WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Проблеми оперативно-розшукового документування злочинів, що скоюються організованими злочинними угрупованнями в сфері зовнішньоекономічних відносин (р - Реферат

Проблеми оперативно-розшукового документування злочинів, що скоюються організованими злочинними угрупованнями в сфері зовнішньоекономічних відносин (р - Реферат

способів ухилення від оподаткування є несплата податків (ПДВ, акцизний збір та мито) під виглядом ввезення чи вивезення давальницької сировини. Фактично здійснений імпорт чи експорт сировини оформляються за документами як на давальницьку. Це відбувається завдяки змові імпортерів (експортерів) з працівниками митниці, за що останні отримають винагороду.
Інший спосіб таких зловживань полягає в тому, що імпортер при закупці сировини домовляється з її продавцем за кордоном і оформляє її як давальницьку сировину під замовлення на виготовлення з неї готової продукції, яку в подальшому вивозить за кордон під виглядом експорту товарів, виготовлених з давальницької сировини.
Слід зазначити, що під виглядом експорту товарів, виготовлених з давальницької сировини, можуть вивозитися матеріальні цінності без ліцензії, оскільки такий експорт не підлягає режимному квотуванню і ліцензуванню.
Так, наприклад, на території м. Одеси протягом 2000-2001рр. декілька компаній (суб'єкти ЗЕД), використовуючи розроблені схеми умисного ухилення від сплати експортного мита з метою незаконного повернення ПДВ, подавали до органів державної влади України, а саме: податкової інспекції та митниці, завідомо неправдиву інформацію про ніби-то тимчасове вивезення за межі території України насіння соняшнику з метою переробки на олію та шрот. Ця інформація містилася у контрактах на переробку давальницької сировини, актах здачі-прийому давальницької сировини та актах виконаних робіт.
Підприємством "А" (резидент України) згідно з контрактом з іноземною компанією "F" було вивезено на умовах давальницької сировини насіння соняшнику з метою його переробки та отримання готової продукції (олія та шрот). Вантаж було перевезено морським шляхом до пункту призначення. Після чого між підприємствами "А" та "F" укладаються акти отримання давальницької сировини, виконаних робіт та отримання готової продукції, при цьому готова продукція знаходиться за межами України. З метою повернення на територію України у встановлений законом термін грошових коштів або готової продукції підприємством "А" (резидент України) було укладено таку зовнішньоекономічну угоду з іноземним підприємством "G", про те що останній купує на за межами України (на переробному заводі) готову продукцію (олію та шрот), що належить українському підприємству "А". Сума угоди дорівнює вартості давальницької сировини. По закінченні терміну дій зазначеної угоди підприємство "А" отримує у встановлений законом строк грошові кошти - операцію з давальницькою сировиною закінчено. З метою відшкодування ПДВ підприємство "А" представляє до податкових органів зазначені контракти та акти виконаних робіт, а також довідку з банку про надходження грошових коштів, після чого отримує з бюджету ПДВ.
Але аналіз зазначених документів свідчив, що акти виконаних робіт з переробки давальницької сировини (насіння соняшника) і акти прийому-передачі готової продукції були складені до фактичного вивозу давальницької сировини з митної території України, що навіть на цій стадії перевірки свідчило, що була проведена товарообмінна господарська операція, яка підлягала обкладенню вивізним митом. Згідно із Законом України "Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах" від 15.09.95р. (зі змінами і доповненнями) поняття "операція з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах" законодавець визначає як операцію з переробки (оброблення, збагачення чи використання) давальницької сировини (незалежно від кількості замовників та виконавців), а також етапи (операції з перероблення цієї сировини), ввезеної на митну територію України (чи закупленої іноземним замовником за іноземну валюту в Україні) або вивезеної за її межі з метою отримання готової продукції за відповідну плату.
Тобто, після отримання готової продукції за межами території України операція з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах закінчилася. Подальший продаж - це інша господарська операція. У випадку з підприємством "А" ці операції навіть оформлені були двома різними угодами.
Тобто, фактично підприємство "А" здійснило угоду купівлі-продажу насіння соняшника з іноземним підприємство "G", а підприємство "F" було застосовано в цієї схемі як ширма здійснення зовнішньоекономічної операції з давальницькою сировиною.
У ході проведення додаткової перевірки було встановлено, що, застосовуючи схему з вивозом давальницької сировини, підприємство "А" не тільки не сплачувало експортне мито, але й відшкодувало з Державного бюджету податок на додану вартість, а потім перераховувало на рахунок офшорних компанії, які застосовувалися у цієї схемі, гроші за роботи, що не відбувалися. За вищезазначений період підприємством "А" було вивезено понад 20 тис. т насіння соняшнику. Не сплачено експортного мита на суму майже 900 тис. дол. США та у той же час до декларацій з ПДВ було внесено до відшкодування з державного бюджету понад 3 млн грн. Крім того, за фіктивну операцію з переробки давальницької сировини було перераховано на рахунки офшорних компаній майже 1 млн дол. США.
У ході перевірки зовнішньоекономічної діяльності по господарській операції з давальницької сировиною встановлено, що у період дії експортного мита на вивіз насінь соняшника тільки в Одеській обл. вивозили насіння соняшника 23 підприємства. У цей термін було відшкодовано з Державного бюджету 83 млн 504 грн. По Україні ця сума дорівнюється близько 2,5 млрд грн.
Для розкриття цих зловживань необхідно отримати відомості про таких підприємців як на митниці, так і в податковій інспекції. Але факт їх змови з працівниками митної служби можна встановити тільки оперативним шляхом та за допомогою інших оперативно-технічних і процесуальних заходів, а також відпрацювання при можливості закордонних партнерів таких імпортерів.
Документування злочинних дій підприємств, діяльність яких пов'язана із ЗЕД, викликає певні труднощі, оскільки починаються вони, як правило, в Україні, а закінчуються за кордоном. Тому основною організаційною передумовою належного забезпечення, попередження і розкриття злочинів у сфері ЗЕД є оперативне обслуговування.
Оперативне обслуговування сфери ЗЕД слід представляти як систему (комплекс) організаційних і оперативно-розшукових заходів, що реалізуються оперативними працівниками ДСБЕЗ, УБОЗ та податкової міліції для нагляду за дотриманням державних інтересів при здійсненні зовнішньоекономічних операцій вітчизняними суб'єктами економічних відносин.
Належне інформаційне забезпечення діяльності апаратів БЕЗ, БОЗ і податкової міліції передбачає: по-перше, раціональне розміщення оперативних працівників, що обслуговують цю лінію роботи; по-друге, обов'язкове знання цими працівниками:
а) зовнішньоекономічного законодавства України, міждержавних угод країн, що входять до СНД, міжнародного приватного права, особливостей проведення переговорів з представниками інофірм і підписанняконтрактів;
б) стану, динаміки і тенденції розвитку злочинності в сфері ЗЕД;
в) категорій осіб, від яких

 
 

Цікаве

Загрузка...