WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Про узагальнення результатів аналізу процесів щодо дій організованих бандитських формувань - Реферат

Про узагальнення результатів аналізу процесів щодо дій організованих бандитських формувань - Реферат


Реферат
на тему:
Про узагальнення результатів аналізу процесів щодо дій організованих бандитських формувань
Процеси, які відбуваються у кримінальному середовищі в сучасних умовах, набувають стійкої тенденції до трансформації, характеризуються різким зростанням особливо небезпечних насильницьких злочинів із застосуванням зброї, насамперед появою організованих бандитських формувань.
Розраховуючи на раптовість, залякування погрозами, озброєні, сучасні гангстери діють майже відкрито, зухвало і жорстоко, нерідко з використанням вибухових речовин та пристроїв.
Аналіз свідчить, що поява бандитських формувань стала можливою внаслідок різноманітних факторів, які відбуваються в Україні, в тому числі таких, як послаблення ролі держави в суспільстві, втрата нею ряду важливих функцій в економіці, повільне проведення реформи правоохоронних органів, відток професійних кадрів у комерційні структури та ін. Це дало можливість злочинним угрупованням швидко удосконалити свою організаційну структуру, професіоналізуватись, озброїтись, інтернаціоналізуватись та визначити шляхи збагачення, зайнятись розподілом сфер впливу і ліквідацією конкурентів. Більш того, надходить інформація про намагання організованих бандитських yгpyпoвань вплинути на визначення складу Уряду.
Бандитськими формуваннями, які були викриті у 1995 році, скоєно 328 злочинів, в тому числі 30 вбивств, 2 тяжкі тілесні ушкодження, 118 розбійних нападів, 21 грабіж, 10 крадіжок, 16 вимагательств, 1 захоплення заложника, 9 фактів незаконного обігу зброї. У злочинців вилучено 21 автомат, 4 гвинтівки, 23 пістолети, 2 револьвери, 18 обрізів, 7 мисливських рушниць, 5 одиниць саморобної зброї, 3 кг 500 г наркотичних речовин, а також 12 автомашин, 3 мотоцикли. До кримінальної відповідальності притягується 222 особи, які входили до складу бандитських формувань.
Для окремих угруповань характерна вузька спеціалізація і проста структура. Спрямованість злочинних дій інших угруповань залежала від наявності зброї, мобільності, кількості учасників, зв'язків із злочинцями різних регіонів, в тому числі з особами кавказької національності. З прибутків від злочинної діяльності та добровільних внесків його учасників такі угруповання формували "злодійські каси".
Найбільшу суспільну небезпеку та особливі складнощі при виявленні та знешкодженні представляють організовані бандитські формування з великою кількістю учасників, міжрегіональними зв'язками, очолювані авторитетами кримінального середовища і чітким розподілом ролей у банді. Такі групи мають зв'язки з ділками тіньової економіки, з метою "відмивання" коштів, здобутих злочинним шляхом, створюють свої підприємницькі структури, займаються вимаганням у громадян і представників комерційних підприємств грошових коштів, скупкою ваучерів і приватизацією об'єктів державної власності.
Сучасні бандитські формування мають такі специфічні ознаки, як організованість, наявність лідерства і керівного ядра, озброєність, стійкість злочинної діяльності, корисливо-насильницька мотивація протиправної діяльності, які відрізняють їх від суміжних злочинних проявів.
Правоохоронними органами України здійснюються заходи щодо протидії організованим бандитським формуванням. Порівняно з попередніми роками, у 1995 р. збільшилась кількість порушених кримінальних справ та направлених до суду за ознаками бандитизму. За ініціативою Координаційного комітету Верховним Судом України була вивчена судова практика по справах про злочини, передбачені ст. 69 Кримінального кодексу України. За результатами вивчення Пленумом Верховного Суду 7 липня 1995 р. було прийнято відповідну постанову. Після її прийняття, можливо, що кількість кримінальних справ, порушених за ст. 69 КК, у найближчий час збільшиться, однак вірогідність притягнення всіх осіб (а особливо лідерів бандитських груп) до кримінальної відповідальності та засудження за бандитизм залишиться незначною. Причиною цього є не тільки недосконалість кримінального та кримінально-процесуального законодавства, а й недостатній професіоналізм співробітників правоохоронних органів.
Разом з тим, дослідження показало, що на ефективність боротьби правоохоронних органів з організованими бандитськими формуваннями негативно впливає відсутність професійного ядра з числа працівників спеціальних підрозділів, спроможних вести роботу на упередження в кримінальному середовищі, увійти керівного ядра до керівного ядра і задокументувати діяльність злочинного угруповання; високопрофесійних слідчо-оперативних груп, які спеціалізувалися б на викритті та розслідуванні організованих бандитських угруповань; системи статистики та обліку, яка давала б змогу реально оцінювати стан та ефективність роботи правоохоронних органів у боротьбі з бандитизмом; взаємодії та співпраці зі спеціальними підрозділами інших країн по знищенню бандитських угруповань. Назріла необхідність у прийнятті Закону "Про правову допомогу".
Вибіркове вивчення кримінальних справ про бандитизм свідчить про те, що у процесі попереднього слідства не встановлюються джерела придбання бандитами зброї, слідчі не дають оперативним підрозділам окремих доручень щодо проведення оперативно-розшукових заходів з встановлення всієї сукупності доказів по справі. Оперативні підрозділи міліції ще недостатньо використовують можливості оперативно-технічних засобів при документуванні злочинної діяльності бандитських формувань, особливо при затриманні злочинців та їх явки з повинною.
На наш погляд, цьому також сприяє ще недостатня організуюча роль з боку органів прокуратури, на які законом покладено розслідування кримінальних справ цієї категорії.
Безумовно, не можна не погодитися з тим, що на результативність заходів правоохоронних органів щодо протидії організованим бандитським формуванням впливає відставання правової бази, але вже сьогодні правоохоронні органи мають на озброєнні такий гострий правовий інструмент, як ст. 69 КК України. Диспозиція даної статті передбачає відповідальність не тільки за участь в озброєній банді, але й за сам факт організації такої банди.
В той же час на практиці при кваліфікації діянь злочинних угруповань за ознаками бандитизму є непоодинокими випадки кваліфікації таких діянь, як розбій. Це пояснюється не тільки недостатнім професійним рівнем

 
 

Цікаве

Загрузка...