WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Розслідування кримінальних справ про злочини, що вчинюються організованими злочинними об’єднаннями - Реферат

Розслідування кримінальних справ про злочини, що вчинюються організованими злочинними об’єднаннями - Реферат

виявлення серед керівного складу угруповання найбільш "слабких" осіб і відповідних даних про їх психологічні особливості, злочинну діяльність, компроментуючіматеріали іншого характеру, яких можна схилити до дачі правдивих показань щодо членів "верхівки" злочинного об'єднання та їх протиправних дій.
З цією метою необхідно в інтересах слідства використати інформацію про злочинне об'єднання від членів іншого клану, який ворогував з цим організованим угрупованням, що часто є характерним для організованих об'єднань.
Важливе місце серед першочергових слідчих дій у справах даної категорії посідає допит підозрюваних-учасників злочинного організованого об'єднання. Під час їх допиту слідчий має професійно використати психологічні та вольові дані допитуваного, його слабкі сторони, а також - інформацію про образи, незадоволення допитуваного різними діями інших співучасників, конфліктні ситуації, офіційне оголошення даних чи показань відносно нього та, за можливістю, - вирішення питання про обрання запобіжного заходу, не пов'язаного із триманням під вартою.
Широке застосування такої міри запобіжного захисту, як арешт не завжди є ефективним засобом, оскільки при розслідуванні даної категорії кримінальних справ, як і при розслідуванні інших злочинів, що вчинюються у співучасті, має бути ретельно досліджена роль кожного учасника групи, а міра запобіжного заходу застосована з урахуванням цієї обставини.
Треба мати на увазі, що лібералізм при вирішенні питання про обрання запобіжних заходів при розслідуванні діяльності організованого злочинного об'єднання є не зовсім виправданим. Питання не тільки у тому, що деякі члени такого злочинного угруповання можуть сховатися з місця постійного проживання або зайняти нелегальне положення. Часто організовані злочинні угруповання продовжують свою протиправну діяльність, у тому числі з метою укриття ще не виявлених слідством злочинів, укриття майна та цінностей, фізичного знищення осіб, які володіють інформацією про злочинну діяльність або викликають недовіру у зв'язку з підозрою у співробітництві з правоохоронними органами.
Під час допиту підозрюваних у ньому бере участь захисник, але, як показує практика, якщо слідчий з самого початку візьме ініціативу допиту до своїх рук і створить відповідну обстановку та забезпечить ефект наступальності, то він досягне позитивних результатів. А для цього необхідно створити певну психологічну атмосферу спілкування, виробити відповідну тактику допиту, його послідовність, для чого вимагається знання слідчим як суб'єктивних даних допитуваного, так й матеріалів оперативно-розшукової діяльності й кримінальної справи. Важливе місце посідає тактика допиту по "гарячих слідах", оперування переконливими доказами та фактор раптовості, тактика якого достатньо розроблена науковою [8].
Наголос у процесі допиту повинен бути зроблено на з'ясуванні структури, складу учасників, у першу чергу, керівного ядра злочинного організованого об'єднання, "технології" злочинних діянь та отримання грошових й майнових активів від злочинної діяльності.
При виявленні протиріч у показаннях допитуваних на перших етапах з різних міркувань не рекомендується проводити між ними очні ставки, це пов'язано з тим, що наявні випадки, коли співучасники на очних ставках передають тільки їм зрозумілими способами необхідну інформацію один одному, вивчають чи перевіряють позицію іншого, його показання, можуть несподівано відкрито без дозволу слідчого висловити своєму співучаснику інформацію про інших учасників, їх показання, які тримаються слідством у таємниці.
З метою виявлення і доведення вини членів злочинного угруповання щодо його створення та керівництва зразу ж після порушення кримінальної справи слід провести комплексні слідчо-оперативні заходи з винайдення та вилучення матеріальних слідів їх діяльності, які можуть бути в будь-який час терміново знищені злочинцями. До них належать письмові протоколи, рішення, розпорядження, вимоги, вказівки, різні записи, технічне обладнання, підслуховуючі та записуючі пристрої, комп'ютерна техніка і т. ін., а також документи про "відмивання" злочинних доходів, фінансування корумпованих співучасників і самі гроші, цінності й нерухоме майно.
Конспірація функціонування організованих злочинних об'єднань і жорстка дисципліна співучасників не дозволяє у процесі розслідування здобути достатньо таких доказів, як показання свідків чи самих співучасників злочинної діяльності, що часто буває у справах про одиночні чи групові злочини.
Обвинувачені у таких справах дуже рідко дають показання, а тим більше правдиві, але для формування доказів їх показання дуже важливі, оскільки у деяких випадках показання обвинувачених є основними і прямими доказами існування організованого угруповання, його структури, характеру і ступеня участі кожного співучасника у злочинному об'єднанні та у корупційних зв'язках.
Дуже часто обвинувачені визнають свою вину у вчиненні конкретних злочинів, навіть таких, як вбивства, розбій і т. ін., але повністю відмовляються від визнання існування організованого злочинного угруповання та розподілу ролей його учасників. Тому потрібно всіма законними методами схиляти їх до дачі правдивих показань. Але винні та інші особи, якщо й дають показання, то вони, як правило, неправдиві. Винні намагаються не тільки давати неправдиві показання, а й створюють всілякі перешкоди для діяльності слідчого, тиснуть на свідків та потерпілих. Тому слід звертати увагу саме на збір матеріальних інформаційних джерел доказів у справах про діяльність організованих об'єднань.
У зв'язку з цим дуже важливе значення у справах даної категорії має застосування різних спеціальних знань і науково-технічних засобів.
При розслідуванні злочинної діяльності організованих угруповань важливе місце, як уже було сказано, відводиться роботі з виявлення структури групи, її керівного складу. Вирішення цих питань значно полегшує проведення прослуховування телефонних та інших переговорів, відеоспостереження. Суб'єктами, стосовно яких застосовуються технічні засоби, можуть бути не тільки підозрювані, обвинувачені та особи, які причетні до злочинної діяльності організованого угруповання, а й корумповані чиновники правоохоронних та інших державних органів. Нерідко злочинці при здійсненні своїх протиправних діянь застосовують вимагання, погрози щодо потерпілих та свідків, з дозволу яких також можна застосовувати технічні засоби фіксації цих діянь членів злочинного організованого об'єднання.
Знання спеціалістів у галузі психології можуть застосовуватись не тільки при вивченні психологічних особливостей злочинного об'єднання, встановлення даних про керівника групи та схильностей її членів до сугестії. Психолог може надавати неоцінену допомогу слідчому при допиті членів злочинного угруповання та визначенні найбільш "слабкого"

 
 

Цікаве

Загрузка...