WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Протидія злочинності у сфері інформаційно-комунікаційних технологій - Реферат

Протидія злочинності у сфері інформаційно-комунікаційних технологій - Реферат

Сучасні технічні засоби дають можливість проведення відеозапису і фотографування, одночасно перетворюючи їх на цифрову (комп'ютерну) форму, при цьому якість зображення та його збереження залишаються постійними, тобто, не старіють навіть від багатократного копіювання. Отже, спеціально підібране програмне забезпечення також є невід'ємною частиною науково-технічних засобів, необхідних для провадження слідчих дій, що розглядаються [7].
В.Г. Хахановський зазначає, що широке розповсюдження комп'ютерних технологій, їх масове використання у різних галузях, у тому числі зі злочинними намірами, створює об'єктивну основу для отримання цінної оперативної інформації, документування злочинних дій певних осіб шляхом прихованого контролю комп'ютерних масивів інформації, повідомлень, що передаються комп'ютерними мережами. Він вказує на особливе місце заходів прихованого отримання комп'ютерної інформації, які можуть здійснюватися в межах проведення відповідних оперативно-технічних заходів [8].
Ми вважаємо, що виникла потреба в якості оперативно-технічних засобів ОРД розглядати інформаційно-комунікаційні технології виявлення та фіксації фактичних даних про злочинну діяльність.
Рекомендовані VII Конгресом ООН, а потім Генеральною Асамблеєю ООН у 1985 році керівні принципи в галузі попередження злочинності і кримінального правосуддя містять і такий розділ, як "Сучасна техніка і можливості для зловживання", в якому підкреслюється, що нові досягнення науки і техніки варто широко використовувати в інтересах ефективного попередження злочинності.
Так, Є.В. Демянчук вказує на особливості здійснення оперативно-розшукових заходів в інформаційній сфері (Інтернет) з використанням сервісних пошукових програм [6, с. 401].
Вже напрацьовано позитивний міжнародний досвід застосування в оперативно-розшуковій діяльності спеціального програмного забезпечення. У 1999 році агенти ФБР, одержавши дозвіл судді Нью-Джерсі, проникли до контори Нікодемо Скарфо-молодшого, сина мафіозного авторитета Малюка Ніккі Скарфо, який відбував строк ув'язнення. Агенти встановили програму реєстрації роботи клавіатури на персональних комп'ютерах Скафо-молодшого. Одержані дані були використані против Скафо на процесі 2001 року, за результатами якого його було визнано винним в організації незаконної тоталізаторної мережі. Адвокати Скафо наполягали на вилученні комп'ютерних доказів із матеріалів справи на тій підставі, що вони нібито одержані з порушенням конституційних прав підзахисного. Але суддя Ніколас Політай визнав докази, зауваживши, що з використанням нових технологій злочинцями органи правопорядку повинні робити те саме. В березні 2001 року Скафо визнав себе винним за федеральним звинуваченням [3].
Правоохоронні органи США використовують програми фіксації роботи клавіатури, які дозволяють записувати всі проведені користувачем натискання на клавіші (WinWhatWhere Investigator, Specter Pro, Key Ghost, DIRT), в якості законного засобу на зразок електронного прослуховування (для встановлення програми на комп'ютері підозрюваного потрібен дозвіл судді). Більшість програм реєстрації роботи на клавіатурі потребують фізичного встановлення на комп'ютер - за допомогою компакт-диску, дискети, безпосередньо з мережі, або через електронну пошту. Програми дуже складно виявити тому, що вони резидентно працюють на жорсткому диску комп'ютера. Так, програма Investigator періодично себе перейменовує та переміщує на нове місце в межах жорсткого диску.
В Україні питання правових підстав проведення технічних заходів документування злочинної діяльності на комп'ютерних та комунікаційних мережах із застосуванням досягнень новітніх технологій вперше розглянуто у законопроекті "Про моніторинг телекомунікацій" (реєстр. № 4042 від 07.08.03), яким передбачено створення механізму проведення моніторингу мереж передачі даних на засадах національного законодавства та міжнародного права, зокрема положень резолюції Ради Європи ENFOPOL 98. Створення даного механізму дозволить правоохоронним органам України в прийнятні терміни отримати сучасну ефективну технологію зняття інформації з каналів мереж телекомунікацій з метою попередження чи розкриття злочинів, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України, особливо таких, як кіберзлочини та тероризм, а також здійснення ефективної взаємодії з правоохоронними органами іноземних держав з питань моніторингу телекомунікацій у процесі боротьби зі злочинністю.
