WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Ретроспектива наркоманії та засоби протидії в Україні - Реферат

Ретроспектива наркоманії та засоби протидії в Україні - Реферат


Реферат
на тему:
Ретроспектива наркоманії та засоби протидії в Україні
Здавна люди вживають збуджуючі, заспокійливі, занурюючі в сон або викликаючі галюцинації речовини, які називають психотропними або психоактивними (від грец. психо - душа і тропос - зворот). До них належать не тільки наркотики і стимулятори, але й добре відомі всім кава, тютюн, алкоголь, а також деякі лікарські рослини.
Психоактивні речовини, що добувають із рослин, застосовуються багатьма народами у священних обрядах, повсякденних звичаях. Так, про властивості галюциногенних грибів знали шамани Євразії та Америки. Коноплі були відомі ще в Давньому Єгипті, а потім увійшли до ритуального використання скіфів. Священною рослиною інків вважалася кока. Дурман і блекота активно використовувалися для виготовлення чаклунських ліків, тютюн - у трубках миру, нарешті, без виноградного соку, що переграв, - вина, "крові Христової", - немислиме таїнство причастя.
Більшість сучасних наркотиків виготовляється хімічним способом - кокаїн, героїн, ЛСД, амфетаміни - мають рослинне походження, традиції, застосування, вживання яких на Сході сягає тисячі років. Європейська цивілізація стала по-новому відкривати для себе ці речовини лише у ХІХ ст. (при цьому лікарі сподівалися, що синтез нових ліків допоможе здійснити прорив у терапії). Так, у 1845 році психіатр Жак Жозеф Моро заснував у Парижі клуб аматорів гашишу. До речі, членами цього клубу були Олександр Дюма, Теофіл Готьє, Ежен Делакруа. У 1860 році німець Альберт Німан виділив із листя коки хлоргідрат кокаїну, а через 20 років Зигмунд Фрейд уже пропонував його своїм пацієнтам. Німець Генріх Дрезер у 1898 р. синтезував героїн, що діє в сто разів сильніше ніж опіум-сирець. Морфій був отриманий німцем Фрідріхом Сертюрмером ще в 1803 р. з опіуму. Медики, захоплені хімічними експериментами, не уявляли, що настіж розкрили двері у несвідомість усього людства [1].
Майже усі види відомих на сьогодні наркотиків було відкрито до Другої світової війни. У першу чергу це стосується опіумної групи, до якої входять морфій, героїн, кодеїн, метадон, фентаніл, які викликають важку форму залежності. Існують ще дві групи наркотиків, до яких входять стимулятори, серед яких на першому місці - кокаїн, а також психоделіки або галюциногени - головним з яких є ЛСД 25, відкритий у 1838 р. у Швейцарії Альбертом Хофманом у ході пошуку засобу проти мігрені та для полегшення вагітності.
Винахід у 1853 році Шарлем Габрієлем Провазом шприца для ін'єкцій започаткував новий етап вживання наркотиків. Дія речовин, що потрапляють прямо в кров, посилюється багаторазово. Сьогодні вживання наркотиків пов'язують насамперед з ін'єкціями (хоча необхідно зважити на те, що їх здійснюють у різні способи - курять, їдять, п'ють, нюхають.
Нелегальний ринок розповсюдження наркотиків у своєму сучасному вигляді склався нещодавно. Відома знаменита фірма вірменського ділка Закарьяна, яка виникла в Каїрі у 1925 р. і під виглядом килимів поставляла до Європи героїн і морфій. Самої ж значної на Далекому Сході та у США аж до Другої світової війни вважалася фірма грека Епіопулоса.
У Європі спалах наркоманії прийшовся на 1840 рік, коли в Англії було вжито заходів боротьби з алкоголізмом. Тоді в Манчестері аптечні торговці виготовляли опіумні пігулки для робітників, яким алкоголь, що подорожчав, виявився недоступним. В Ірландії вибухнула епідемія ефіроманії (щоправда, завдяки цьому було відкрито загальний наркоз). Застосування морфію під час громадянської війни у США для знеболювання при пораненнях призвело до поширення морфінізму. У 70-х роках ХХ століття емігранти з Китаю заразили Новий Світ згубною пристрастю до куріння опіуму. В Росії у період революції та громадянської війни використовувався кокаїн, який вважався ліками від депресії. У США у 20 - 30 роки часів сухого закону багато людей перейняли у робітників латиноамериканського походження звичку курити марихуану [2].
Що ж собою представляють наркотики? Групу наркотиків у вузькому розумінні складають так звані опіати - речовини, які добувають із маку: морфін, кодеїн, героїн, метадон. При їх вживанні виникає ейфорія, тіло стає начебто невагомим, зникають тимчасові та просторові межі. Проте, ціна гострих відчуттів є дуже високою: людина швидко опиняється у фізичній та психологічній залежності від опіатів і набуває толерантності, що змушує її постійно підвищувати дозу. Передозування нерідко призводить до пригноблення діяльності дихального центру та смерті.
У 70-х роках ХХ століття дослідники детально вивчили механізм дії наркотиків. За хімічним складом в опіумі багато спільного з ендорфінами - нейромедіаторами особливої групи, що входять до опіатної систему мозку. Зазначена система забезпечує нам знеболювання, покращує настрій, але "внутрішні наркотики" діють дуже м'яко і не завдають шкоди організму.
Навчившись виділяти нові похідні опіуму, хіміки і фармакологи, не бажаючи того, здійснили свій внесок у поширення наркоманії. Так, у 1803 р. в Німеччині з опіумного маку був отриманий морфін, який виявився у десять разів сильнішим за опіум. Наприкінці ХІХ століття німецький лікар Дрезер (він уперше застосував аспірин) синтезував на основі морфіну нову хімічну сполуку - кодеїн. Її використовували для знеболювання та як засіб від кашлю. Кодеїн є слабкішим за морфін, проте і він викликає фізичну залежність.
У десять разів сильніший за морфін інший опіат - героїн. Він викликає відчуття блаженства, яке незабаром змінюється на почуття задоволення, захищеності. Але виявилося, що фізична залежність від цього препарату в 91 % осіб, які почали його вживати, виникає менш ніж через три тижні. Героїн швидко руйнує мозок і нервову систему, людина миттєво деградує. Смерть від передозування героїну може наставати вже через рік - півтора після першого прийому.
Бензендрин був першим амфетаміном. Його застосовували в роки Другої світової війни для подолання втоми солдат. У 70-х роках цей препарат лікарі приписували для зниження апетиту і схуднення. Джоном Боулбі описано клінічний стан застосування бензендріна, згідно з яким людина, що приймає цей препарат, не відчуває провини за свої злочини.
Встановлено, що амфетаміни пригнічують апетит, збільшують частоту серцевих скорочень, підвищують кров'яний тиск і у великих дозах викликають почуття ейфорії. Вживання амфетамінів початково викликає відчуття фізичного задоволення, людина почувається у формі. Внутрішньовенна ін'єкція амфетаміну у великій дозі відразу ж викликає спалах гострої насолоди, що можна порівняти із сильним оргазмом. Потім наступає стан інтелектуальної збуджуваності, у людини з'являється

 
 

Цікаве

Загрузка...