WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Реформування спецпідрозділів по боротьбі з організованою злочинністю – реальна необхідність сьогодення - Реферат

Реформування спецпідрозділів по боротьбі з організованою злочинністю – реальна необхідність сьогодення - Реферат


Реферат
на тему:
Реформування спецпідрозділів по боротьбі з організованою злочинністю - реальна необхідність сьогодення
Організована злочинність на даному етапі розвитку українського суспільства стала одним із визначальних факторів, які загрожують національній безпеці і стабільності в державі. Особливу суспільну небезпеку створює проникнення організованих злочинних угруповань до структури влади та управління, політичних інститутів, i, в результаті, взяття їх під свій контроль [1]. Процес формування структури організованої злочинності, розподіл сфер і територій впливу, здебільшого завершився. Організовані злочинні угруповання діють сьогодні в усіх без винятку великих містах та у значній кількості населених пунктів України. Переважна більшість злочинних кланів легалізувалася, тобто вони здійснили перехід у легальний бізнес шляхом реєстрації фірм, акціонерних товариств, фінансово-банківських установ і т. ін.
На сьогодні діяльність організованої злочинності активізувалася у таких сферах, як: торгівля наркотиками, шахрайство з фінансовими ресурсами, шахрайство у сфері страхування, вбивства "на замовлення", торгівля людьми, "відмивання" доходів, отриманих злочинним шляхом, вимагання, незаконна торгівля зброєю, викрадення й контрабанда автомобілів, комп'ютерні злочини і т. ін. Ці злочини мають високий ступінь суспільної небезпеки, їх вчинення викликає резонанс у суспільстві, напруженість у міжнародних відносинах.
Державі у боротьбі з організованою злочинністю належить найважливіша роль, адже лише в руках держави знаходяться заходи та інститути примусу. Через реалізацію функції управління держава визначає напрями, методи та форми боротьби зі злочинністю. Мета державного управління в цілому полягає у забезпеченні ефективного функціонування та розвитку усіх відповідних соціальних структур, вирішення загальних завдань шляхом створення та організації діяльності спеціальних органів та громадських організацій, які здійснюють управління в різних сферах [2]. У сфері боротьби з організованою злочинністю метою державного управління є захист життя, здоров'я, права і свободи громадян, власності, природного середовища, інтересів суспільства і держави від організованих злочинних посягань шляхом створення та організації діяльності спеціальних органів, які здійснюють боротьбу з цим явищем у різних сферах суспільного життя. Для забезпечення виконання вказаної мети у 1991 році й була створена Служба по боротьбі з організованою злочинністю, якій у травні цього року виповнилося 15 років.
У 1993 році, з прийняттям Закону України "Про організаційно-правові основи боротьби з організованою злочинністю" [3], підрозділам по боротьбі з організованою злочинністю надано статус спеціальних. Статтею 6 названого Закону визначено основні напрями боротьби з організованою злочинністю, якими є:
1) створення правової основи, організаційних, матеріально-технічних та інших умов для ефективної боротьби з організованою злочинністю, організація міжнародного співробітництва у цій сфері;
2) виявлення та усунення або нейтралізація негативних соціальних процесів і явищ, що породжують організовану злочинність та сприяють їй;
3) запобігання нанесенню шкоди людині, суспільству, державі;
4) превенція виникнення організованих злочинних угруповань;
5) виявлення, розслідування, припинення і запобігання правопорушенням, вчинюваним учасниками організованих злочинних угруповань, притягнення винних до відповідальності;
6) забезпечення відшкодування завданої шкоди фізичним та юридичним особам, державі;
7) запобігання встановленню корумпованих зв'язків з державними службовцями та посадовими особами, втягненню їх у злочинну діяльність;
