахування на кореспондентський рахунок іноземного банку, злочинці проводили свою діяльність за напрямами:
- переведення безготівкових гривень у готівку шляхом кодованого розпорядження, переданого факсимільним зв'язком у іноземний банк, щодо переказу коштів на відкритий рахунок "підставної" фізичної особи і подальшого зняття з останнього готівки з використанням пластикової електронної картки;
- конвертації безготівкової гривні у безготівкову іноземну валюту шляхом переведення коштів на розрахунковий рахунок оффшорної фірми та подальшого перерахування їх на вказаний рахунок закордонної компанії;
- конвертації безготівкової гривні у готівкову іноземну валюту, яка здійснювалась переведенням безготівкових коштів у національній валюті у безготівкову валюту.
До недоліків організаційно-управлінського характеру, що сприяють вчинення злочинів у банківській системі, перш за все, слід віднести незадовільний контроль за діяльністю комерційних банків з боку Національного банку України. Низький рівень контролю за наданням кредитів юридичним і фізичним особам дає можливість комерційним банкам в ряді випадків видавати значні суми кредитів без належного оформлення угод і забезпечення гарантій повернення коштів, порушуючи вимоги Закону України "Про заставу" [3] та Положення про кредитування [4].
Недоліками нормативно-правового характеру є те, що напружена ситуація між

 
 

Цікаве

Загрузка...