WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Ретроспектива наркоманії та засоби протидії в Україні - Реферат

Ретроспектива наркоманії та засоби протидії в Україні - Реферат

проблему всього сучасного людства.
У здорової людини, яка вперше прийняла наркотик, ейфорія відсутня, виявляються лише гострі ознаки отруєння. Так само, як перше затягування тютюновим димом у людей, що не палять, викликає нудоту, запаморочення, кашель. Болісно реагує непитуща людина на першу чарку алкоголю - порушується координація рухів, з'являються запаморочення, мовні розлади, нудота.
При повторному вживанні наркотиків відбувається звикання, виникає ейфорія або, навпаки, пригнічений настрій, а іноді й галюцинація. Організм починає виробляти ферменти, що сприяють засвоєнню наркотику. Обмін речовин при цьому порушується: наявність наркотику стає його необхідною ланкою. При цьому стійкість до наркотичної речовини свідчитьне про здоров'я і витривалість організму, а про перші симптоми наркоманії - важкого захворювання.
У подальшому настає другий етап захворювання, коли обмін речовин порушений настільки, що наявність у крові наркотичної речовини починає відігравати суттєву роль. Якщо надходження наркотику затримується, з'являється головний біль, що супроводжуються пригніченим настроєм.
Третя стадія наркоманії характеризується тим, що клітини і тканини, пов'язані з обміном наркотику в організмі, руйнуються. Настає загальне виснаження: людина більше не в змозі вживати наркотики, але і не спроможна обходитися без них. Виникає ситуація, що може призвести до загибелі, якщо вчасно не надати кваліфікованої медичної допомоги.
Варто відрізняти фізичну (біологічну) залежність від психологічної. Коли наявна фізична залежність, функціонування нейромедіаторів змінюється так, що організм не може більше обходитися без наркотиків, і якщо відмінити їх миттєво, може виникнути синдром абстиненції, іноді настання смерті. Психологічна залежність виражається у прагненні вживати наркотик заради задоволення або почуття блаженства.
Швидкість виникнення фізичної залежності пов'язана з різновидом наркотику. Героїн може спричинити повну фізичну залежність вже через 2 дні, а метадон - тільки після 20 днів.
Проблема наркоманії, певно, буде зростати через падіння моралі, велику кількість невирішених соціальних проблем.
Основні механізми розвитку зазначеної патології - у біопсихології людини, з одного боку, у розповсюдженні наркотичного зілля і відносно легкого його придбання, з іншого.
До наркоманії більш схильними є підлітки, особливо не зазвантажені корисними завданнями і працею. Причому, наркоманами стають не тільки вихідці з неблагополучних сімей: 80 % від загальної кількості наркоманів припадає на США, що є однією із найбагатших країн світу.
Перебуваючи у стані наркотичного збудження, наркомани схильні до агресивним і статевих злочинів. Джерело агресії в людини виникає в підсвідомості, а наркотичне збудження послабляє моральні та інші заборони, як це буває при алкогольному сп'янінні. Коли наркомани знаходяться в стані наркотичного голодування, вони з легкістю вчиняють корисливі злочини для придбання недешевих наркотичних речовин. Наркомани швидко деградують як соціально, так і фізично. Потрапляючи до наркотичної залежності, наркоман перебуває у стані підвищеної готовності щодо вчинення злочину з метою відшукання коштів на їх придбання [4].
За даними Організації Об'єднаних Націй, 8 млн людей у світі вживають героїн, більше 13 млн - кокаїн, 141,2 млн - марихуану, 280 млн - синтетичні наркотики. Звичайно, ці дані далеко не відображають реальної кількості наркозалежних осіб.
У країнах так званого Золотого трикутника (Лаос, Бірма, Таїланд) щорічно виробляється понад 250 т сировини, з якої отрімують 50 т героїну. Стільки донедавна вироблялося країнами Золотого півмісяця (Пакистаном і Афганістаном), проте останніми роками виробництво героїну в Афганістані набагато зросло, і нині ця країна лідирує на ринку нарковиробництва, потіснивши Перу, Болівію та Колумбію, що поставляють на світовий ринок до 1300 т кокаїну. За даними Організації Об'єднаних Націй і Юнеско, щорічний світовий обіг наркоторгівлі оцінюється в 400 млрд дол. США, що складає 8 % усього світового торгового обігу.
Загрозу наркозалежності світова спільнота усвідомила надто пізно - наприкінці ХІХ століття. На сьогодні у затвердженому міжнародними організаціями Переліку наркотичних засобів і психотропних речовин - більше трьохсот найменувань; головною властивістю цих речовин є спроможність змінювати свідомість людини.
Наркоманія в Україні. На сьогодні в Україні немає жодного регіону, який би не був уражений наркоманією. Сфера споживачів охоплює 2/3 безробітних, 68 % осіб - молоді люди у віці до 30 років, 1/4 з них - жінки, 5,4 тис. - неповнолітні. У 2001 році від передозування і хвороб, пов'язаних із зловживанням наркотиків, померло 2,1 тис. осіб.
Закон - "попит породжує пропозицію" - стабільно спрацьовує на нелегальних наркоринках світу і, на жаль, Україна не є винятком. Ситуація з незаконним обігом наркотиків загострюватиметься дедалі. Демографічні та соціологічні дослідження процесу поширення наркоманії останніми роками свідчить про необоротні наслідки у структурі споживачів наркотиків. Зростає кількість непрацюючих, жінок і неповнолітніх "споживачів". Якщо раніше наркоманія поширювалася переважно серед міського населення, то за 5 років удвічі швидше вона розповсюдилася і серед жителів сільської місцевості. Тільки протягом 2000 року з незаконного обігу було вилучено понад 26 т наркотичних засобів і психотропних речовин, припинено діяльність 93 підпільних цехів, що використовували спеціальне оснащення для виготовлення наркотиків.
З 321 тисячі розкритих у 2000 році злочинів по лінії карного розшуку кожен сьомий (45,7 %) був так чи інакше пов'язаним із наркотиками (14,2 %), серед яких тяжкі - складають 26 %. Щорічно працівниками міліції розкривається в середньому 14 тис інших злочинів, вчинених наркоманами або особами, що перебувають у стані наркотичного збудження, у тому числі, понад 50 убивств, сотні розбійний нападів і вимагань, 1000 крадіжок майна громадян і т.п.
Необхідно також зазначити, що останніми роками відбулися якісні зміни у постачанні і розповсюдженні наркотичних засобів. Аналіз фактів вилучення "важких наркотиків" в Україні переконливо свідчить про те, що 90 % героїну проходить транзитом сухопутні маршрути, так званим "шовковим шляхом", з країн Південно-Західної і Центральної Азії через західні кордони з Російською Федерацією через територію нашої держави на західноєвропейські ринки. Велика частина цих наркотиків залишається в Україні, внаслідок чого наркоринок все більше переорієнтується на наркотичні засоби контрабандного походження.
За період з 1996 по 2000 рр. зафіксовано 5

 
 

Цікаве

Загрузка...