WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Результати вивчення ситуації щодо товарообмінних операцій в економіці України - Реферат

Результати вивчення ситуації щодо товарообмінних операцій в економіці України - Реферат


Реферат
на тему:
Результати вивчення ситуації щодо товарообмінних операцій в економіці України.
Бартерні операції як ознака натурального господарства країни свідчать про дві найбільш принципові обставини. З одного боку, таке явище вказує на суттєве розбалансування виробничої і фінансової систем. З іншого, - є підстави вважати, що такий шлях здійснення господарських зв'язків в багатьох випадках вибирається не просто усвідомлено, а й умисно.
За умов хронічної недостатності обігових коштів продовжують зростати дебіторська і кредиторська заборгованості. За станом на 1 вересня поточного року сума дебіторської заборгованості між підприємствами України склала 87 млрд грн. (+18% з початку року), а кредиторської - 114 млрд грн. (+ 11% з початку року). Загальна сума неплатежів майже в 2 рази перевищує обсяги ВВП.
Через брак грошей до бартеру як засобу взаєморозрахунків і операцій з давальницькою сировиною (толінгу) звертались підприємства електроенергетики, вугільної, швейної, харчової промисловості, машинобудування та металообробки, будівельники шляхів сполучення та ін.
До товарообмінних операцій вдаються не тільки підприємства державного сектору економіки. У сфері приватного бізнесу частка бартерних операцій значно більша, ніж у сфері державної і змішаної форм власності.
Оскільки бартер здійснюється поза банківською системою, держава фактично не спроможна контролювати ці процеси. Така форма взаєморозрахунків здійснюється повністю в некерованому режимі.
Протягом 1997 року відбулося стрімке зростання ролі бартерних операцій в економічному розвитку України. Якщо у березні 1997 р. на долю бартеру (за даними Держкомстату України) припадало 32,0% від загального обсягу реалізованої промислової продукції, то вже у жовтні цього ж року цей показник виріс до 42,6%.
На початку 1998 року питома вага товарообмінних операцій в загальному обcязі реалізованої продукції складала 39%, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року частка бартеру збільшилась майже на 7%.
Найбільших обсягів товарообмінні операції набули в промисловості будівельних матеріалів (63,5%), деревообробній і целюлозно-паперовій промисловості (52,2%), хімічній, нафтохімічній і паливній промисловості (47,4%). Серед окремих підгалузей промисловості лідерство утримують шинна - 90%, рибна - 85%, виробництво будівельних матеріалів із деревини - 70%. В регіонах питома вага бартеру в обсягах реалізованої продукції складає: в Рівненській області - 65%, Луганській - 50,8%, Дніпропетровській - 51,2%.
При загальному поглибленні бартеризації єкономічних відносин у середині країни частина прямих товарообмінних операцій у зовнішньоекономічній сфері української економіки зменшується.
Стабільно скорочується частка бартеру в експорті товарів. Протягом січня-серпня поточного року, в порівнянні з відповідним періодом 1997 р., питома вага бартеру в зовнішньоторговельному обороті товарами зменшилась з 10,8% до 7,6% , а в імпорті - з 10,6 до 8,6%, або бартер скоротився з 2,2 млрд дол. США (1997 р.) до 1,5 млрд дол. (1998 р.), у тому числі в експорті, відповідно, з 968,7 млн дол. до 613,4 млн дол.
Позитивним є те, що, починаючи з 1997 року, вперше за останні роки, надходження імпортної частини бартерних контрактів перевищило експортні поставки. За січень-серпень 1998 р. це перевищення склало відповідно 246,9 млн дол. США.
Серед найважливіших чинників, що спонукає українські підприємства до бартерних операцій і операцій з давальницькою сировиною, слід назвати недостатній рівень кваліфікації керівництва, менеджерів у сфері маркетингу і, особливо, зовнішньоекономічних зв'язків. Прикладом може слугувати діяльність швейних підприємств Донеччини та Харківщини, керівництво яких слабо орієнтується у кон'юнктурі ринку, йде шляхом використання давальницької сировини, переадресовуючи всі маркетингові проблеми іноземним партнерам. Але, завдяки операціям з давальницькою сировиною, можливе відшкодування лише поточних витрат, а коштів на оновлення основних засобів виробництва і, в першу чергу, машин та обладнання не вистачає. Водночас, як свідчить досвід акціонерного товариства "Швейна фабрика ім. Тінякова" (Харківська область), рентабельність виробництва продукції при роботі з давальницькою сировиною складає 5%, а за умов закупівлі сировини - від 10 до 20%. Для акціонерного товариства виробничо-торговельної фірми "Еліта" зазначені показники становлять відповідно 2% і 20%.
Виробнича діяльність на умовах давальницької сировини відіграє велику роль у функціонуванні вітчизняної промисловості. Так, якщо за вісім місяців 1998 р. обсяги експорту давальницької сировини склали 70,9 млн дол. США, то обсяги імпорту - 597,5 млн дол. США і, по суті, наблизились до обсягів імпорту товарів в Україну за бартером за цей же період. Із загального обсягу імпорту давальницької сировини найбільша доля припадає на мінеральні продукти та текстильні вироби. Саме ці товарні групи визначають основні напрями переробки імпортної давальницької сировини. Причому, у випадку із надходженням давальницької нафти ситуація обумовлена відсутністю, поки що, для України альтернативних джерел цієї сировини, окрім російських родовищ.
З іншого боку, через дефіцит вільних коштів та необхідної організаційно-правової кваліфікації, українські експортери продають свою продукцію закордонним партнерам саме в Україні і не гарантують безпосередньо доставку до споживача.
Враховуючи наведене, найближчим часом, на нашу думку, не можна очікувати подальшого суттєвого скорочення питомої ваги бартеру та толінгу у зовнішньоторговельному обороті України. Цілком ймовірно, що ці показники зараз стабілізувались на своєму "природному" рівні для існуючих вітчизняних умов економічного розвитку.
Широке розповсюдження бартеру в українській економіці призвело до появи фірм, які спеціалізуються на наданні відповідних інформаційних послуг та формуванні бартерних ланцюжків, в той час як звичайний двосторонній бартер наявності таких спеціалізованих

 
 

Цікаве

Загрузка...