WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Результати вивчення ситуації щодо товарообмінних операцій в економіці України - Реферат

Результати вивчення ситуації щодо товарообмінних операцій в економіці України - Реферат

комерційних посередників не вимагає. До таких суб'єктів можна віднести київську фірму "Промтехконтракт", донецькі фірми АТ "Данко", ТОВ "Ембрас Україна ЛТД", ВАТ "АРС", швейцарську фірму "Ду ферко". Однією з найвідоміших в Україні компаній такого типу є "Єдині енергетичні системи України" (ЄЕСУ).
Наприклад, ланцюжок "вугілля-кокс-метал". Успішне функціонування такого ланцюжка в сучасній Україні вимагає, щоб фірма-організатор мала надійний вихід на світовий ринок продукції чорної металургії і добре знала закони, що там існують. Це - перша умова. А, по-друге, потрібен контроль над допоміжними компонентами технологічного процесу - збагачувальними фабриками і коксохімічними заводами.
Величина прибутку в бартерних операціях, що різняться між собою як за товарною структурою, так і за кількістю ланок звичайно різна, але принцип механізму її формування - єдиний. Це гра суб'єктів підприємництва на різниці фактичних цін купівлі-продажу товарів. Тобто більший прибуток (а іноді івзагалі реальний прибуток) отримає той, на чию користь складаються ці цінові пропорції.
Переваги у менеджменті в сукупності із наявністю диференційованого капіталу дають змогу фірмам-посередникам активно впливати на формування цін на свою користь у процесі бартерних та толінгових операцій. Але, на жаль, часто такі підприємства створюються для одержання неконтрольованих надприбутків і контролюються злочинними угрупованнями.
Великий вплив на динаміку бартерних і толінгових операцій, причому не завжди на краще, справляють відповідні рішення, що їх приймають органи галузевого управління. Це обумовлено суто відомчим підходом до вирішення проблеми, в той час як професійні бартерні посередники діють на ниві міжгалузевих зв'язків.
В ряді випадків при укладанні бартерних контрактів зовнішньоекономічного характеру не робиться їх економічна та юридична оцінка, не проводяться маркетингові дослідження комерційної надійності і платоспроможності іноземних фірм. З цієї причини імпортні та експортні сторони бартерних і толінгових контрактів в ряді випадків були не збалансовані. Так, керівництвом Алчевського металургійного комбінату була укладена завідомо збиткова бартерна угода на поставку підприємству медтехніки. Одним з ініціаторів укладання цієї угоди був лідер бандитсько-рекетирського угруповання м. Алчевська громадянин Карпенко ("Седой"). Це не тільки спричинило нанесення матеріальних збитків підприємству, країні, але й створило передумови для зловживань кримінального характеру.
Не можна обминути і соціального аспекту бартерних та толінгових операцій. З одного боку, через товарообмінні операції бюджет не доотримує необхідних коштів, а це, в свою чергу, відбивається на його витратній частині, включаючи своєчасну виплату зарплати працівникам бюджетних організацій, пенсій, стипендій тощо.
З іншого боку, в умовах соціальних неплатежів для надзвичайно багатих виробничих підприємств бартер і толінг є єдиним засобом отримання зарплати їх працівниками. Звичайно, за таких умов ставлення широких верств населення до бартерних і толінгових операцій є далеко не однозначним.
До цього треба додати, що значна доля бартерних розрахунків присутня в міждержавних стосунках. Наприклад, укладення на найвищому державному рівні угод про постачання газу в Україну з Російської Федерації та Туркменістану. Це надає бартеру певної "психологічної" підтримки.
Однак, збільшення кількості невигідних для економіки держави зовнішньоекономічних товарообмінних операцій свідчить про відповідну негативну роль у цьому процесі кримінальних угруповань, що є джерелом макроекономічної дестабілізації. За рахунок ухилення від оподаткування, в тому числі з використанням прогалин у законодавстві з питань оподаткування, у 1997 р. до бюджету держави не надійшло понад 7 млрд грн. Виходячи з того, що майже 40% від обсягу реалізованої продукції складає бартер, в цьому році до бюджету не надійде податків на суму близько 5 млрд грн. Таким чином, бартерні операції не тільки негативно впливають на національну економіку України, але і потенційно можуть її зруйнувати, по-перше, тому що здійснюються поза банківською системою і суттєво обмежують можливості гривні як реального засобу розрахунку та платежу; по-друге, бартер провокує диспропорцію між заявленою і фактичною реалізованою угодою, тобто бартерні розрахунки як мінімум на третину дорожчі від звичайних; по-третє, бартер не тільки створює поживне середовище для тіньової економіки, а й безпосередньо сприяє подальшій її криміналізації.
Для поліпшення ситуації у сфері товарообмінних операцій, з метою зведення їх обсягів до мінімально допустимих вважаємо за доцільне: Міністерству економіки, Міністерству фінансів, Міністерству зовнішньоекономічних зв'язків та торгівлі, Міністерству юстиції України, іншим зацікавленим міністерствам та відомствам підготувати та подати до Кабінету Міністрів України проект Програми підтримки національного товаровиробника до 2000 року, в якій передбачити комплекс заходів, спрямованих на скорочення обсягів товарообмінних операцій; Міністерству внутрішніх справ, Службі безпеки, Міністерству фінансів, Національному банку за участю Генеральної прокуратури України здійснити спільні перевірки суб'єктів підприємництва, які проводять товарообмінні операції у зовнішньоекономічній сфері діяльності. За результатами перевірок розробити та запровадити механізм, який виключав би найменші можливості суб'єктів підприємництва діяти поза українськими банками при здійсненні товарообмінних операцій; Державній контрольно-ревізійній службі та Державній податковій адміністрації України провести інвентаризацію взаємозаборгованості між суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, надати Міністерству фінансів України пропозиції щодо суттєвого зменшення величини такої заборгованості та запровадження ефективної системи вексельного контролю і фінансових санкцій за перевищення фіксованого базового рівня реалізації продукції за бартерними угодами.

 
 

Цікаве

Загрузка...