WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Правове забезпечення грошової реформи - Реферат

Правове забезпечення грошової реформи - Реферат

її функціонування, зокрема як "твердої" грошової одиниці, засобу накопичення світових грошей та рівня захисту гривні від підробки і т.п. Усвідомлюючи, що підготовка до реформи зобов'язувала звернутись до досвіду їх проведення в колишньому СРСР в 1922-24, 1947 і в 1961 рр., в деякій мірі можна їх нагадати, оскільки робота у тих соціальних умовах може співпадати з теперішньою за формою, а за змістом суттєво відрізнятися.
Зокрема, напередодні реформи 1961 р. були перераховані всі грошові доходи громадян, в тому числі зарплата, гонорари, пенсії, допомоги, стипендії та інші виплати: в 10 разів зменшено розмір заборгованості громадян державним, кооперативним та суспільним організаціям і підприємствам по податках, авансах, поверненню позичок, проданих в кредит товарах, комунальних та інших платежах; переоцінено балансову вартість всіх основних і оборотних фондів, заборгованість Держбюджету, кредитним установам, дебіторську і кредиторську заборгованість і всі інші статті активу та пасиву балансу кожного підприємства, організації, установи; виходячи з нових цін було складено Державний бюджет на 1961 рік, доходи якого значно перевищували витрати.
Заміна грошей проводилася у 1947 р. протягом одного тижня, у 1961 р. - трьох місяців. Протягом цього періоду старі гроші були обов'язкові до приймання за всіма видами платежів в необмеженій кількості, вони зараховувалися на поточні рахунки по курсу обміну (під час грошової реформи 1947 р. операції з прийому та видачі вкладів в ощадних касахДержавного банку не проводилися). До реформи була залучена велика кількість обмінних пунктів, в тому числі безпосередньо на підприємствах, в установах і організаціях. До того ж одночасно зі зміною масштабу цін було підвищено золоте забезпечення карбованця, у зв'язку з чим знизився курс валюти інших країн, зокрема долара США - з 4 крб. до 90 коп.
Під час реформи 1947 року переоцінювались й внески (до 3000 крб. включно залишалися без змін у номінальній сумі, до 10 000 крб. перші 3000 крб. - без змін, решта - за 3 крб. старих - 2 нових; понад 10 000 крб., перші 10 000 крб., так як зазначено у попередньому пункті, останні - за 2 крб. старих - І крб. нових . Грошові кошти на рахунках підприємств, організацій, установ державного сектору переоцінювалися один до одного).
Враховуючи те, що порядок, за яким буде здійснюватися грошова реформа в Україні, залишається таємницею, що цілком зрозуміло, бажано чітко визначити функції і компетенцію правоохоронних органів в період підготовки та здійснення грошової реформи, щоб протистояти правопорушенням у цій сфері. Потрібна готовність до негайної нейтралізації задумів злочинців стосовно фальсифікації грошових знаків (як старих, так і нових), викриття в максимально короткий строк злочинців, пов'язаних з виготовленням і збутом фальшивих грошей, в тому числі й іноземної валюти, тим більше, що існує потенційна загроза національній безпеці України і негативного впливу іноземних країн на економіку і політику нашої держави, не виключається й таємне налагодження за кордоном додаткового випуску грошової маси, адже друкування гривні, її транспортування і довгий строк зберігання дали доступ до неї відносно широкого кола осіб. Гривня, як зразок, напевно, є "на руках" і може потрапити до злочинців для опрацювання прийомів якісної підготовки грошових знаків.
Засоби масової інформації повідомили, що Уряд сповістить населення про початок та умови грошової реформи за два тижні до її початку. Таку обставину можуть використати певні особи з метою "відмивання брудних" грошей, чому може перешкодити перевірка руху коштів на розрахункових рахунках підприємств, організацій і установ, які викликають оперативний інтерес для правоохоронних органів, особливо там, де різко активізувалась фінансова діяльність. Необхідно також буде з'ясувати питання законності списання боргів.
Напередодні проведення грошової реформи доцільною була б перереєстрація ліцензій на право обміну валюти (перевагу при видачі ліцензій надавати установам Національного банку) з забороною обмінним пунктам приватних фірм і комерційних банків протягом першого місяця реформи займатися обміном валюти. Це необхідно для того, щоб особи, які мають великі суми готівкових карбованців, не мали можливості скуповувати валюту і в подальшому обмінювати її на гривні. Такою обставиною можуть протиправно скористатися й приватні фірми, комерційні банки, щоб здійснювати обмін валют і штучно піднімати курс продажу іноземної валюти за карбованці. Не виключається й зміна співвідношення обміну карбованця до гривні через отримання неконтрольованого прибутку.
Попередні грошові реформи в Росії і колишньому СРСР свідчать, що найбільше зловживань при обміні грошей допускали особи, безпосередньо причетні до обміну купюр, які за хабарі порушували встановлені правила обміну. Найбільш криміногенними є підприємства, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і отриманням готівки (підприємства торгівлі, побуту, громадського харчування).
Прозорі кордони України з країнами СНД, наявність за рубежем активних цінних паперів (грошових зобов'язань тощо) сприятимуть вивезенню за її межі великих сум готівки гривні, негативному впливу утримувачів цінних паперів як на саму грошову реформу, так і на економіку України в цілому. Тому доцільно було б вжити додаткових заходів щодо обмеження вивозу готівки за митні кордони України, недопущення ввозу до України фальшивих грошових знаків або цінних паперів.

 
 

Цікаве

Загрузка...