WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Ретроспектива наркоманії та засоби протидії в Україні - Реферат

Ретроспектива наркоманії та засоби протидії в Україні - Реферат

непереборне бажання говорити, творити, а також - ілюзорне почуття переваги над оточуючими.
Тривале вживання амфетамінів часто призводить до психологічних проявів параноїдального типу: людина може почуватися зацькованою, і навіть незначні дії з боку іншої особи можуть сприйматися як погроза.
Психоактивні речовини підрозділяються на декілька груп. Седативні(від лат. sedation - заспокоєння) лікарські засоби діють заспокійливо на центральну нервову систему, істотно не впливаючи на звичайні функції. До седативних речовин відносяться алкоголь, барбітурати, малі транквілізатори, препарати валер'яни, собачої кропиви (рос. пустырник), пассіфлори. До цієї групи входять і нейролептики (від грец. нейрон - нерв і лептон - легкий). Вони позбавляють страху, тривоги, напруги, галюцинацій, марення (у психічнохворих), а також посилюють дію наркотичних, снотворних і знеболюючих препаратів.
Антидепресанти - лікарські речовини, що призначуються при хворобливих коливаннях настрою: знімають почуття пригніченості.
Психотропна речовина. Узагальнений термін для позначення будь-якої речовини або лікарського засобу, що впливає на свідомість, настрій і самопочуття. Цей одержав широке поширення і його варто обмежити позначенням речовин, що викликають помітний психологічний ефект.
Наркотики (від грец. narkoticos - той, що призводить до заціпеніння, одурманюючий) - група природних і штучних речовин, які діють болезаспокійливо і снодійно та викликають фізіологічне звикання. Наркотики впливають на нервові центри головного мозку, створюють штучне підняття настрою, хворобливу, незвичайну веселість - ейфорію, а іноді й порушення свідомості. У патологічних випадках цей стан може бути цілком нереалістичним, викликати манію величі та невразливості.
До групи стимуляторів належать кофеїн, нікотин, препарати елеутерококу, лимоннику, левзеї, корінь женьшеню та деякі ін.
Галюциногени, тобто такі лікарські препарати, вживання яких викликає у людини зорові або слухові галюцинації, зміни настрою - від депресії до невиправданої агресивності Потрапляючи до наркотичної залежності, наркоман перебуває у стані підвищеної готовності щодо вчинення злочину з метою відшукання коштів на їх придбання [3]. До них відносяться ЛСД, мескалін, псилоцибін.
Коноплі - марихуану і гашиш до перерахованих груп важко віднести, оскільки вони мають збуджуючий, галюциногенний та ейфорійний ефекти. Марихуану одержують з листя і верхніх частин стебла конопель. Смолиста речовина, що виступає на квітучих верхівках цих рослин, у висушеному і спресованому вигляді називається гашишем або анашею. У малих дозах марихуану і гашиш вживають, насамперед, заради досягнення ейфорії. Виникає ілюзія повного єднання з навколишнім світом і людьми; посилюється уява, народжуються несподівані асоціації, змінюється сприйняття часу і простори. Великі дози можуть спричинити агресію, непереборні бажання, марення. Подібно до алкоголю та інших наркотичних речовин марихуана навіть у незначних дозах руйнує надзвичайно тонкий механізм координації рухів. Дослідження американських вчених показали, що пілоти після паління сигарет із марихуаною відчували значні ускладнення при зльоті та посадці на складних етапах керування літаком. При цьому льотчики не помічали помилкових дій. Інше цікаве дослідження, проведене в США, стосувалося членів однієї релігійної групи. Віруючі відповідно до канонів своєї релігії не вживали алкогольних напоїв, не курили тютюну, не приймали психоактивних засобів, але часто курили марихуану. На момент дослідження вони вживали наркотик уже більше 7 років. Тести на інтелект і пізнавальні можливості, перевірка різноманітних функцій організму показали, що ці люди нічим не відрізняються від інших, а від паління марихуани - не більше наслідків, ніж від тютюну. У звіті Академії наук США зазначалося, що дослідження не підтверджують думку про серйозний збиток, що завдає марихуана здоров'ю. Вона лише викликає почастішання серцебиття, підйом кров'яного тиску, порушення в сенсорному сприйнятті та запам'ятовуванні.
Яким є механізм психоактивних речовин? Всі вони впливають на роботу головного мозку людини: прискорюють передачу сенсорних сигналів, або перешкоджають нервовим центрам виконувати свої функції. В основі ефектів, обумовлених дією психотропних речовин, - їх вплив на нейромедіатори - речовини, що передають сигнали від одного нейрона до іншого. Наприклад, кокаїн блокує біохімічну "кнопку", що обмежує виділення нейромедіаторів, і їх в організмі з'являється більше норми. Це призводить до ейфорії, надзвичайного припливу енергії, сил, гострих відчуттів. Проте, за тривалого використання кокаїну запаси нейромедіаторів виснажуються, і тоді замість ейфорії з'являється тривога та депресія. Вживання психоактивних речовин, як правило, викликає формування фізичної або психічної залежності від них. При фізичній залежності запаси нейромедіаторів, що вичерпалися, поповнюються за рахунок вживання наркотиків. Внутрішніми процесами починають управляти речовини, що надходять ззовні, і обійтись без них організм вже не може. У результаті виникає абстинентний (від лат. abstinens - утримують) синдром: людина, яка припинила вживання наркотику, відчуває комплекс неприємних, а іноді й болісних відчуттів, що з часом спричиняють смерть. Подібна залежність тягне за собою також розвиток толерантності: щоб викликати бажаний психотропний ефект, із кожним разом потрібно все більше і більше речовини. Зрештою, наркоман приймає дозу, яку організм не в змозі "перетравити", що, безумовно, спричиняє настання смерті.
Психологічна залежність теж є надто небезпечною. Так, отримавши полегшення в стресовій ситуації від паління марихуани (її вживання не веде до розвитку фізичної залежності), людина при новому стресі буде завзято повертатися до цього засобу. Методики лікування наркоманії, побудовані на порятунку від однієї тільки фізичної залежності, у даному разі виявилися неефективними - більшість пацієнтів знову починала вживати наркотики. Упоратися з психологічною залежністю складніше, ніж із фізичною.
Проблема полягає переважно не в самих психотропних препаратах. Як свідчить практика, їх заборона і знищення є неефективними. Вживання наркотиків і хвороблива пристрасть до них - психологічна проблема самої особистості, її життєвої позиції, ставлення до себе.
У сучасному світі, з його величезними перенаселеними мегаполісами, люди змушені жити так тісно, у такому інформаційному і стресовому режимі, коли психічна організація нерідко не витримує навантажень. Наркоманію вже розглядають не як особистісні труднощі нещасливих або "зайвих" людей, а як соціальну і психологічну

 
 

Цікаве

Загрузка...