WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Прояви тіньової економіки в агропромисловому комплексі України - Реферат

Прояви тіньової економіки в агропромисловому комплексі України - Реферат

зборів;
незаконне переміщення тютюнових і алкогольних виробів через митний кордон України.
За даними МВС України, у спиртовій та лікеро-горілчаній галузі за період 2000 - 2002 рр. порушено близько 300 кримінальних справ.
За виявленими на підприємствах тютюнової промисловості фактами правопорушень за останні 3 роки порушено більше 20 кримінальних справ.
Враховуючи ситуацію, що склалася у цій важливій галузі АПК, Верховною Радою України 7 лютого 2002 р. був прийнятий Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо державного регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Прийняття цього Закону є прикладом вдалого державного регулювання, тому що воно:
поліпшило систему ліцензування відносно алкогольних напоїв та тютюнових виробів, визначивши органи з питань ліцензування та їх повноваження, ліцензійні умови, види діяльності котрі підлягають ліцензуванню, вичерпний перелік документів, які подаються органу ліцензування для одержання ліцензії, плату за її видачу, підстави анулювання останньої;
визначило маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
встановило використання спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого плодового для виробництва алкогольних напоїв та парфумерно-косметичної продукції;
оптимізувало нормування втрат при виробництві спирту та алкогольних напоїв.
Крім цього, з метою підвищення ефективності реалізації державної політики у сфері державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, збільшення надходжень до Державного бюджету Президентом України був виданий Указ від 27 грудня 2002 р. "Про заходи щодо запровадження державної монополії у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів" № 1234/2002, який має позитивне значення, оскільки встановив єдині засади державної політики у цій важливій галузі агропромислового комплексу України.
Контрабанда продуктів переробки є домінуючою складовою "тіньової" економіки АПК, саме вона дозволяє уникати сплати митних платежів одержувати від злочинної діяльності максимальний прибуток, переказувати грошові кошти на рахунки в іноземні банки та у такий спосіб накопичувати капітал.
Контрабанда нерозривно пов'язана з корупцією в органах влади, управління, правоохоронних органах, банківських структурах і т.ін. та суттєво впливає на стан тіньової економіки в країні. Вона завдає збитків економіці держави, встановленому правопорядку в галузі міжнародної торгівлі, порушує державний суверенітет.
Протягом останніх років у 1,6 рази зросла кількість затримань товарів, що незаконно переміщувалися через кордон, а вартість затриманих товарів - у 2,1 рази. Зросли обсяги затриманих прикордонниками товарів, зокрема горілчаних виробів - у 3 рази, цукру - у 2,4 рази, тютюнових виробів - у 1,9 рази.
Контрабандисти активізували свою діяльність практично на всіх ділянках кордону. Таке становище є наслідком, перш за все, "прозорості" 4579 км кордону, що становить 55,7 % від усієї довжини державного кордону України, а також, приблизно, 1500 доріг, що зв'язують нашу країну із суміжними державами на Півночі, Сході та Південному Заході, з яких лише 98 забезпечено всім необхідним обладнанням у митному відношенні. А звідси - намагання криміналітету використати цю ситуацію у своїх злочинних цілях.
Починаючи з 1994 року, контрабандні операції з підакцизними товарами посіли перше місце серед інших видів контрабанди. Злочини скоюються шляхом ввезення підакцизних товарів на митну територію України під виглядом транзиту з подальшим незаконним відчуженням без оплати митних та інших зборів з використанням митних документів.
Тільки за 2 останні роки митниками України виявлено 2,5 тис. випадків незаконного переміщення через митний кордон України спирту на суму понад 11 млн грн та 1,25 тис. випадків переміщення горілчаних виробів на суму більше 500 тис. грн.
Таким чином, підсумовуючи вищевикладене, можна дійти висновку, що поширення тіньової економічної діяльності призводить до таких негативних наслідків:
скорочення обсягів інвестицій в економіку держави та відпливу капіталу за кордон;
дискримінації суб'єктів підприємницької діяльності, недобросовісної конкуренції або неправомірного її обмеження;
нераціонального розміщення трудових ресурсів;
нерегламентованості зайнятості та доходів населення, різкого розшарування населення;
правового нігілізму та недовіри до органів державної влади;
криміналізації суспільства;
появи економічної бази для впливу на державних посадових осіб, засоби масової інформації, політичні події, народних депутатів.
Виходячи з того, що тіньова економіка в Україні створює реальну загрозу національній безпеці та демократичному розвитку держави, негативно впливає на суспільне життя - економіку, політику, управління, соціальну та правову сфери, громадську свідомість, міжнародні відносини - Президентом України виданий Указ "Про заходи щодо детенізації економіки України на 2002 - 2004 роки" від 5 березня 2002 р. № 216/2002.
У цьому Указі з метою забезпечення виконання державою соціальних гарантій та відповідних зобов'язань в інтересах суспільства, збільшення обсягів реального внутрішнього продукту передбачається здійснення комплексу заходів щодо детінізації економіки за такими напрямами:
дерегулювання підприємництва;
удосконалення управління державними корпоративними правами та ринкових механізмів управління в сфері економіки;
легалізації нерегламентованої зайнятості та доходів населення;
удосконалення функціонування окремих товарних ринків;
удосконалення грошово-кредитної та банківської систем;
реформування податкової системи;
посилення контролю у бюджетній сфері;
удосконалення системи контролю у сфері зовнішньоекономічної діяльності;
удосконалення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Реалізація цих заходів за умови політичної та громадської підтримки уможливить усунення причин, що призвели до значного поширення тіньової економіки, криміналізації соціально-економічної сфери.
Легалізація тіньової економіки призведе до посилення підприємницької активності, підвищення доходів та соціальної захищеності широких верств населення. Економіка України стане більш привабливою для зовнішніх і внутрішніх інвесторів.
Декриміналізація соціально-економічної сфери буде сприяти формуванню гармонійних відносин у суспільстві, забезпеченню основних прав і свобод людини.
Список використаних джерел
1. Николаева М., Шевяков А. Теневая экономика, методы анализа и оценки (обзор работ западных экономистов). - М., 1987. - С. 53.
2. Базилюк А.В., Коваленко С.О. Тіньова економіка в Україні. - К.: НДЕІ Мінекономіки України, 1998. - 206 с.
3. Марценко Є.В. Реформування АПК: аналіззлочинів, що скоюються // Вісник прокуратури. - 2002. - № 2. - С. 69 - 75.

 
 

Цікаве

Загрузка...