WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Розслідування нововиявлених обставин у справах про злочини, вчинені організованими групами - Реферат

Розслідування нововиявлених обставин у справах про злочини, вчинені організованими групами - Реферат

залежності від цього, її результатом може бути прийняття одного з двох процесуальних рішень: винесення постанови про відновлення провадження у справі за нововиявленими обставинами і призначення їх розслідування; винесення постанови про відмову у відновленні провадження у справі. Питання щодо повідомлення про прийняття цих рішень зацікавлених осіб в КПК не врегульоване. Думаємо, що це є необхідним, що вже було нами відмічено [4, с. 220].
При виявленні приводів та підстав для відновлення провадження у справі прокурор виносить постанову про розслідування нововиявлених обставин. Але, ні назва постанови прокурора, ні її форма не визначена. Вважаємо, що вона повинна відповідати загальним вимогам, які пред'являються до постанов прокурора (ст. 130 КПК). У постанові, зокрема, вказується привід до порушення провадження у справі, коли і від кого надійшла заява або повідомлення, які нововиявлені обставини наводяться в заяві, чи можуть ці обставини і як саме вплинути на судове рішення, яке набуло законної сили, в якій справі проводиться розслідування нововиявленихобставин і кому доручається його проведення.
"Ціль розслідування, - пише В.С. Поснік - встановити, чи дійсно мають місце підстави для відновлення кримінальної справи. Від його результатів залежить доля рішення суду, яке набрало законної сили, й по-перше доля тих громадян, по відношення до яких воно було винесено. Цим відзначаються значення розслідування і його місце в стадії відновлення справ за нововиявленими обставинами" [2].
Науковець Б.С. Тєтєрін висловлює думку про те, що основним завданням розслідування є виявлення тих обставин, які були приводом до порушення провадження про відновлення справи [2].
З початком розслідування нововиявлених обставин, по-перше, слід звернути увагу на таку обставину, як визначення етапу виконання вироку, адже відновлення справи з метою погіршення становища особи можливе лише в межах строку давності притягнення до кримінальної відповідальності; наявність інших вироків, що набрали законної сили, винесених щодо особи, справа відносно якої відновлюється.
Чинним кримінально-процесуальним законодавством не передбачено чіткого порядку розслідування нововиявлених обставин, й тому воно проводиться за правилами досудового слідства, яке визначив законодавець, що, на нашу думку, є не зовсім виправданим. Особливо гострою ця проблема повстає у справах про злочини, вчинені організованими групами, де потрібна висока оперативність та збереження таємниці слідства, оскільки у злочинних угруповань часто залишаються можливості впливу та протидії правоохоронним органам у розслідуванні.
Оскільки законодавець розділяє нововиявлені обставини в окремі групи (ст. 400-5 КПК), то у зв'язку з цим виникає питання щодо порядку розслідування цих обставин в залежності від їх виду. Чи слід розслідувати їх однаково або ні? Науковці з цього приводу висловлюють різні думки.
Одні з них вважають, що якщо в ході розслідування встановлені обставини, які свідчать про фальсифікацію доказів, то порушується кримінальна справа й два провадження розслідуються паралельно [2].
Інші вчені висловлюють думку про те, що розслідування нововиявлених обставин має три порядки:
1) коли нововиявлені обставини, повинні встановлюватися вироком суду, який набув законної сили. Ці обставини є злочинами. Відновленню кримінальної справи повинно передувати притягнення до кримінальної відповідальності особи, яка здійснила фальсифікацію доказів чи зловживання при розслідуванні, або судовому розгляді кримінальної справи. Остання розслідується так, як і всі злочини. У процесі розслідування вирішується питання про притягнення до кримінальної відповідальності посадової особи чи іншої особи, яка вчинила певне діяння. Потім в межах провадження за нововиявленими обставинами вирішується питання, наскільки ці обставини вплинули на винесення рішення у справі, про відновлення якої виникло питання;
2) коли нововиявлені обставини неможливо встановити вироком суду внаслідок збігу строків давності, видання акту амністії, помилування чи смерті особи. В таких випадках розслідування провадиться в звичайному порядку й закінчується не обвинувальним висновком чи закриттям справи, а складанням висновку прокурором;
3) коли розслідуються "інші обставини". Питання про порушення кримінальної справи не виникає, ніхто не притягується до кримінальної відповідальності, розслідування провадиться в рамках, достатніх для встановлення певних обставин [2].
М.К. Бєлобабченко висловлює думку про єдиний порядок порушення провадження, вона вважає різними тільки спосіб розслідування цих обставин і їх закріплення [2].
На нашу думку, можна виділити два порядки розслідування нововиявлених обставин залежно від їх виду: розслідування обставин, передбачених ч.ч. 1 та 2 ст. 400-5 та розслідування обставин, передбачених ч. 3 ст. 400-5 КПК України.
Можливість розслідування нововиявлених обставин надана прокурору особисто або за його дорученням через органи дізнання чи слідчих (ст. 400-8 КПК). На нашу думку, закріплена законодавцем можливість розслідування цієї групи нововиявлених обставин органом дізнання не є виправданою з деяких причин.
Якщо розглядати порядок розслідування нововиявлених обставин, передбачених ч. 3 ст. 400-5 КПК України, то воно провадиться за більш спрощеною схемою. У цьому разі кримінально-процесуальний закон не вимагає порушення кримінальної справи, оскільки в цих фактах не має події злочину, не обирається міра запобіжного заходу, ніхто не притягується в якості обвинуваченого і т. ін.
Більш складним є порядок розслідування обставин, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 400-5 КПК. Так, закон вимагає встановлення цієї групи нововиявлених обставин вироком суду, що набув законної сили, а за неможливості - матеріалами розслідування. Отже, у вказаній категорії кримінальних справ необхідне проведення досудового слідства в повному обсязі: порушення кримінальної

 
 

Цікаве

Загрузка...