WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Прояви тіньової економіки в агропромисловому комплексі України - Реферат

Прояви тіньової економіки в агропромисловому комплексі України - Реферат


Реферат
на тему:
Прояви тіньової економіки в агропромисловому комплексі України
Сучасні процеси політичної та економічної перебудови України свідчать, що серед багатьох проблем, які потребують радикального вирішення, існує проблема тіньової економіки.
Формування виваженої політики у галузі розбудови громадянського суспільства і правової держави є неможливим без наукового аналізу суті та змісту тіньової економіки в Україні як соціально-політичного та економічного явища, її основних чинників та механізмів подолання.
Зазначена проблема сьогодні набуває особливої актуальності у контексті реформування сучасного українського суспільства, тому що тіньовий обіг капіталів прямо загрожує економіці, соціально-політичній сфері, духовним цінностям суспільства, стає одним із основних факторів нестабільності в державі.
На сьогодні проблема тіньової економіки набула загальнодержавного значення.
Стрімкий перехід України у 90-ті роки минулого століття від адміністративно-регульованого народного господарства до ринкової економіки негативно позначився на структурі промислового та сільськогосподарського виробництва.
Відбулося зміщення акцентів на суб'єкти господарювання, для яких головне - одержання прибутку, котрий часто містить ознаки злочинного походження. Накопичення великих розмірів таких капіталів зумовлює їх цільове використання - відтворення кримінального промислу. Тіньові капітали продукують зміну легальних форм суспільно-економічних відносин на тіньові.
Поняття "тіньова" економіка найбільш повно визначене західним вченим Е. Фейгом. Він вважає, що "тіньова" економіка включає всю економічну діяльність, яка з будь-яких причин не враховується офіційною статистикою і не потрапляє до валового національного продукту [1].
Особливо гостро проблема тінізації економіки постає в країнах, де відбуваються перетворення соціально-економічних відносин.
За сучасних умов переходу економіки України до ринку спостерігається різке зростання злочинності, зміна її структури. На тлі "первинних цінностей" ринкового суспільства (легалізація джерел доходів, свобода підприємництва, обмеженість державного контролю і впливу на діяльність суб'єктів підприємництва, майнове розшарування суспільства на багатих і бідних, збагачення за будь-яку ціну) зародилися такі негативні явища, як розчарування більшості населення у майбутньому, зневірювання стосовно спроможності влади захистити людей від натиску злочинності, деградація і розлад моральних норм поведінки, агресивність і т. ін.
Динаміка тінізації економіки свідчить, що на її рівень у період соціально-економічних перетворень впливає ціла низка чинників, а саме:
нестабільність податкового законодавства, високий податковий тиск і нерівномірність податкового навантаження на суб'єкти господарювання, низький рівень податкової дисципліни;
надмірне регулювання підприємницької діяльності;
низький рівень заробітної плати в державному секторі економіки;
корупція в державних органах та органах місцевого самоврядування;
правова незахищеність суб'єктів господарювання від зловживань збоку посадових осіб державних органів та органів місцевого самоврядування;
недостатня "прозорість" процедури приватизації державного майна.
Все зазначене сприяє відтворенню факторів, що породжують тіньовий бізнес. Найбезпечнішою для держави є вірогідність того, що тіньова економіка з її високою прибутковістю може затягувати легальну економку до руйнівної конкуренції, внаслідок чого відбувається зростання рівня економічної злочинності [2].
Крім господарюючих суб'єктів, що мають пряме відношення до економічних процесів, опосередкованими учасниками тіньових економічних відносин є представники державного апарату, корумповані чиновники. Переважно ця категорія осіб не завжди бере безпосередню участь в економічній діяльності підприємця, вона створює каталітичний (прискорений) вплив на економічні відносини, своєчасно знімає можливі негативні нашарування, уможливлює отримання надприбутку, частиною якого може користуватися.
Кримінальні відносини тіньової економіки містять усі види економічної злочинності.
Упродовж 2000 - 2002 років за умов прискореного реформування агропромислового комплексу (АПК), визначеного положеннями Указу Президента України, стрімко збільшилася кількість злочинів та протиправних проявів при приватизації основних фондів та майна, перерозподілі прав власності переробних підприємств, ремонтно-технічних, транспортних та будівельних організацій АПК.
За час дії Указу Президента України "Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки" від 3 грудня 1999 р. лише органами МВС викрито понад 20 тис. корисливих злочинів, з яких 7,6 тис. розкрадань (38,2 %), вчинених посадовими та матеріально-відповідальними особами, 8,1 тис. - посадових злочинів (40,6 %).
Зростає кількість корисливих злочинів, які скоюють керівники сільгосппідприємств. У 1991 році до кримінальної відповідальності було притягнуто лише 96 керівників сільгосппідприємств, у 1995 - 584, а у 2000 - вже 764. У процесі приватизації об'єктів АПК у 2000 р. викрито злочинів майже удвічі більше, ніж у 1999 р.
Протягом 2002 року в агропромисловому комплексі тільки співробітниками МВС викрито біля 8 тис. корисливих злочинів. Серед них - привласнення, розтрати майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем (1,5 тис.). До кримінальної відповідальності притягнуто 3,4 тис. осіб, з яких близько 3 тис. - керівники сільгосппідприємств. Сума матеріальних збитків становить понад 70 млн грн.
Практично у всіх регіонах країни виявлені і задокументовані численні порушення з боку посадових осіб та керівників місцевих владних органів при приватизації.
Так, у лютому 2002 року прокуратурою Святошинського району м. Києва порушено кримінальну справу відносно злочинної групи у складі директора та головного бухгалтера ЗАТ "Аграрник", які, зловживаючи посадовим становищем, протягом 1997 - 2001 рр. шляхом незаконного залучення та використання майнових сертифікатів придбали пакети акцій 87 підприємств на загальну суму 33 млн грн та у подальшому обернули їх на свою користь.
За кримінальними справами, порушеними органами СБУ, встановлено незаконне відчуження шляхом фальсифікації рішень загальних зборів КСП земельних ділянок вартістю за кадастровою, а не ринковою оцінкою понад 3,5 млн грн.
Підрозділами СБУ при перевірці проведення реформування КСП задокументовано незаконне привласнення керівниками господарств майже 2 млн акцій переробних та інших підприємств АПК. Їх переважна більшість була реалізована криміналізованим комерційним структурам, які практично монополізували на регіональному рівні постачання селу енергоносіїв та збут сільгосппродукції.
Приватизація державної та колективної власності, розвиток підприємництва призвели до розширення сфери кримінального капіталу, що постійно відтворюється на розширеній основі.
Як свідчить аналіз, процесприватизації об'єктів АПК

 
 

Цікаве

Загрузка...