Відповідно до законопроекту створюється інтегрована мережа моніторингу - складний стаціонарний комплекс апаратно-програмних засобів, які забезпечують можливість доступу до всіх діючих в України цифрових систем зв'язку, приєднаних до телефонної мережі загального користування. У суб'єкта ОРД встановлюються так звані "робочі місця" віддаленого користувача, з'єднані захищеними лініями зв'язку з інтегрованою системою моніторингу. З кожного робочого місця можна ввести установчі дані (номер телефону, адресу електронної пошти) об'єкту, який підлягає контролю та відносно якого є санкція суду. Кожен факт використання системи заноситься у протокол, який ведеться за допомогою сучасних інформаційних технологій і служить джерелом доказів у кримінальному судочинстві.
За словами посадовихосіб СБ України, система моніторингу забезпечить можливість доступу до будь-якого сеансу зв'язку абонента під час користування послугами мережі комунікацій. В реальному часі можливо гарантовано ідентифікувати та копіювати зміст сеансів зв'язку з використанням сучасних технологій. Імпортне обладнання, яке застосовується для моніторингу телекомунікацій, дуже дорого коштує. Тому було прийняте рішення про створення національного ряду засобів моніторингу всіх функціонуючих в Україні систем телекомунікацій. Маються на увазі і системи мобільного зв'язку, і транкінгової, і фіксованої телефонної, і системи передачі даних, іншими словами, електронної пошти і супутникового зв'язку. На сьогодні українськими спеціалістами ці технології розроблені у повному обсязі. Координатором їх було Науково-технічне управління СБ України [9].
ФБР займається розробкою програм реєстрації клавіатури, які можуть проникати в комп'ютер користувача за допомогою Інтернет-черв'яка в електронній пошті. Агент також може встановити програму за допомогою іншої вірусоподібної. Дана програма досить досконала, щоб її можна було виявити антивірусними засобами. Останнім часом з'явилися вже клавіатури та клавіатурні кабелі, до яких вмонтована технологія прихованого спостереження. Для її використання агентам ФБР потрібен відповідний дозвіл генерального прокурора США чи штату, або судді [3].
Застосування технологій захисту інформації в інформаційних та комунікаційних системах змушує злочинців переборювати протидію програмних та апаратних засобів при вчиненні протиправних діянь, що призводить до залишення ними додаткових слідів на вузлах і пристроях, периферійних та мережевих терміналах і, в решті-решт, сприяє їх викриттю.
Ефективність розкриття злочинів у сфері інформаційно-комунікаційних технологій пов'язана із впровадженням у правоохоронну діяльність сучасних науково-технічних засобів та відповідних методик їх застосування. Беззаперечним є те, що для забезпечення ефективного розслідування вчинених злочинів працівники правоохоронних органів повинні володіти спеціальними знаннями у сферах телекомунікацій, електронних розрахунків та Інтернет-технологій.
Список використаних джерел
1. Закон України "Про Концепцію Національної програми інформатизації" від 04.02.98р. // Відомості Верховної Ради України. - 1998. - № 27-28. - Ст. 182.
2. Беляков К.И. Управление и право в период информатизации: Монография: - К.: Изд-во "КВЩ", 2001. - 308с.
3. Технологии электронного наблюдения: Материалы рег-ной конф. по использованию новых технологий в борьбе с организованной преступностью. - Будапешт, 2004. - 19-23 апр.
4. Оперативно-розыскная деятельность органов внутренних дел: Общ. часть / Под ред. В.М. Атмажитова. - М.: Академия МВД СССР, 1990.
5. Закон України "Про оперативно-розшукову діяльність" від 18.02.1992р. // Відомості Верховної Ради України. - 1992. - № 22. - Ст. 303.
6. Оперативно-розыскная деятельность: Учеб. 2-е изд., доп. и перераб. / Под ред. К.К. Горяинова, B.C. Овчинского, Г.К. Синилова, А.Ю. Шумилова. - М.: ИНФРА-М, 2004. - 848с.
7. Голубєв В. Деякі особливості тактики окремих слідчих дій при розслідуванні комп'ютерних злочинів / http://www.crime-research.org.
8. Хахановський В.Г. Криміналістичне дослідження засобів та матеріалів відеозапису: Навч.-практ. посіб. - К.: НАВСУ, 1998. - 116с.
9. Качур С. Кого и как "слушает" спецслужба // Держава. - 2003. - 17 сент.

 
 

Цікаве

Загрузка...