WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПравознавство → Проблеми оперативно-розшукового документування злочинів, що скоюються організованими злочинними угрупованнями в сфері зовнішньоекономічних відносин (р - Реферат

Проблеми оперативно-розшукового документування злочинів, що скоюються організованими злочинними угрупованнями в сфері зовнішньоекономічних відносин (р - Реферат

борги із ПДВ експортерам зерна. За словами Леоніда Козаченка, потреба в терміновій розробці графіків повернення боргів виникла тому, що невирішення питання щодо ПДВ потягне ланцюгову реакцію, зниження експорту зерна та падіння ціни. На початку липня зернотрейдери заявили про намір знизити закупівельні ціни на зерно на 20 %, якщо Уряд не вирішить цю проблему. На сьогодні борг держави перед експортерами сільськогосподарської продукції становить близько 1 млрд грн, з яких 50 % експортерам зерна.
Можна констатувати, що проблема боротьби зі злочинністю у сфері зовнішньоекономічної діяльності набула особливої актуальності та гостроти.
Підвищена суспільна небезпека злочинності у сфері зовнішньоекономічної діяльності обумовлена ще й тим, що підтримання на внутрішньому рівні зовнішнього торговельного балансу України відбувається в умовах нестабільності рівня виробництва, а отже, і скорочення експортного потенціалу держави.
У колишньому СРСР існувала жорстока державна монополія на здійснення зовнішньоекономічної діяльності. Її планування, вибір партнерів, умови виходу виробників продукції на зовнішній ринок і взагалі вся зовнішньоекономічна діяльність підприємств і організації завжди перебувала в центрі уваги, оскільки держава пильно контролювала надходження і витрату валютних коштів. За рахунок цього значною мірою підтримувалася стабільність грошової системи та економіки країни. Безпосередніх контактів з представниками іноземних фірм керівники переважної більшості державних та недержавних підприємств та організацій виробників продукції та торговельних установ у той час не мали. Практика знала поодинокі випадки, коли окремі керівники, які мали можливості здійснювати зовнішньоекономічні операції і були зацікавлені в отриманні зиску за рахунок їх підприємств, укладали збиткові угоди. Таким чином, і коло осіб, які скоювали зловживання в сфері зовнішньоекономічної діяльності, і кількість вчинених злочинів, що виявлялися органами внутрішніх справ, були малочисленними.
Фактично був відсутній практичний досвід боротьби зі злочинними проявами при здійсненні зовнішньоекономічних операцій. Також не проводились узагальнюючі кримінологічні та інші наукові дослідження проблем боротьби з організованою злочинністю у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Проведений аналіз сучасного стану боротьби зі злочинами у сфері ЗЕД, узагальнення інформації про правопорушення та злочини, скоєні учасниками зовнішньоекономічної діяльності, вивчення результатів розгляду кримінальних справ та практики ведення справ оперативного обліку з документування дій організованих злочинних угруповань дає можливість дійти висновку, що у цій діяльності органи внутрішніх справ наражаються на серйозні труднощі, пов'язані з недосконалістю нормативно-правової бази, яка не досконало врегульовує зовнішньоекономічну діяльність суб'єктів господарювання, недоліками системи контролю у цій сфері, прогалинами у кримінальному та адміністративному законодавствах, що передбачає відповідальність за окремі види злочинів і правопорушень.
Ефективність боротьби зі злочинами, що вчиняються у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та успішна розробка методів виявлення, попередження та припинення таких злочинів залежить, зокрема, від з'ясування способів скоєння цих зловживань суб'єктами міжнародних економічних відносин.
Практиці відома ціла низка способів [1] вчинення злочинів у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Зокрема, досить розповсюдженим способом зловживань є розкрадання державної чи колективної власності шляхом експорту неврахованої продукції чи сировини. Зміст його полягає у тому, що завантаження експортного товару в транспортні засоби дуже часто здійснюється на підприємстві без будь-якого зовнішнього контролю. Після закінчення вантажних робіт запрошений митний інспектор перевіряє наявність та кількість вантажу і його відповідність оформленим документам, після цього ставить пломбу. Цілісність пломби - єдина умова безперешкодного перетинання митного кордону. У разі завантаження великих обсягів продукції, митник в силу фізичних можливостей не завжди може визначити відповідність наявної продукції зазначеній в товаротранспортних документах та вантажних деклараціях. Це створює реальну можливість відвантажити за кордон невраховані матеріальні цінності.
Інший спосіб розкрадання матеріальних цінностей державних чи колективних підприємств пов'язаний з експортом вітчизняної продукції фіктивним зарубіжним підприємствам. Співучасники розкрадання знаходять за кордоном збанкрутіле підприємство або створюють фіктивну фірму, з якими укладається угода на поставку матеріальних цінностей. Після їх надходження за кордон, вони розкрадаються, готівкова валюта привласнюється злочинцями, а партнери зникають.
Коли ж настає граничний термін (90 днів) надходження вирученої валюти з-за кордону, експортер-зловмисник звертається з позовом до арбітражу чи суду про застосування санкцій до "недобросовісного" іноземного партнера. Така імітація "потерпілому" необхідна для звільнення від відповідальності за ненадходження валюти, оскільки згідно з Інструкцією № 85 Нацбанку України, ця сума списується на збитки підприємства і звільняє від нарахування штрафів.
Крім того, у сфері зовнішньоекономічних відносин існує спосіб розкрадання валютної виручки за експортовану продукцію шляхом заниження її ціни за допомогою складання браковочних актів товарної експертизи. Представник підприємства вступає в змову із закордонним покупцем і складає браковочні акти товарної експертизи про зниження якості товарів в процесі їх транспортування внаслідок підмочування чи інших пошкоджень, або про виявлення прихованих дефектів, браку тощо. Як результат - на рахунок підприємства перераховується валютна виручка за мінусом суми, на яку знижена вартість товарів у зв'язку зі складанням фіктивного акту товарної експертизи, а різницю зловмисники розподіляють між собою і привласнюють.
Досить розповсюдженим способом вчинення злочинів у сфері ЗЕД є розкрадання експортованих товарів чи вирученої за них валюти за допомогою псевдо демпінгу. Технологія скоєння цього злочину зводиться до того, що експортер-зловмисник домовляється із закордонним партнером-покупцем про оформлення двох різних за змістом контрактів за однією і тією же угодою. До контракту, за яким імпортер відпускає продукцію зарубіжному покупцеві, вноситься низька ціна; у контракті, за яким зарубіжний партнер враховує експортовану продукцію, зазначається реальна, більш висока ціна, за якою він фактично придбав цей товар. Таким чином, виплати представнику експортера за поставлену продукцію відбуваються у межах реальної вартості. Різниця у вигляді неврахованої частини валютної виручки привласнюється експортером.
Розглянуті вище способи розкрадань можуть використовуватися також при операціях з давальницькою сировиною. Основна небезпека цих злочинів полягає в порушенні податкового законодавства, а саме: у несплаті ввізного мита, податківта зборів. Крім того, їх вчинення пов'язане з хабарництвом.
Одним зі

 
 

Цікаве

Загрузка...