WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Проблеми створення системи антитерористичної безпеки у Чорноморському регіоні - Реферат

Проблеми створення системи антитерористичної безпеки у Чорноморському регіоні - Реферат

Сполучені Штати Америки в такий спосіб утягують Європу до затяжного перманентного і безнадійного конфлікту.
Межі України в 1991 році були проведені довільно без урахування історичних подій і геополітичного впливу.
Місцезнаходження України в особливій системі геополітичних координат, стратегічність її положення обумовлює можливість загострення і подальшого розвитку цілої низки конфліктів. Територіальні, етнополітичні, конфесійні, протиріччя можуть трансформуватися у відкриту боротьбу з використанням насилля і терору. Існування трьох геополітичних просторів на теренах України створюють ситуацію "розірваності" держави, що може стати причиною її фрагментації, значного ослаблення, або геостратегічної переорієнтації. Надто привабливим є саме такий варіант для деяких країн, що переслідують свої геополітичні цілі.
Силове поле тероризму охопило практично усі континенти, але більш за все світове суспільство та політичну еліту тривожать передумови виникнення терору глобального рівня, що утворюється на Євразійському континенті. Поряд з цим, необхідно зазначити, що в Україні "терористичного буму" покинемає, проте наявні окремі злочини, що мають терористичний характер. Сьогодні нема також переконливих підстав припускати, що які-небудь українські політичні рухи мають намір використовувати тактику тероризму. Проте аналіз оперативної обстановки свідчить, що деякі радикальні сили готові звернутися до терористичної практики, для чого, на жаль, в Україні є потенційні можливості й умови.
На основі аналізу ситуації в Україні, оцінки внутрішніх та зовнішніх умов, які впливають на динаміку міжнародного тероризму, політичних, етнічних і релігійних передумов тероризм, як соціальне явище, як насильницький спосіб досягнення політичної мети в нашій країні має прояви, характерні для початкового ступеня його розвитку. Втім наявна низка чинників, які за певних обставин можуть стати поштовхом до активізації екстремізму та переростання його у форми тероризму. До найбільш характерних факторів, які сприяють розвитку тероризму в Україні слід віднести політичний радикалізм. Радикальні політичні угруповання під гаслами "необхідності захисту держави і трудового народу", створюють всупереч чинному законодавству незаконні формування та групи з ознаками воєнізованих, які планують використати як інструмент боротьби за владу. Серед них - УНСО, "Варта ДСУ", Тризуб, ліворадикальне об'єднання - "Союз радянських офіцерів". Не відкидає силових методів боротьби за владу і Соціал-національна партія України (СНПУ), яка підтримує доцільність побудови унітарної держави на засадах соціал-націоналізму. Її лідери не виключають використання у кризовій ситуації антиконституційних методів боротьби за цю мету. У 1996 році у Тернопільській області викрито і припинено діяльність напівлегальної організації за зразком СБ ОУН, члени якої об'єднувалися у так звані "трійки". Угруповання мало вдатися до акцій терористичного характеру щодо прокомуністично і проросійськи налаштованих місцевих владних структур, захопити військові склади зброї, боєприпасів, заволодіти адміністративними приміщеннями та об'єктами життєзабезпечення. Загалом зареєстровані відповідно до вимог чинного законодавства України політичні партії та громадські організації офіційно не ставлять за мету застосування насильницьких методів заради досягнення політичних цілей, але проблема визначення їх теророгенності потребує подальшого вивчення.
Етнічні передумови тероризму базуються на прагненні мешканців окремих регіонів чи національних меншин до утворення територіально незалежної адміністративної одиниці всупереч чинному законодавству. Найбільш загрозлива ситуація склалася в Криму, де спостерігається тенденція радикалізації деяких структур кримськотатарського національного руху, активізація контактів між екстремістськими лідерами та представниками радикально-націоналістичних ісламістських кіл зарубіжних країн і міжнародних організацій. Утворена у 1995 році партія "Адалет" у серпні 1996 року була прийнята до радикального крила турецької "Партії національної дії" - "Сірі вовки". Емісари "Адалет" брали участь у нараді лідерів екстремістських організацій "Аль-джихад", "Аль-гамаат аль-ісламія" (Єгипет), на якій серед інших розглядалося питання про можливе використання "добровольців" на території АРК на прохання про допомогу від "кримських братів". З початком збройного конфлікту у Чечні Меджліс послідовно проводив лінію на підтримку її політичного режиму. До Криму прибували чеченські біженці, серед яких були і екстремістські налаштовані особи з кола бойовиків воєнізованих формувань та представників кримінальних угруповань, яким надавалася політична, моральна та гуманітарна підтримка.
Кримськотатарське питання містить у собі і багаточисленні складові, кожна з яких залишається остаточно не вирішеною, і яке у будь-який момент може стати каталізатором виникнення гострих конфліктів, здатних перерости на міжнаціональні зіткнення. Стратегічний курс Меджлісу на побудову "суверенної, національної кримськотатарської держави", а також використання деякими лідерами національного руху погрози застосування сили для досягнення поставлених цілей реально створює умови для поширення тероризму.
Для ісламістських терористів за самою їх природою зовнішнім мотивом залишається релігія, але справжнім рушійним фактором також виявляються актуальні практичні та політичні міркування, зумовлені специфічними ознаками їх середовища. Тобто, іслам став тим інструментом, ідеологією, навколо якої духовники й політичні лідери Сходу намагаються об'єднати мусульманство у відстоюванні своїх економічних і соціально-політичних інтересів. В Україні офіційно функціонують духовні, громадсько-політичні та культурологічні об'єднання мусульман. Це, наприклад, Духовне управління мусульман України (ДУМУ), зареєстроване в 1993 році. Головним імамом є шейх Ахмед Тамім. Під егідою ДУМУ відкрито ісламський університет в м. Києві. Як прояв самостійної позиції створено Духовне управління мусульман у Криму на чолі з муфтієм Курі Мустафаєвим.
Слід також зазначити, що значні зміни в зовнішньополітичному курсі України, зближення позицій із США та країнами НАТО з глобальних питань або конкретних проблем, тенденції до перегляду відносин з деякими арабськими країнами, на чолі яких стоять радикальні лідери (Іран, Лівія), участь у антитерористичної операції в Іраку, поглиблення відносин з Ізраїлем - все це може викликати негативне і навіть вороже ставлення до України певних кіл мусульманського світу, наслідками якого можуть бути і терористичні операції проти українських об'єктів.
Цілком можливе виникнення підґрунтя для

 
 

Цікаве

Загрузка...