WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Правові та організаційні проблеми формування підрозділів протидії корупції в органах Державної податкової служби України - Реферат

Правові та організаційні проблеми формування підрозділів протидії корупції в органах Державної податкової служби України - Реферат

угруповань).
Виходячи із завдань та правового статусу підрозділів по боротьбі з корупцією, співробітники служби наділені правом:
проводити гласні та негласні оперативно-розшукові заходи у порядку, визначеному Законом України "Про оперативно-розшукову діяльність";
виявляти оперативним та іншим шляхом працівників ДПС, які допускають порушення чинного законодавства, розголошують службову таємницю і т.ін.;
документувати протиправну діяльність правопорушників з метою притягнення їх до дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності;
організовувати відомчі перевірки з питань діяльності органів податкової служби;
встановлювати наміри окремих осіб і злочинних угруповань з підготовки та скоєння протиправних і провокаційних дій щодо ДПС та її працівників.
Одним з основних завдань підрозділів по боротьбі з корупцією залишається попередження, виявлення та розкриття посадових злочинів і корупції з боку податківців. Разом з тим, для забезпечення її виконання не створені відповідні правові умови.
Як вже зазначалося, відповідно до встановленого МВС, СБУ і ДПА України порядку вся інформація, повідомлення, заяви стосовно працівників ДПС про протиправну діяльність під час виконання службових обов'язків направляється з органів МВС і СБУ для перевірки у податкові підрозділи. Служба гарантує об'єктивну і повну перевірку, що доводить кожного дня на практиці. Разом з тим, вона самостійно не може прийняти рішення за матеріалами перевірки у порядку ст. 97 КПК України. За Законом, служба створена для боротьби з корупцією і посадовими злочинами серед податківців, а органом дізнання вона є тільки стосовно податкових злочинів.
Назріла об'єктивна необхідність внести відповідні зміни до ст. 101 КПК України і покласти на підрозділи служби права та обов'язки органу дізнання і стосовно посадових злочинів з боку працівників ДПС під час виконання службових обов'язків. Наприклад, служба внутрішньої безпеки МВС такими повноваженнями наділена і це не зачіпає інтересів інших правоохоронних органів, навпаки, сприяє боротьбі з цими злочинами.
Слід зазначити, що факти хабарництва як найбільш небезпечні прояви корупції відносно нечасті злочини серед працівників податкової служби. Разом з тим, спроби дачі хабара працівникам податкової служби зустрічаються доволі часто.
Якщо працівник податкової служби, відносно якого була спроба дачі хабара, не повідомляє в підрозділ по боротьбі з корупцією та безпеки, а також, якщо такі спроби ним не помічаються, то в хабародавця може скластися враження, що податківці "продаються". Ось чому служба веде широку роз'яснювальну роботу серед працівників податкової служби, які мають діяти в таких ситуаціях за Законом, а як відомо, Законом передбачено кримінальну відповідальність за подібні діяння.
Зазначені підходи дають позитивні результати, працівники податкових органів самостійно включаються в боротьбу за чистоту своїх рядів. Існують непоодинокі приклади реагування відповідно до Закону на спробу дачі хабара. Наприклад, у вересні минулого року прокуратурою м. Суми порушено кримінальну справу щодо приватного підприємця "Н", жителя м. Суми за ст. 17, 170 КК України "Замах на дачу хабара", який зробив спробу дачі хабара старшому держподатковому інспектору ДПІ в м. Суми "Д" за те, щоб вона не вказала в акті документальної перевірки виявлені порушення податкового законодавства.
До головного податкового ревізора-інспектора однієї з ДПІ у Запорізькій області "Т" звернулася бухгалтер однієї з виробничої фірми громадянка "З" із проханням не квапитися з висновками при складанні акту результатів перевірки, оскільки вона має намір "вирішити ці питання" через свої зв'язки в ДПА та інших органах. "Т" відповіла їй, що перевірка продовжується і за її результатами буде складено об'єктивний акт, як це передбачено законодавчо.