8) протидія використанню учасниками організованих злочинних угруповань у своїх інтересах об'єднань громадян і засобів масової інформації;
9) запобігання легалізації коштів, здобутих злочинним шляхом, використанню суб'єктів підприємницької діяльності для реалізації злочинних намірів.
У виявленні та викритті організованих груп та злочинних організацій (далі - ОГ та ЗО), а також злочинів, вчинених ними, серед усіх спецпідрозділів та підрозділів на ГУБОЗ МВС України припадає найбільша частина. Так, лише за останні п'ять років органами внутрішніх справ припинено діяльність близько 2,8 тис. організованих злочинних груп та злочинних організацій (2002 р. - 772, 2003 р. - 634, 2004 р. - 695, 2005 р. - 551, за І квартал 2006 р. - 165 ОГ та ЗО), з них спецпідрозділами БОЗ припинено діяльність 1,7 тис., що складає майже 62 % від загальної кількості. За цей час працівниками спецпідрозділів БОЗ виявлено більше 7,0 тис. осіб, які вчинили злочини у складі ОГ та ЗО та викрито 15,6 тис. злочинів, вчинених учасниками ОГ та ЗО, у тому числі 10,8 тис. - загальнокримінальної, 4,8 тис. - економічної спрямованості, 21,1 тис. - тяжких та особливо тяжких злочинів, задокументовано 101 факт бандитизму та 70 - створення злочинної організації, а також викрито 142 убивства, учинених учасниками ОГ та ЗО, у тому числі 32, - вчинені на "замовлення".
Лише у першому кварталі 2006 року спецпідрозділами БОЗ до кримінальної відповідальності притягнено 393 учасники злочинних угруповань, якими вчинено 811 злочинів. Знешкоджено 2 бандформування та 3 злочинні організації. Викрито 16 убивств, учинених учасниками ОГ і ЗО, у тому числі - одне "на замовлення". У сфері економіки виявлено 63 організовані групи, викрито 7 організованих груп з корумпованими та 8 - з міжнародними зв'язками.
Розкрито 16 злочинів, які вчинені у складі ОГ і ЗО та пов'язані з легалізацією коштів, здобутих злочинним шляхом. Матеріальні збитки в злочинах, учинених учасниками ОГ і ЗО, становлять 22,6 млн. грн., з яких 15,9 млн. грн. (70,4 %) відшкодовано.
Вироками судів підтверджені факти вчинення злочинів у складі ОГ і ЗО в 58 (62,4 % від загальної кількості по Україні) кримінальних справах. До позбавлення волі засуджено 135 (54,7 %) учасників організованих груп і злочинних організацій.
На виконання Закону України "Про боротьбу з корупцією" працівниками спецпідрозділів БОЗ МВС України складено та направлено до суду 205 протоколів. Судами розглянуто 101 адмінпротокол, до відповідальності притягнуто 28 держслужбовців 1-4-ої категорій [4].
Останнім часом ГУБОЗ МВС України змінено підходи до критеріїв оцінки роботи спецпідрозділів БОЗ - їх діяльність оцінюється за кількістю кримінальних справ, направлених до суду. Вбачається за доцільне в майбутньому здійснювати оцінку результатів роботи спецпiдроздiлiв БОЗ у регіонах та в державі в цілому за такими критеріями.
1. Поставлено на облік організованих груп та злочинних організацій, діяльність яких значно та негативно впливає на кримінальну, соціально-економічну та суспільно-політичну ситуацію як в окремому регіоні, так й у державі в цілому.
2. Ліквідовано організованих груп та злочинних організацій, діяльність яких значно негативно впливає на кримінальну, соціально-економічну та суспільно-політичну ситуаціюяк в окремому регіоні, так й у державі в цілому:
2.1. Кiлькiсть направлених до судів кримiнальних справ на ОГ та ЗО;
2.1.1. Загальнокримінальної спрямованості;
2.1.2. Економічної спрямованості;
2.2. Кiлькiсть направлених до судів кримiнальних справ на членів організованих груп та злочинних організацій, які стоять на обліку:
2.2.1. Загальнокримінальної спрямованості;
2.2.2. Економічної спрямованості;
3. Кількість підтверджених у судах фактiв учинення злочинiв у складi організованої групи та злочинної організації, з них - загальнокримінальної та економічної спрямованості.
3.1. Кількість лідерів ОГ та ЗО, засуджених судами до позбавлення

 
 

Цікаве

Загрузка...