WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Стан боротьби зі злочинністю і корупцією у сфері оподаткування - Реферат

Стан боротьби зі злочинністю і корупцією у сфері оподаткування - Реферат

серед державних службовців та посадових осіб поширені такі правопорушення як хабарництво, зловживання службовим становищем, які є підґрунтям корупції.
Як свідчить статистика, переважна більшість підприємств України порушують податкове законодавство. Велика частка цих порушень пов'язана з недосконалістю законодавства та постійним внесенням змін до нього. Дійсно, для більшості українських підприємців, особливо малих та середніх, які починають свою діяльність, передбачено занадто багато податків. Але, досвід країн з розвиненою ринковою економікою, в яких податковийтиск не менше свідчить, що і за таких умов економіка успішно функціонує, а малий та середній бізнес процвітає. Українські ж підприємці віддають перевагу діяльності в "тіні". Перспектива спілкування з представниками державних контролюючих органів лякає багатьох підприємців набагато більше можливого покарання за ухилення від сплати податків.
Аналiз викритих злочинiв у сфері оподаткування свiдчить, що найбільшого поширення набула несплата податку на додану вартість та податку на прибуток.
На сьогодні тіньовики використовують схеми незаконного формування ПДВ за рахунок сумнівних експортних операцій, найтиповіші з яких - проведення експорту товарів за штучно завищеними у сотні й тисячі разів цінами із застосуванням "транзитних" i фіктивних суб'єктів господарювання.
Значні обсяги ПДВ заявляються до відшкодування з державного бюджету неправомірно. При цьому методи i схеми намагань деяких підприємств незаконно отримати бюджетне відшкодування постійно вдосконалюються та стають різноманітнішими. За вісім місяців 2005 року за результатами перевірок правомірності заявлених до відшкодування сум ПДВ, податковими органами попереджено незаконне відшкодування податку на додану вартість у сумі 1,8 млрд. грн. Виявлено 2700 фактів необґрунтованих заяв на відшкодування з бюджету ПДВ та 116 фактів незаконного відшкодування з бюджету ПДВ суб'єктам господарювання в минулі звітні періоди на загальну суму 172,4 млн. грн., понад 360 фактів проведення сумнівних експортних операцій, за результатами перевірок яких зменшено заявлену до відшкодування суму податку на 447,6 млн. грн.
Існують схеми мінімізації й податку на прибуток. Багато підприємств, які мають значні валові доходи, сплачують незначні суми до бюджету з податку на прибуток або показують його відсутність. За даними податкової служби, з усіх бюджетоутворюючих підприємств, тобто тих, які мають валові доходи понад 200 млн. грн. на рік (таких підприємств в Україні - понад 1000), більш ніж у 700 загальне податкове навантаження менше 1 %, а частка сплати податку на прибуток - 4 % від суми сплаченого по країні податку. При цьому валові доходи цих підприємств становлять 24 % від сумарних валових доходів усіх підприємств країни [2].
Для мінімізації податкових зобов'язань дуже часто використовуються так звані транзитні підприємства. Як правило, у схемах мінімізації беруть участь кілька фірм, деякі з них фіктивні або напівлегальні. Таким чином відбувається перерозподіл доходів, які спрямовуються у "тінь".
Великих збитків держбюджету та шкоди здоров'ю споживачів завдає незаконний обіг підакцизних товарів. Податковими органами в нинішньому році із незаконного обігу вилучено підакцизних товарів на суму близько 50 млн. грн., у тому числі алкогольних напоїв - на суму майже 10 млн. грн. i тютюнових виробів - на суму 2,7 млн. грн. Ліквідовано 607 підпільних цехів, з яких 251 цех спеціалізувався на виробництві фальсифікованих алкогольних виробів. Завдяки вжитим заходам надходження до бюджету акцизного збору порівняно з минулим роком зросли більше ніж на 23 %.
З огляду на зазначене та з урахуванням ситуації, що склалася в державі, для створення ефективної податкової системи необхідно:
- зменшувати ставки податків з одночасним розширенням бази оподаткування;
- оптимізувати (в бік зниження) сукупні податкові платежі на рівні 30-34 відсотків;
- провести кодифікацію податкових законів, значно спростити їх викладення;
- максимально зблизити принципи податкового та бухгалтерського обліків;
- надавати окремі податкові пільги лише тим підприємствам, які впроваджують новітню техніку та передову технологію, виготовляють конкурентноспроможні товари широкого вжитку;
- поступово замінювати соціально значущі податкові пільги адресними субсидіями для малозабезпечених верств населення;
- скасувати фіскальні платежі, адміністрування яких є невиправдано витратним;
- реформувати фіскальні служби, внаслідок чого має бути ліквідовано конкуренцію між ними та усунено можливості для зловживань і проявів корупції серед їх працівників, зменшено адміністративні видатки платників.
Крім того, необхідно:
- більше уваги приділити модернізації правової служби ДПС України та остаточному впровадженню в Україні нової системи адміністрування ПДВ, тобто автоматизувати процеси адміністрування податку на додану вартість, що має унеможливити корупцію, зокрема через автоматизацію перевірок i виключення з цього процесу суб'єктивного людського фактора;
- посилити роль регіонів у розподілі податкових надходжень;
- провести легалізацію неоподаткованих доходів населення, отриманих незлочинним шляхом, у вигляді їх амністії, що дасть змогу вивести з "тіньового" обігу від 35 млрд. до 40 млрд. грн. Така акція має бути одноразовою з терміном від 3 до 6 місяців.
Для того, щоб створити ефективну систему боротьби зі злочинністю у сфері оподаткування, на нашу думку, необхідно, у першу чергу, визначити, що для держави важливіше - розкрити вчинені злочини чи попередити їх. Превентивна функція такої боротьби обговорюється вже давно, але ті нормативні акти, які приймаються, визначають, у своїй більшості, пріоритетні напрями роботи, але не акцентують увагу на передбачуваних результатах.
Якщо для держави важливішим є попередження злочинів, ніж їх розкриття, то необхідно розробити відповідну систему оцінки профілактичної роботи. Ця система повинна підтримуватися відповідним механізмом розробки і впровадження нормативних актів, які б дозволяли створити перешкоди для подальшого розвитку злочинності у сфері оподаткування в тих чи інших її проявах.
Список використаних джерел
1. Про внесення змін до Закону України "Про державну податкову службу в Україні": Закон України від 5 лютого 1998 р. // Відомості Верховної Ради України. - 1998. - № 29. - Ст. 190.
2. Податковий вісник України // http//www.visnuk.com.ua.
3. Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України: Закон України від 25 березня 2005 р. // Відомості Верховної Ради України. - 2005. - № 18-19. - Ст. 267.

 
 

Цікаве

Загрузка...