WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Прояви тіньової економіки в агропромисловому комплексі України - Реферат

Прояви тіньової економіки в агропромисловому комплексі України - Реферат

супроводжується низкою характерних негативних проявів, зокрема:
заниженням вартості майна підприємств при проведенні його оцінки;
стримуванням адміністрацією підприємств акціонування з метою створення умов щодо придбання об'єктів в особисту власність через підставних осіб або розкрадання їх майна;
придбанням акцій через підставних осіб, включенням до числа акціонерів, які не є працівниками підприємств;
передачею держмайна у приватну власність на підставі рішень не уповноважених на це осіб;
змовою посадових осіб об'єкта приватизації з лідерами кримінальних структур шляхом передачі майна в оренду або у власність;
невиконанням інвестиційних зобов'язань і т. ін.
У ході проведення оперативно-розшукових заходів щодо протидії діяльності організованих злочинних угруповань у сфері приватизації правоохоронними органами виявлено ряд фактів, що свідчать про збільшення кількості протиправних дій під час приватизації державного та комунального майна.
Поглиблений аналіз тіньової економічної діяльності у агропромисловому комплексі України дає підстави окреслити такі основні напрями зловживань у цій важливій галузі в період реформування [3]:
1. Що притаманні галузі незалежно від її трансформації:
розкрадання матеріальних цінностей, державного або колективного майна;
зловживання службовим становищем;
неефективне, нецільове використання бюджетних та позабюджетних коштів;
шахрайство з фінансовими ресурсами, фіктивне підприємництво;
недбале зберігання, нестача і псування сільськогосподарської продукції.
2. Що існують тільки в період реформування:
порушення при реорганізації колективних сільськогосподарських підприємств порядку прийняття рішень з питань реформування, невиконання рішення в частині створення на базі вказаних підприємств нових агроформувань;
невідповідність вимогам чинного законодавства статутних документів новостворених агроформувань (зокрема, в частині правонаступництва);
відсутність належного контролю з питань реорганізації підприємств, інвентаризації майна сільгоспвиробників;
невключення осіб, які мають право на одержання земельної частки (паю), у списки на їх одержання;
безпідставне включення осіб, які не мають права на одержання земельної частки (паю), у списки на їх одержання;
несвоєчасний розгляд сільськими, селищними радами заяв членів колективних сільськогосподарських підприємств, які мають право па земельну частку (пай), та вчинення перешкод при виділення його в натурі;
встановлення розміру орендної плати нижче рівня, передбаченого законодавством;
зловживання спеціалістів земельних ресурсів при виготовленні документів, необхідних для одержання державного акту на право власності на землю;
зловживання працівників органів місцевого самоврядування при оформленні оренди земель;
незаконне списання основних засобів серед КСП, які готувалися до реформування;
безпідставне відчуження майна колишніх КСП та витрачання грошових коштів, що надходять від цього за власним розсудом керівників агроформувань;
правопорушення, пов'язані з використанням сільгосптехніки іноземного виробництва на правах лізингу.
Слід відмітити, що останнім часом набули поширення злочини, пов'язані зі зловживанням владою або службовим становищем (ст. 364 КК України).
Так, наприклад, в Царичанському районі Дніпропетровської обл. порушено кримінальну справу відносно директора ТОВ "Гермес і До" (м. Дніпропетровськ) і одночасно засновника ТОВ "Лан" (с. Прядівка, Царичанського району, Дніпропетровської обл.) К., який зловживаючи службовим становищем, дав усну вказівку директору ТОВ "Лан" Ж. на безпідставну (без рішення загальних зборів засновників підприємства) передачу врожаю 2001 року в розпорядження ТОВ "Гермес і До", внаслідок чого товариству "Лан" було заподіяно збитки на суму понад 4,9 млн грн.
Крім цього, з появою у новому Кримінальному кодексі ст. 209 (про легалізацію (відмивання) грошових коштів та іншого майна, здобутих злочинним шляхом) порушено ряд кримінальних справ за ознаками цього злочину а саме: в Березівському районі Одеської обл. порушено кримінальну справу відносно директора "Аванта плюс", який шляхом надання підроблених документів скоїв розкрадання майна з ВАТ "Березівський елеватор", що належало ТОВ "Краянц" на загальну суму 663 тис. грн та з метою отримання готівки перерахував грошові кошти, що були отримані від реалізації майна, до ТОВ "Палада".
На особливу увагу заслуговує переробна галузь АПК, де активно застосовуються механізми виготовлення необлікованої "тіньової" продукції, зокрема, спирту, лікеро-горілчаних виробів.
Динаміка легального виробництва горілки та лікеро-горілчаних виробів свідчить про послідовне нарощування обсягів виробництва: якщо у 1999 році їх виробництво складало 21 млн дол., то у 2001 р. - 21,4 млн дол., а у 2002 р., за даними Державного комітету статистики України, виробництво горілки та лікеро-горілчаних виробів збільшилося на 6 % - до 22,7 млн дол.
Виходячи з оцінок експертів, потреби українського ринку у горілчаних напоях оцінюються у 30 - 35 млн дол. на рік, з яких 10 - 12 млн дол. становить "тіньовий" ринок.
Згідно з бюджетом на 2002 рік планувалося зібрати 2,542 млрд грн акцизних зборів з товарів, вироблених в Україні, та 676 млн грн - за імпортовані товари.
Таким чином, у 2002 році за рахунок виробництва лікеро-горілчаних виробів у тіньовому секторі зменшилася сума акцизних зборів і держава недоодержала близько 1 млрд грн.
За підрахунками, спиртова галузь за рівнем сукупного нелегального прибутку (від 300 до 1000 %) знаходиться на третьому місці після нафтового та приватизаційного бізнесу.
За останні декілька років випуск та продаж нелегальної та фальсифікованої лікеро-горілчаної продукції перетворилися на справжню індустрію.
Динаміка виробництва тютюнових виробів свідчить про позитивні тенденції в галузі. Якщо у 1996 році виробництво тютюнових виробів становило 44,8 млрд шт., то у 2001 - 69,4 млрд штук. За минулий рік виробництво тютюнових виробів досягло 80,1 млрд штук.
Потреби вітчизняного ринку в тютюнових виробах складають, за оцінками фахівців, приблизно 68 - 75 млрд. штук. Відносно стабільну частину споживання тютюнових виробів складає нелегально завезена в Україну тютюнова продукція.
У 2001 - 2002 рр., за оцінками фахівців, обсяги нелегального обігу тютюнових виробів склали близько 5 - 10 млрд. штук, бюджет недоотримав 500 млн грн.
За результатами перевірок суб'єктів підприємницької діяльності, які займаються виготовленням та реалізацією спирту, лікеро-горілчаних і тютюнових виробів, встановлено, що найбільш поширеними злочинами в цій сфері є:
ухилення від сплати зборів;
виготовлення та реалізація фальсифікованої алкогольної продукції;
використання підроблених марок акцизного збору;
ненадходження відпущеної з спиртозаводів продукції до місця призначення;
реалізація продукції власноговиробництва за заниженими цінами та ставками акцизних

 
 

Цікаве

Загрузка...