WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Соціальна ретроспекція незаконного наркообігу - Реферат

Соціальна ретроспекція незаконного наркообігу - Реферат

лише стає соціально пасивним, він наче розчиняється в якомусь іншому вимірі, що не має, на наш погляд, нічого спільного з нормальними умовами життєзабезпечення та існування особистості. Людина, на нашу думку, переходить до розряду асоціальної істоти, а зовсім не до розряду "богів", як писав Ш. Бодлер [3, с. 85, 121].
Після розглянутої класифікаціїстанів "гашишного отруєння" не можна не навести короткий опис наркотичного сп'яніння, представлений П.Д. Шабановим, доктором медичних наук, професором кафедри наркології Санкт-Петербурзької медичної академії [6]. Він, зокрема, зазначає, що стан психіки в наркотичному сп'янінні виражається ейфорією, яка складається з емоційних проявів, психічних і соматичних відчуттів. За П.Д. Шабановим, кожному наркотику притаманна особлива структура ейфорії: опійна укладається з відчуття соматичної насолоди, емоційного фону спокою і блаженства, після прийому гашишу або ЛСД ейфорія визначається розладом сприйняття у поєднанні з особливим станом свідомості містичного, фантастичного змісту. При використанні летючих ароматичних речовин ейфорія набуває насолоди від кольорового сприйняття. Міняється сприйняття оточуючого середовища: форма, колір (його насиченість) предметів, відстань до них. Виникає відчуття тепла, легкості або тяжкості, зміна положення тіла у просторі, орієнтування у власному тілі. Галюцинації виникають як спонтанні, так і рефлекторні. Розлади мислення відрізняються різноманітністю. Часто порушується процес осмислення, виникають маревні ідеї. Страждає концентрація і якість мислення. Особливо важливим, на наш погляд, є твердження П.Д. Шабанова про те, що кожен наркотик викликає порушення свідомості різного типу та глибини - від звуження до різного ступеню запаморочення [6, с. 210 - 211]. Переконані, що для розуміння природи "зараження наркоманіями" необхідно знати хоча б основні характеристики психічних розладів при наркотичному сп'янінні, яких П.Д. Шабанов виділяє три [6, с. 211].
1. Некерованість психічної діяльності - неможливість заглушити тривогу, страх, інші негативні відчуття, які штовхають хворого на пошук і прийом наркотику, незважаючи на соціальні та моральні, додамо від себе - ще юридичні обмеження. Тут як раз чітко простежується генетичний зв'язок злочинного наркобізнесового ринку пропозиції і ринку хворобливого попиту. Додамо, що у Ш. Бодлера ми знайшли тотожну характеристику некерованості і залежності психічної діяльності від наркозасобів: "… чи можна говорити про достаток або тілесне здоров'я людини, яка не спроможна до дій, а годної лише для того, щоб бачити сни?"; "… абсолютно зайве не наголошувати на аморальному характері гашишу. Порівняй я його із самогубством, з повільним самогубством, зі скривавленим і вічно загостреним знаряддям - жоден розсудливий розум не заперечуватиме мені. Чи треба додавати, що гашиш, подібно до всіх радощів одинака, робить людину не корисною для решти людей, а суспільство - не потрібним людині…" [3, с. 123].
2. Дисоціація (порушення зв'язаності психічних процесів) психічної діяльності - при опійному, гашишному сп'янінні можливі спостереження за своїми переживаннями, їх оцінка, наче зі сторони, іноді дисоціює самосвідомість "я", коли "душа" з боку спостерігає за "тілом". Як зазначає П.Д. Шабанов, дана дисоціація не лише інтелектуальна, а й психосенсорна, порушення психосенсорного синтезу особливо характерно для психодизлептиків, які використовувалися у давніх культах, чаклунстві [6, с. 211]. "Все стає ясним", як у Ш. Бодлера [3, с. 85], "інший смисл всього", разом з неможливістю сказати, що саме "все" і що "інше"!
3. Протопатичність відчуттів - глибинність почуттів, їх підсвідомість, незрозумілість, дифузність (надмірна роздутість). Тотожні описи зустрічаємо й у Ш. Бодлера і Т. Готьє [3], і у Ш. Ріше [4, с. 75]. Зокрема, Ш. Бодлер відверто писав, що гашиш не відкриває в людині нічого нового, окрім самої людини. Щоправда, така людина доведена до крайності та піднесена до ступеню куба; але ми забуваємо, що для гашишу характерне пригнічення волі. Той, хто використовує допомогу отрути, щоб мислити, незабаром не зможе думати без отрути. Митець закликав уявити собі страшну долю людини, скована уява якої не діє більше без гашишу або опіуму [3 с. 124].
І, нарешті, вихід з наркотичного сп'яніння, за П.Д. Шабановим, супроводжується сном. Лише опійні препарати дають хороший, освіжаючий сон, більшість ж наркотиків викликають важкий сон з наступним відчуттям розбитості [6, с. 211], порівнюючи з Ш. Бодлером, маємо такий саме опис станів [3, с. 121]. Часто виникає депресивний стан з відчуттям гострої туги, безнадійності, суїцидальними думками (опіати), несвідомий страх (у разі споживання гашишу) [6, с. 212].
Якщо ж пройтися по основних концептуальних положеннях філософії наркоспоживання, рекламованої Ш. Бодлером, поданої у статті "Про вино і гашиш як два різні засоби примноження особистості" та поеми "Штучний рай", то можна дійти деяких висновків.
1. Гашиш - не дає жодним чином ніяких надприродних відчуттів, він лише приумножує особистість, але людина бачить той самий світ, що і без наркотику, лише з тією різницею, що її мозок, воля отруєні та поневолені наркозасобом; опіум, за Ш. Бодлером, з його розділу "Любитель опіуму" "…постає щастям, яке можна купити за гріш і зберігати у кишені, а світ духів можна здобувати за бажанням; але недовго сміятися тому, хто потоваришував з опієм" [3, с. 145 - 146]. На погляд Ш. Бодлера і Де Квінсі (в оригіналі писаної праці - аналіз першим роботи другого з додаванням власних міркувань), хворобливі опіумні марення з часом трансформуються на жахливі сни, в яких наркоспоживач починає відчувати себе дитиною [3, с. 159], спроби зменшити обсяги щоденних доз не давали стійкого результату - довівши їх майже до "нуля", з часом доводилося повертатися до прийому аж до 8 тис. крапель на день.
2. Описаний автором вплив однаковою мірою наявний не для всіх споживачів і проявляється в залежності від інтелектуального рівня та особливостей психологічного портрету - як він зазначає, у деяких характерів наркотик викликає гучну веселість, безумство, танці, стрибки, вибухи сміху і т. ін., бо їх (простих людей) мерзенна особистість породжує бурю - сплески вульгарних емоцій і проявів, наприклад, як той магістрат, що під дією гашишу почав танцювати розпусний канкан. Внутрішній істинний монстр проявив себе. Дивно, але сам Ш. Бодлер вважав, що не наркотичний засіб спричиняє девіантну поведінку, а лише проявляє глибоко приховані вади і пороки особистості.
3. Можна упевнено сказати, що автор одночасно реабілітує наркоспоживання і засуджує його. Вважаємо, що таке ставлення до наркотичних засобів з боку наркоураженої літературної еліти Франції ще майже 150 років тому було викликано їх двоїстою природою, про що зазначав у своєму дослідженні Р.М. Павленко: "Двоїста природа вказаних засобів (їхня незамінність там, де необхідно зняти

 
 

Цікаве

Загрузка...