Разом з тим, бухгалтер "Т" зробила спробу дачі хабара посадовій особі.
Відділом по боротьбі з корупцією та безпеки за даним фактом проведено перевірку, і за матеріалами перевірки органами прокуратури стосовно бухгалтера "З" порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ст. 17, 170 КК України.
Аналогічні факти мають місце і в інших областях, за якими також порушено і розслідуються кримінальні справи.
Серйозною проблемою є тенденція росту числа фактів протиправних дій стосовно співробітників податкової служби.
Специфіка роботи в податковій службі сама по собі не виключає умов конфронтації.
У багатьох випадках діяльність податкового інспектора зачіпає найбільш уразливу сферу платників податків - їх фінанси. Інколи реакцією платників податків є образливі дії або погрози на адресу працівника податкової служби, що не є "частиною його роботи". Це особиста образа працівника, а також органів податкової служби. Тому ми ставимо питання так, щоб про ці та аналогічні випадки наші працівники повідомляли у підрозділи по боротьбі з корупцією та безпеки. Кожний працівник служби має знати можливі ситуації погрози, образи, нападу, шантажу або провокації хабара і вміти поводитися в таких ситуаціях. Правильна правова оцінка ситуацій, в які можуть потрапити працівники ДПС при виконанні службових обов'язків, може стати першим кроком на шляху до їх запобігання. Всі працівники податкової служби мають бути підготовленими до оцінки таких ситуацій та захистити себе й оточуючих.
З цією метою Управліннямпідготовлено спеціальний посібник про дії працівників податкової служби в екстремальних ситуаціях. Розробляються спеціальні тести з питань безпеки. Жоден випадок погрози, шантажу чи іншої протиправної дії стосовно працівників податкової служби під час виконання службових обов'язків не повинний залишатися без відповідного реагування. Безперечно, що кожний, хто "підніме руку" на податківця, який виконує свої службові обов'язки, повинний відповісти на законних підставах. Так само, як і кожен податківець, який вчиняє корупційні правопорушення, повинний відповідати за це.
Відомо, що всі без винятку факти протиправних дій стосовно працівників податкової служби і членів їх сімей (якщо це пов'язано зі службовою діяльністю) вимагають негайного і рішучого реагування. Практика свідчить, що органи внутрішніх справ через різні обставини не завжди своєчасно реагують на заяви працівників ДПС у випадках погрози, образи або шантажу. На жаль, ще існують факти, коли від працівників служби не приймають заяв, вдаються до тяганини з їх реєстрацією.
Працівники підрозділів служби у таких випадках самостійно проводять перевірки, готують матеріали і передають їх в органи внутрішніх справ для прийняття рішення у порядку, встановленому ст. 97 КПК України.
Враховуючи велику завантаженість органів внутрішніх справ, доцільно б внести зміни у відповідні закони і покласти на підрозділи по боротьбі з корупцією та безпеки в органах ДПС права та обов'язки органу дізнання у справах про злочини проти працівників податкових органів при виконанні ними своїх службових обов'язків, передбачених ст. 189, 1891 -1895, 190, 1901 КК України.
Виникає необхідність наділення підрозділів по боротьбі з корупцією та безпеки правом проведення дізнання у справах про злочини, передбачені ст. 165-172 КК України.
Відповідні зміни необхідно внести до Закону України "Про державну податкову службу в Україні", а саме: перейменувати Управління (відділи) по боротьбі з корупцією в органах ДПС на підрозділи по боротьбі з корупцією та безпеки в органах ДПС.
Внесення зазначених змін до чинного законодавства та наділення додатковими повноваженнями підрозділів по боротьбі з корупцією та безпеки дозволить організувати на належному рівні взаємодію у повсякденній діяльності правоохоронних органів, а також уникнути дублювання, паралелізму, витрачання сил і засобів різних систем.

 
 

Цікаве

Загрузка...