WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Стан боротьби зі злочинністю і корупцією у сфері оподаткування - Реферат

Стан боротьби зі злочинністю і корупцією у сфері оподаткування - Реферат

більше, ніж за відповідний період минулого року. Якщо минулого року добровільність сплати податків була на рівні 40-50 відсотків, то зараз підвищилася до 70-80. Забезпечено збір ПДВ у розмірі 14,6 млрд. грн. (10,4 млрд. грн. - у відповідному періоді 2004 р.). При цьому слід зауважити, щоперевиконання показника по надходженню від ПДВ зумовлено неповним відшкодуванням податку на додану вартість [2].
На нашу думку, цьому посприяли дії, спрямовані на зниження податкового навантаження одночасно з розширенням бази оподаткування. Це, зокрема, ліквідація економічно необґрунтованих пільг, наданих законодавством окремим галузям чи суб'єктам підприємницької діяльності, які є дискримінаційними стосовно інших платників.
Законом України від 25.03.2005 р. № 2505-IV "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" [3] скасовано спеціальні режими оподаткування, які передбачали пільги для суб'єктів господарювання в спеціальних економічних зонах (СЕЗ) та на територіях пріоритетного розвитку (ТПР). Запровадження зазначених змін обумовлено потребою вирішення нагальних проблем з оподаткуванням та створенням надійної законодавчої бази для формування дохідної частини бюджету на 2005 р., зокрема, за рахунок скасування економічно необґрунтованих податкових пільг.
Аналіз результатів функціонування СЕЗ i ТПР свідчить про незначний економічний ефект від їх створення. При цьому є переконливі докази того, що така дискредитаційна та непрозора політика сприяє корупції та суттєво знижує ефективність управління податками загалом, призводить до зростання розмірів втрат бюджету держави.
За 2004 рік загальна сума пільг, якими користуються підприємства, що здійснюють діяльність у СЕЗ i ТПР, становила 918,5 млн. грн., у тому числі з податку на прибуток - 542,1 млн. грн., з ПДВ - 364,0 млн. грн. та з плати за землю - 12,4 млн. грн. Сума пільги з податку на прибуток, отриманої суб'єктами СЕЗ i ТПР у 2004 р., порівняно з 2003 р. (384,7 млн. грн.) зросла в 1,4 рази, або на 157,4 млн. грн. Сума відшкодування з ПДВ в 3,2 рази перевищує суму надходження до бюджету зазначеного податку та становить майже 53 % від усіх надходжень до бюджету податків i зборів [2].
Слід зазначити, що в той час, коли своєчасне та повне стягнення податків до бюджету держави є однією з найгостріших і найактуальніших проблем сучасного соціально-економічного життя країни, конституційного обов'язку сплачувати податки і збори дотримуються не всі платники.
Сучасний стан правопорушень, що вчинюються у сфері оподатковування, характеризується високим рівнем кримінального професіоналізму, постійним удосконалюванням правопорушниками механізму вчинення таких діянь, участю в злочинних групах представників влади, у тому числі працівників правоохоронних органів.
Аналіз криміногенних процесів і негативних явищ у сфері оподаткування свідчать, що ділки "тіньового" бізнесу використовують у своїй злочинній діяльності складні багатоступеневі схеми та механізми, які наносять державі значних збитків та дозволяють їм уникнути відповідальності. Правопорушники розробляють нові технології та шахрайські схеми, які дають змогу регулювати ціни у зовнішньоекономічній діяльності, накопичувати та вивозити капітал, мінімізувати податки, легалізувати доходи, одержані злочинним шляхом. У відповідь на податкові репресії та фінансову кризу вітчизняні підприємці неминуче вигадують все нові й нові схеми виживання. Злочинні фінансові схеми ухилення від оподаткування, способи злочинної діяльності постійно змiнюються та удосконалюються. Для пiдготовки до вчинення злочину та приховування його слiдiв злочинцями застосовуються рiзноманiтнi заходи, що полегшують скоєння ухилень вiд сплати податкiв та унеможливлюють їх виявлення податковими органами.
Для цього впроваджуються операції з вексельними розрахунками, з використанням пільг для "чорнобильців", з мінімізацією податкових зобов'язань i схеми, пов'язані з переробкою тростинної цукросировини, ввезеної до України на давальницьких умовах.
Аналіз результатів роботи податкової міліції свідчить, що кількість викритих ними злочинів у сфері оподаткування постійно збільшувалась і у 2000 році досягла рівня понад 14,2 тис. Починаючи з 2001 року, цей показник почав поступово зменшуватися і у 2003 склав 9,3 тис., у 2004 р. - 7,7 тис., а за 10 місяців 2005 року - близько 5,6 тис. злочинів [2]. Із виявлених ухилень від сплати податків у поточному році понад 95 % становить несплата податків в особливо великих розмірах.
Протягом 1999-2004 рр. у сфері оподаткування викрито майже 70 тис. злочинів. Це свідчить про вигідність їх вчинення та накопичення надприбутків злочинцями і як наслідок завдання бюджету України значної шкоди.
Із загальної кількості розслідуваних і направлених до суду упродовж 2002-2004 років кримінальних справ лише один відсоток або 37 справ стосується організованих злочинних груп. Тому і за результатами судового розгляду таких справ менше половини притягнутих осіб засуджені до позбавлення волі.
В минулому році виявлено 27 ухилень від оподаткування, скоєних у складі ОГ і ЗО. Злочинності у сфері оподаткування, в тому числі й в організованих формах, сприяють причини як соціально-економічного, так і правового характеру. Серед перших можна виділити уже відзначений високий рівень оподаткування суб'єктів підприємницької діяльності, довготривалу економічну кризу, високий рівень безробіття, зволікання з виплатою зарплати, пенсій, тощо. А до кримінальної відповідальності, як свідчать дані, притягуються службові особи невисокого рангу, у переважній більшості - керівники і головні бухгалтери підприємств. Разом з тим, поза дією кримінальної юрисдикції залишались організатори конкретних злочинних схем і корумповані чиновники, які сприяли злочинній діяльності.
Значно складнішою стала структура операцій, що здійснюються злочинцями, у тому числі організованими групами та злочинними організаціями, з метою ухилення від оподаткування, отримання надприбутків та укриття джерела походження цих коштів. Ухилення від сплати податків на сьогодні є одним з основних каналів незаконного збагачення, а постійне збільшення кількості зареєстрованих підприємств, їх реорганізація не дозволяють податковим органам належним чином здійснювати дієвий контроль за результатами їх фінансово-господарської діяльності, обчисленням та сплатою податків, зборів і інших обов'язкових платежів.
Все вищенаведене сприяє розбещенню корумпованих службовців і втягує в протиправну діяльність нових посадових осіб. Маючи можливості для свавілля, чиновник, який отримує невелику заробітну платню, не завжди може утриматися від спокуси скористатися цим. Тому

 
 

Цікаве

Загрузка...