WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Рівень довіри до поліції (міліції): крос-національні зіставлення - Реферат

Рівень довіри до поліції (міліції): крос-національні зіставлення - Реферат


Реферат
на тему:
Рівень довіри до поліції (міліції): крос-національні зіставлення
Рівень довіри населення до соціальних інститутів є важливим показником легітимності та ефективності державної влади. Показник довіри, поряд з іншими об'єктивними (статистичними) відомостями, міститься у Комплексній системі оцінки діяльності органів внутрішніх справ та окремих підрозділів, що запроваджена з 2002 року у Російській Федерації. Керівництво польської поліції звертає увагу на результати соціологічних опитувань (загальнодержавних, регіональних, тематичних), що проводять незалежні дослідницькі організації. На державні органи, зокрема поліцію, покладається низка соціально орієнтованих функцій. Для перевірки якості роботи правоохоронців в Європі, США та деяких інших країнах світу запровадженні незалежні опитування. В містах Австрії та Німеччини поліція виступає ініціатором обстежень громадської думки з питань довіри до правоохоронців, їх іміджу тощо [1; 2]. Одним із критеріїв ефективності діяльності міліції, на який все частіше звертає увагу керівництво держави та МВС України, може виступати громадська думка [3, c. 7]. Соціологічна наука часто виступає як соціальна технологія, що дає змогу оцінити ситуацію у певній сфері, здійснити моніторинг явища та виробити на цій основі практичні рекомендації по удосконаленню діяльності соціальної організації, виокремити категорії людей за ступенем довіри соціальному інститутові [4; 5]. Метою публікації є аналіз широкого спектру сучасних досліджень, які відбивають довіру до правоохоронних інститутів, насамперед поліції (міліції), визначення на цій основі основних тенденцій громадської думки. Слід підкреслити, що порівняння даних щодо довіри в різних країнах можливе лише в межах проектів, що здійснені за єдиною методикою у певному регіоні, і, навіть показники, отримані в одній країні різними дослідниками, можуть не співпадати.
Ряд міжнародних соціологічних проектів включає в опитувальники запитання щодо довіри до поліції. Цей індикатор у загальному вигляді відбиває ставлення населення до даного правоохоронного інституту. Про важливість такого феномену, як довіра, та його вимірювання свідчить порядок денний Світового економічного форуму у швейцарському Давосі у 2003 р., на якому компанія "Геллап Інтернешнл" (США) презентувала дані обстеження громадської думки. Було опитано близько 36 000 респондентів у 47 країнах світу. Результати соціологічного опитування "Голос народу" (2002 р.) свідчать, що поліції довіряють у світі 57 % населення (6 місце у рейтингу і 17 соціальних інститутів) [6].
У Європі, зокрема, під егідою Євросоюзу реалізовано два проекти - "Євробарометр"(з 1972 р.) - соціологічне опитування близько 1000 респондентів у кожній країні Євросоюзу, яке проводиться двічі на рік, та "Кандидати на вступ до Європи" (з осені 2001 р.), яке здійснюється щорічно з аналогічною вибіркою.
Дані "Євробарометра" протягом останніх двох років свідчать, що найбільшою довірою у жителів Євросоюзу користуються армія та поліція. Зокрема, поліцію підтримує понад 60 % респондентів (перше або друге місце за рейтингом з 14 соціальних інститутів) [7]. За результатами "Євробарометра" № 60 найбільшою довірою поліція користується у скандинавських країнах - Фінляндії (88 %), Данії (86 %), а також у Німеччині (75 %) та Австрії (76 %) [8]. Далі за рейтингом довіри йдуть Греція (72 %), Італія (71 %), Швеція (70 %), Люксембург (65 %), Ірландія (62 %), Португалія та Іспанія (по 59 %), Нідерланди (58 %), Франція (55 %), Великобританія (55 %) та Бельгія (52 %). Дослідження компанії GfK (Німеччина) в квітні і травні 2004 р. стосувалося довіри респондентів до різних професій. Загалом понад 60 % населення країн Західної Європи довіряє поліцейському: у Фінляндії - 90 %, Швеції та Данії - 85 %, Швейцарії - 80 %, Німеччині - 78 %, Великобританії - 76 %, Італії - 79 %, Австрії - 76 %, Нідерландах - 74 %, Іспанії та Бельгії - 73 %, Франції - 63 %, Греції - 60 %.
Отже, в країнах Європейського Союзу населенню притаманна довіра, насамперед, до інститутів безпеки, що забезпечують стабільність у країні (армія і поліція). Довіра населення до поліції у країнах Західної і Північної Європи пояснюється традиційно високою правосвідомістю, результативністю та продуктивністю (адекватністю витратами бюджету) правоохоронців.
Згідно з результатами "Євробарометра" у 13 країнах-кандидатах поліція мала майже у півтора рази меншу довіру (42 %), ніж у діючих членах ЄС (65 %) [9]. Зокрема, Мальта (70 %), Туреччина (69 %), Кіпр (58 %) Угорщина (54 %), Естонія (47 %), Болгарія (45 %), Польща (43 %), Румунія (40 %), Словенія (37 %), Чехія (35 %), Латвія (34 %), Словаччина (32 %), Литва (31 %) [9]. Проект "Новий європейський барометр" (1998-2001 р.) включає опитування населення трьох країн Балтії і чотирьох країн, що належали до колишнього Радянського Союзу, а також дев'яти країн з перехідною економікою. Згідно з даними цього проекту, довіряють поліції (міліції) 20 % населення у Білорусі, 31 % - Болгарії, 19 % - Естонії, 27 % - Латвії, 26 % - Литви, 24 % Молдови, 36 % - Польщі, 13 % - Росії, 24 % - Румунії, 24 % - Сербії, 21 % - Словаччини, 30 % - Словенії, 29 % - Угорщини, 17 % - України, 47 % - Хорватії, 40 % - Чехії (середній показник становить 27 %)1. В Російській Федерації низка дослідницьких структур ("Лєвада-центр", "Всеросійський центр вивчення громадської думки") досліджує проблеми віктимізації населення, оцінки ним діяльності міліції (у тому числі і свавілля правоохоронних органів, порушення прав громадян з боку працівників міліції, коректності ставлення до людей) [10, с. 3; 11]. Так, за даними "Левада-центр" у 2005 році лише п'ята частина росіян довіряє міліції, понад 70 % громадян ставиться до неї з насторогою [12, с. 5].
Опитування "Ставлення громадян України до інституту виборів та наміри стосовно участі у виборах", яке було здійснено Центром Разумкова (квітень-травень 2004 рр.), засвідчило, що міліція отримала 3,62 бала за шкалою від 0 до 10 (чим краще ставлення - тим вище була оцінка). Аналогічні шкали (0 - цілковита недовіра, 10 - повна довіра) використовувалися в "Європейському соціальному дослідженні" (2005 рік). Середній бал довіри до поліції (міліції) населення Австрії - 6,2, Бельгії - 5,8, Швейцарії - 6,9, Чехії - 4,2, Німеччини -

 
 

Цікаве

Загрузка...