WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Проблеми створення системи антитерористичної безпеки у Чорноморському регіоні - Реферат

Проблеми створення системи антитерористичної безпеки у Чорноморському регіоні - Реферат


Реферат
на тему:
Проблеми створення системи антитерористичної безпеки у Чорноморському регіоні
Чорноморський геополітичний простір з найдавніших часів залишався у зоні пильної уваги суб'єктів міжнародних відносин, нерідко ставав предметом силового протистояння сторін. У контексті спільного існування процесів глобалізації та регіоналізації світового простору, у справі створення дійової системи міжнародної безпеки і співробітництва у Чорноморській зоні для України актуальним завданням стає вироблення концептуально обґрунтованої регіональної політики на основі її геополітичних інтересів, успішна реалізація якої буде сприяти підвищенню міжнародного іміджу країни, зміцнить її статус морської європейської держави.
Чорноморський геополітичний простір у географічному і політико-системному вигляді представляє самостійну систему, що виступає як підсистема європейської (регіональної) системи міжнародних відносин. Росія, Туреччина й Україна в її рамках беруть участь у формуванні структурних зв'язків, створюючи в ній доцентрово-силові відносини в системі, що й впливає на її функціонування. Ідея тісного регіонального економічного співробітництва стає не тільки важливим фактором розвитку Чорноморської системи, але і нерозривною складовою процесу створення міцної системи регіональної безпеки. Тому Організація Чорноморського економічного співробітництва є серцевиною системи регіонального співробітництва.
25 червня 1992 року президенти Азербайджану, Вірменії, Болгарії, Грузії, Молдови, Румунії, Туреччини, України і глави урядів Албанії, Греції і Російської Федерації у Стамбулі прийняли Босфорську заяву і підписали Декларацію про утворення ЧЕС, в якій передбачено створення сприятливих умов для співробітництва в галузі торгівлі, промисловості, транспорту, зв'язку, науки і техніки, енергетики, сільського господарства, туризму і екології. Основною метою існування організації є обмін економічною інформацією, контакти ділових людей, визначення галузевих проектів.
До зони ОЧЕС мають входити не лише країни Чорноморського басейну, а й ті, що безпосередньо зацікавлені в співробітництві з державами Чорноморського регіону. У геоекономічному розумінні цей регіон є сферою тяжіння багатьох країн, що не зв'язані безпосередньо з Чорноморським басейном, але мають тут важливі економічні і транспортні інтереси. Сьогодні заяви про вступ до організації ЧЕС подали Іран, Македонія, Союзна Республіка Югославія й Узбекистан. У статусі спостерігачів до неї вже приєдналися Австрія, Італія, Ізраїль, Єгипет, Словаччина, Туніс, Польща, а заяви про вступ спостерігачами подали Боснія і Герцеговина, Казахстан, Кіпр, Йорданія, Словенія і Хорватія. Географія організації не обмежується суто чорноморським регіоном, а охоплює широкий простір від Балкан до Центральної Азії і від Балтії до Арабського Сходу. Така організація економічної спрямованості об'єднує країни Європи, Азії незалежно від їх цивілізаційної, політичної, соціальної або конфесійної належності.
Ініціатива створення регіонального економічного співтовариства в якості субрегіональної структури належить Туреччині, її реалізація сприяла б модернізації економіки в державах-учасниках, що дало б можливість створити новий ринок країн із населенням понад 330 млн. чоловік. Основною метою цієї організації є послідовна інтеграція країн Чорноморського регіону у світову економіку на основі єдиного геополітичного простору, побудови економіки на ринкових відносинах, додержання принципів ліберальної демократії. Декларацією передбачалося здійснення багато - і двостороннього співробітництва в різних галузях діяльності, в тому числі промисловості, сільському господарстві, транспорті, торгівлі, зв'язку, медицині, екології, туризмі, встановлення безподаткових торгівельних відносин, створення вільних економічних зон, виконання програм по екології Чорного моря, врегулювання взаємних фінансових потоків. Складним у системі ОЧЕС є узгодження зовнішньоекономічних інтересів в умовах економічних розбіжностей країн регіону з метою створення економічної сумісності. Основною проблемою в даному напрямі є різні рівні регулювання зовнішньої торгівлі - національний (Албанія, Болгарія, Румунія, Туреччина, Україна) або наднаціональній (економічний союз в рамках СНД (Україна) або ЄС (Греція). Для країн ЧЕС також притаманний різний ступінь участі і в такій міжнародний організації як ГАТТ/ВТО та суттєві відмінності інвестиційного клімату. Особливе місце у рішенні завдань, які стоять перед ЧЕС відіграє інформаційне забезпечення. В рамках такої організації створюються можливості для організації індустрії інформаційних послуг, що надасть можливість не тільки стати інформаційно відкритими, але й досягнути рівня розвитих в інформаційному плані держав.
Національні інтереси України збігаються з національними інтересами і таких держав Чорноморського регіону, як Грузія, Молдова й Азербайджан, їх спільність сприяла тому, що в жовтні 1997 р. у Страсбурзі було проголошено створення нового субрегіонального блока Чорноморського басейну - ГУAM (Грузія - Україна - Азербайджан - Молдова), яке представляє собою об'єднання країн на основі однакових політичних й економічних устремлінь.
Загальні економічні інтереси держав ГУАМ найбільше сконцентровані навколо двох основних питань - транспортування прикаспійських енергоносіїв і розробка нового Транскавказького транзитного транспортного коридору із нафтогазових родовищ в Азербайджані, Туркменістані, Казахстані і Узбекистані через Кавказький регіон, що набуло стратегічного рівня для цих країн. В результаті створення такої транспортної комунікації Україна має шанс стати важливою ланкою економічної безпеки Європи. Використання території України дає можливість більше чим удвічі скоротити довжину дороги транспортування нафти з регіону Близького Сходу в Європу. Постачання нафти з Грузії в Європу через Україну буде також сприяти його скороченню у просторово-часових рамках. Прибуток від такої діяльності надасть Україні можливість вирішити деякою мірою свою енергетичну проблему. У зв'язку з цим Україна виступила з пропозицією про підпис трьохсторонньої українсько-грузинсько-азербайджанської угоди, що передбачала створення транскавказького транспортного коридору. Проявом такого Євро-Азійського транспортного коридору (проект TRACECA) може слугувати відкриття у грудні 1996 р. поромної переправи Іллічівськ - Поті. Даною угодою передбачалося розвиток інвестиційної діяльності між державами ГУАМ, розробку загальних економічних програм, а також створення спільних підприємств в галузі машинобудування, енергетики, транспорту, а також - агропромислового комплексу.
Другий

 
 

Цікаве

Загрузка...